Jump to content



Moυφα η ευκαιρια?


Jason1442169106

Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Κατά δεύτερον ένα 550άρι Q-tec που έχουμε βάλει σε ένα pc φίλου, με κατανάλωση σε full load (gaming) 456watt (μετρημένα) παίζει 2 χρόνια τώρα μια χαρά.

Εδώ βλέπεις ότι στην πράξη είναι 402w σε max. Όπως έχω πει σε διακόσια ποστς, όχι τόσα λίγα watt όσα λέγονται (300) αλλά όύτε όσα δίνει ονομαστική ισχύ η εταιρία (550). Tα νεότερα βγάζουν περί στα 450 max (έχουν λιγο παραπάνω αμπέρ στην 12βολτη & την 5βολτη νομίζω).Capito?

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο μου φαίνεται.

Η εταιρεία δίνει 400W max (που σου έχω ξαναπεί ότι σε δοκιμές είναι με το ζόρι 300W) και ο φίλος σου είναι ΟΚ με 456W φορτίο. Θαύμα, θαύμα :038:

Επειδή έχει ενδιαφέρον πως ακριβώς και που μετρήθηκαν αυτά τα 456W?

Link to comment
Share on other sites

Με πολύμετρο, και επίσης τα Big fan και τα Dual fan έχουν διαφορετικά βολτάζ.

Και τέλος τα Qtec κάτω από νορμαλ load έχουν πολύ καλή διαχείριση στην τάση τους. Δεν είναι για τσίτωμα και αν ζητήσεις πολλά παραπάνω αμπέρ συνήθως δεν θα τα δώσουν. Ένα τροφοδοτικό που βγάζει max 400w μπορεί να δώσει και 450w ή και 500w (αυτό είναι το νόημα των μετρήσεων peak). Όσο περισσότερο παραπάνω από το max load, τόσο πιθανότερο να κάνει shutdown. Εκεί βλέπεις και την διαφορά με τα ακριβά τροφοδοτικά.

Το να μην ξέρεις την αρχή λειτουργίας τροφοδοτικών τύπου switch δεν είναι κακό, αλλά το να νομίζεις ότι ξέρεις σίγουρα δεν είναι καλό.

Το ειρωνικό σχόλιο στο τέλος το παραβλέπω. Απλά μάθε ότι ένα τροφοδοτικό που βγάζει μαξ 400 (και όχι 300 όπως συνεχώς λές χωρίς να έχεις δείξει ΟΥΤΕ μια μέτρηση) μπορεί να δώσει και παραπάνω. Το θέμα είναι πόσο καιρό σταθερά και πόσο % παραπάνω.

Δες και εδώ σε πόσα watt load έγιναν τεστ σε 400άρια & 500άρια τροφοδοτικά! http://www.pcper.com/article.php?aid=-270&type=expert&pid=17

Ορίστε και άλλο review στο ύφος των λινκς που έδωσες κι εσύ:

http://www.hexus.net/content/item.php?item=1359&page=11

Ορίστε ξαναδές και εδώ.. Έχει και μετρήσεις κιόλας!!!!!!

http://www.pctechtalk.com/?m=show&id=271

Δες και τα efficiency. Και τώρα πές μας αφού είσαι τόσο ισχυρογνώμων... Γιατί όλοι μετράνε με load τόσο λίγο σε τροφοδοτικά που έχουν σχεδον διπλάσιο μέγιστο output?

Πόσα ακόμα λινκς πρέπει να δώσω για να καταλαβεις;

Link to comment
Share on other sites

Πολύμετρο που ακριβώς?

Peak σημαίνει διάρκεια της τάξης των ms. Αν νομίζεις ότι όταν σου πουλάνε κάτι με ονομαστική ισχύ 550W και με μικρά γράμματα σου λένε ότι αυτό είναι peak (ενώ όλοι οι άλλοι κατασκευαστές δίνουν max) δεν σε κοροϊδεύουν τότε τι να πω.

