Jump to content



Moυφα η ευκαιρια?


Jason1442169106

Recommended Posts

Ψαχνω μαζι με ενα φιλαρακι για τροφοδοτικο που θελει κ ειδα στο e-shop το q-tec 500W Big Fan.Επειδη τα 34 ευρω που το χει μου φαινονται λιγο απιστευτα για 500W προκειται περι μουφας η αξιζει?Τα βγαζει τα 500W η ειναι πεθαμενα τα μισα :105: ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Ότι ποιο μούφα ή έστω λαχείο. Χειρότερο και από το Innovator ίσως. Αλλού διάβαζα ότι το 500αρί δεν είναι καν 500αρί ακόμα και αν προσθέσεις τα νούμερα που δίνει ο κατασκευαστής. Ότι ένα Q-tec που είχε δοκιμαστεί σε site ψόφησε μόλις το φόρτωσαν κάπου στα 300W και ότι η ίδια η εταιρία αρνείται να δώσει τροφοδοτικά για review.

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω μαζι με ενα φιλαρακι για τροφοδοτικο που θελει κ ειδα στο e-shop το q-tec 500W Big Fan.Επειδη τα 34 ευρω που το χει μου φαινονται λιγο απιστευτα για 500W προκειται περι μουφας η αξιζει?Τα βγαζει τα 500W η ειναι πεθαμενα τα μισα :105: ?

Οι περισσότεροι που τα είχαν λένε ότι είναι μούφα και μάλιστα τους έχουν κάψει και το PC. Βέβαια θα εμφανιστούν και 1-2 μέσα από το forum και θα πουν ότι τους δουλεύουν μια χαρά. Μάλλον είναι λαχείο λοιπόν.

Η πινακίδα του πάντως πάνω γράφει "Combined 285W" :101: ... ή καπως έτσι ..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μια χαρα ειναι. Το ειχα και εγω..

Δουλευε σε p4@ 3400,2 drives, 2 opticals, 9800pro, fans klp...

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 500 WATT. AYTO ειναι μαρκετινγ κολπο. ουτε στο peak του.

350-400 ειναι.

Επισης η +12V του βγαζει 18Α peak.

Για να παρεις 500 / 550 watt θες γυρω στα 90-130 ευρω..

Οποτε το θεμα ειναι γιατι συστημα το θελεις. Αν θες πχ και καμια 6800GT η να το εχεις και για μελλον, ξεχνα το.

CPU P4 Prescott 3Ghz@3,5

MOBO Abit IS7-E2

RAM Geil Pc3200 Value Ram

VGA Chaintech 6800 128Mb

PSU Chieftec 420W

HD Maxtor 80Gb Sata

Γι αυτη τη συνθεση δεν θα το προτεινα ως καλη επιλογη..

Link to comment
Share on other sites

Mε όσο πιο απλά λόγια μπορεί να εξηγηθεί είναι ένα χαμηλής ποιότητας 300άρι watt psu . Με φουσκωμένη ονομαστική απόδοση .

Τα άμπερ είναι λιγότερα απο noname psu 350άρι. [κάπου παιζει σύγκριση σε ένα thread είχα κάνει copy εγώ ένα noname και ένα παιδι ένα qtec τις ετικέτες τους.]

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν να σου πώ την εμπειρεία μου. Τα q-tek έχουν 2 500άρια. Τα 500 και τα 550. Τα 550w είναι καλύτερα από τα 500W και ποιο σταθερά. Είχα ένα και του είχα βγάλει το λάδι και δεν έκανε κιχ , μέχρι και βραχυκυκλώματα του έκανα.

Αν πάλι δεν θες να το διακινδυνέψεις πάρε ένα Bluestorm 400W. To πήρα εγώ και πάιζει μια χαρά το συστημα μου με 2 δίσκους , 6800 , Tv tuner , USB card , 6-7 usb devices & XP2700+. Απλά έχει έναν μόνο ανεμηστήρα ο οποίος είναι λίγο θορυβώδης...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω ειχα ενα 500 αρι το οποιο με ειχε βγαλει ασπροπροσωπο μεχρι που πουληθηκε!

Σηκωνε πολλα πραγματα και ειχα κανει και ενα lite overclocking!

Aντιθετα ομως με το 500αρι του ξαδερφου μου που απο την πρωτη μερα του καηκε!

τελικα ειναι τι κομματι θα σου τυχει!

Ειναι παντως λιγο ρισκο αν θελεις να το βαλεις επανω σε πολυ καλο συστημα!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτη τη συνθεση δεν θα το προτεινα ως καλη επιλογη..

Δεν ειναι για μενα ειναι για φιλαρακι αλλα σε εξισου απαιτητικο συστημα με Athlon64 3200+ κ Saphire ati x800.Καταλαβα παντως τη παιζει μονο εμφανιση κ ονομα εχει το τροφοδοτικακι :071: !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ QTEC και οποιαδήποτε εταιρεία διαφημίζει τροφοδοτικά με βάση την στιγμιαία μέγιστη ισχύ. Τι να το κάνεις αν το 550W Qtec μπορεί να δώσει τα 550 για μια στιγμή ενώ κανονικά σηκώνει μέχρι 350 συνεχόμενα?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά το 550W Q-tec έχει peak στα 1000W και 550watt continuous power (τουλάχιστον έτσι γράφει στην ταμπέλα). Δεν λέει πουθενά ότι έχει peak power 550.

Δεν λέω ότι είναι τρομερό τροφοδοτικό, αλλά βρίσκω λίγο υπερβολικά τα σχόλια... Το 500άρι είναι λίγο παρακάτω σε απόδοση προφανώς αλλά δεν βγάζουν τόσο χαμηλή ισχύ (300w).

Στο παρακάτω λινκ έχει και αναλυτικές μετρήσεις με διαφορετικά load amperage.

http://www.hardware.info/en-UK/productdb/bGpka5iWmA/viewproduct/QTec_PSU_550W_Dual_Fan/

Ορίστε και ένα review από το pctechtalk