Τώρα για τα Link σου αν τα διάβαζες προσεκτικά θα έβλεπες ότι οι κύριοι αυτοί ΔΕΝ μπορούν να μετρήσουν σε full load γιατί απλά ΔΕΝ έχουν τον ανάλογο εξοπλισμό (To simulate real world operation, each power supply was connected to the 300 watt load tester) και το link της σελίδας αν δεν με πιστεύεις

http://www.pcper.com/article.php?aid=-270&type=expert&pid=14

Διαφωνείς?

Στο Hexus έκαναν δοκιμές όπως βλέπεις σε full load στην ονομαστική τους ισχύ. Χαζοί είναι αυτοί?

Το τελευταίο link είναι για πέταμα. Τι θέλεις να δούμε εκεί? Μετρήσεις από το ΜΒΜ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ έχω το σύστημα της υπογραφής μου.

Επειδή βλέπω πολύ θεωρία αντί για πράξη είμαι διατεθειμένος να κάνω δοκιμές στο pc μου για να δούμε στην πράξη τι ισχύει.

Εκτός αν θεωρείτε ότι είμαι ο ένας από τους 2 τους φόρουμ που του έτυχε το λαχείο, όπως έγραφε κάποιος πιο πάνω!!:040: :040:

Ελπίζω να μη θεωρείτε πολύ light το pc με 62% OC και αφού έχω μεγαλύτερη κάρτα από την 6800 που ανέφερε κάποιο άλλο παιδί, πιστεύω ότι κάνω για πειραματάζωο.

Πολύμετρο διαθέτω, ακούω....

Link to comment
Share on other sites

Testing: DC Output Voltage Load Regulation

This content was originally featured on Amdmb.com and has been converted to PC Perspective's website. Some color changes and flaws may appear.

To simulate real world operation, each power supply was connected to the 300 watt load tester, supplied with 115 VAC, and allowed to burn-in for at least 24 hrs before voltage readings were taken.

In this test we are interested in seeing how well a PSU can maintain the various output voltages while under a moderately heavy load.� The DC output voltages were measured with a FLUKE digital multimeter at the ATX connector. The ambient air temperature during testing was 24C (75F) +/- 1C.

The ATX tolerance for voltages states how much each output (rail) is allowed to fluctuate. Most power supply manufactures try to hold tolerances tighter than this minimum specification, typically 5% instead of 10% and 1~3% instead of 5%.

The following table lists the DC voltage regulation results for our 300 watt load tests. Values in red are out of tolerance.

As you can see, nearly all of the DC outputs were held within the ATX specification while operating under a 300 watt combined load. The only two exceptions were the Enermax and Raidmax units. Even these were on the less critical -5V and -12V outputs and were only off by 0.05V.� All of the other power supplies exhibited excellent output regulation.

Of particular interest are the three main power rails (+3.3V, +5V and +12V) and the 5VSB line. Maintaining these outputs at optimum levels is important to the reliable operation of any PC. If you push components (overclock/over-volt) then they become even more critical.

Για πές μας που ακριβώς είδες ότι δεν είχανε εξοπλισμό για να μετρήσουνε σε full load? To πόση ώρα κρατάει Peak είναι θέμα ΠΟΣΟ παραπάνω από τα μαξ είναι. Όταν το peak είναι 550w για παράδειγμα, και το μαξ είναι 400, τότε μπορεί αναλόγως πόσο και σε ποιά τάση να την κρατήσει από δεύτερα ώς ώρες. ΑΝ πρόσεξες κάποιοι μετράγανε το Qtek σε 40Α στην 12βολτη αντί για 20Α που ήταν το μαξ, αλλά ΔΕΝ έσβησε!!! Ω-ω.. θαύμα!!!!

Επίσης στο HEXUS που τους παραδέχεσαι... Για δές το combined power πόσο είναι που έκραζες!

Combined power for +3.3V and +5V 210W

Ορίστε και η κριτική!!!!

QTechnology's Quiet 460W is a server-class PSU with a PEG connector, somewhat strangely. It's not outwith the bounds of possibility to create that configuration though, with something like an Opteron mainboard with nForce4 Pro. Testing went well, although the supply ended up very hot on one side after heavy load testing, much like some other PSUs containing a single 120mm fan. Airflow just isn't optimal. Voltages were fine under load. The PEG connector can't supply more than an 8A current (~96W), which may or may not be a problem depending on the card you connect to it.

A solid PSU that was quiet and dished out the full 460W of output power without fuss or bother.

Recommended system: Mid-range to high-end desktop systems based around P4 (including high-speed Prescott), AMD Athlon Socket A and AMD Athlon 64 and Sempron on Socket 754 and Socket 939. Server systems due to SSI connector.

Σε πληροφορώ ότι οι περισσότεροι μετασχηματιστές καταρχήν έχουν απόδοση +25% από την ονομαστική. Οι πυκνωτές οσο ανεβαίνουν τα μF ανεβαίνει και η συνολική ισχύ παραπάνω από τον κατασκευαστή. Τα περισσότερα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έχουν προδιαγραφές παραπάνω. Εγώ ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι το να μετράς peak είναι ο σωστός τρόπος, προφανώς δεν διαβάζεις ή απλά ΔΕΝ διαβάζεις προσεκτικά τι γράφω... Οκ? Αν λοιπόν αδυνατείς να καταλάβεις τι λέω και τι εννοώ, σταματά να μου βάζεις λόγια που δεν έχω πει στο στόμα μου (και είναι η τρίτη φορά που το κάνεις μέσα στο τοπικ αυτό) γιατί έχει καταντήσει αηδία. Μην με αναγκάσεις να κάνω quotes τώρα, έχουμε και άλλες δουλειές.

Πάω στοίχημα ότι το pc του viper τραβάει κανά 450άρι άνετα. Παρόλα αυτά δεν του έχει κάνει... μπαμ το PSU. Aπο κει και πέρα, μπορείς να λές ότι τραβάει η καρδιά σου, δεν θα σου χαλάσουμε χατήρι! Μάπα το Qtec? Μάπα! Ότι γουστάρει ο τριστένοοοοο!!!!! Τριστενο αγόρι μου, ακουσε.... πέρα από την πλάκα, εγώ βαρέθηκα να ασχολούμαι.

Οπότε μπορείς να απαντήσεις στον viper...

Link to comment
Share on other sites

[off] Παιδια καπου ειδα το ονομα qtec ,

qtec Dual fan 450w πριν 3~ χρόνια περίπου Δεν κρατουσε axp@2.4g + 9700pro [2 δισκους , cdr , dvd , + 3~ fans] σε load [gaming] την στιγμή που το νοναμε 350ρι δουλευε αψογα. Και τα μικρά γράμματα λέγανε 200-220W [και το 450 ητανε peak φυσικα]

Μέσα στο case μπορει να βάλω φωτιά , αλλα qtec δεν ξαναμπαινει. :042: [offtopic]

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και με τρία 550W QTEC που δοκιμάστηκαν διαδοχικά (μήπως και τυχόν ήταν σκάρτο κομμάτι το πρώτο και το δεύτερο) που δεν μπορούσαν να σηκώσουν σύστημα με ΑXP και 9800 πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ έχω το σύστημα της υπογραφής μου.

Επειδή βλέπω πολύ θεωρία αντί για πράξη είμαι διατεθειμένος να κάνω δοκιμές στο pc μου για να δούμε στην πράξη τι ισχύει.

Εκτός αν θεωρείτε ότι είμαι ο ένας από τους 2 τους φόρουμ που του έτυχε το λαχείο, όπως έγραφε κάποιος πιο πάνω!!:040: :040:

Ελπίζω να μη θεωρείτε πολύ light το pc με 62% OC και αφού έχω μεγαλύτερη κάρτα από την 6800 που ανέφερε κάποιο άλλο παιδί, πιστεύω ότι κάνω για πειραματάζωο.

Πολύμετρο διαθέτω, ακούω....

Για δοκίμασε αυτό και πες μας τι βγάζει (κάποιος υποστηρίζει 450W)

http://www.extreme.outervision.com/PSUEngine

Link to comment
Share on other sites

Πάω στοίχημα ότι το pc του viper τραβάει κανά 450άρι άνετα. Μάπα το Qtec?

Ελπίζω να έχεις καταλάβει ότι μιλάμε για QTEC και όχι QTECHNOLOGY γιατί στο Hexus δεν μπορώ να δω που είναι το QTEC.

Link to comment
Share on other sites

Ω ρε ελεος πια!!!! Είπα εγώ ότι το HEXUS παρουσίασε το Qtec? Εϊπα απλά να δεις το combined power σε δύο διαφορετικά τεστ!!!!!!!!!!

Οκ κι εγώ λέω ότι έχω δει 3 διαφορετικά pc με qtec και παίζανε άψογα..

1. Athlon XP 2800+, Geforce 6800 256MB, 1GB ram, 2 x hdd's, DVD-Rom, CD/RW, etc.

2. AMD 64 3500+, 7900GS 256MB, 2GB Ram, 3 x hdd's, 2xDVD Rom, DVD/RW.

3. AMD XP 3200+, Ati 1600 256, 1GB Ram, 2 x hdd's, CDrw, DVD, etc.

.. πω πω.. έχω ξενερώσει.. τι κάθομαι και ασχολούμαι....? Λοιπόν... άκυρα όλα όσα είπα. Τέλος.

Υ.Γ. Το πολύμετρο το ρυθμίζεις να μετράει αμπερ και όχι watt. Τα watt τα υπολογίζεις μετά. Μετράς την κάθε συσκευή σε φουλ load και μετά προσθέτεις. Και είσαι και σίγουρα μέσα στα όρια γιατί είναι λίγο δύσκολο να παίζουν σε φουλ load όλες οι συσκευές ταυτόχρονα....

Άιντε καληνύχτα και όνειρα γλυκά.

Y.Γ. Το pc του viper τραβάει 340w σύμφωνα με το σάιτ, χωρίς να έχω υπολογίσει ανεμιστήρες, ούτε το watercooling, με ένα δίσκο μόνο 7200, και σίγουρα δεν έχω υπολογίσει όλα μια και δεν το ξέρω το pc επακριβώς. Μόνο ο overclocked Opty τραβάει 136w!!!! Επιμένει κανείς ότι δεν θα είναι γύρω στα 450? Έστω 400! Ε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε στο τι σημαίνει combined power εκτός αν υποστηρίζεις ότι μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα των επιμέρους μέγιστων.

Για τις μετρήσεις με το πολύμετρο και για το αν πιστεύεις ακόμα ότι το oced σύστημα του φίλου viper καταναλώνει 450+ δεν μας είπες ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ έχω το σύστημα της υπογραφής μου.

Επειδή βλέπω πολύ θεωρία αντί για πράξη είμαι διατεθειμένος να κάνω δοκιμές στο pc μου για να δούμε στην πράξη τι ισχύει.

Εκτός αν θεωρείτε ότι είμαι ο ένας από τους 2 τους φόρουμ που του έτυχε το λαχείο, όπως έγραφε κάποιος πιο πάνω!!:040: :040:

Ελπίζω να μη θεωρείτε πολύ light το pc με 62% OC και αφού έχω μεγαλύτερη κάρτα από την 6800 που ανέφερε κάποιο άλλο παιδί, πιστεύω ότι κάνω για πειραματάζωο.

Πολύμετρο διαθέτω, ακούω....

Ψευδεσαι ασυστολως. Δεν εχεις qtec. Kατι αλλο εχεις. ΄Η μπορει να εχεις ψευδαισθησεις οτι ο υπολογιστης σου αναβει. Αφου το λεει ξεκαθαρα ο φιλος μας:

Το ίδιο και με τρία 550W QTEC που δοκιμάστηκαν διαδοχικά (μήπως και τυχόν ήταν σκάρτο κομμάτι το πρώτο και το δεύτερο) που δεν μπορούσαν να σηκώσουν σύστημα με ΑXP και 9800 πάνω.
Link to comment
Share on other sites

Ψευδεσαι ασυστολως. Δεν εχεις qtec. Kατι αλλο εχεις. ΄Η μπορει να εχεις ψευδαισθησεις οτι ο υπολογιστης σου αναβει. Αφου το λεει ξεκαθαρα ο φιλος μας:

Πάλι για συμμάζεμα σε βλέπω.:051:

Link to comment
Share on other sites

Read again...

Περιμένουμε να μας πεις πως έγιναν οι μετρήσεις με το πολύμετρο για να τις κάνει και ο φίλος viper και να δούμε αν το σύστημά του καίει 450+. Το link το έδωσα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.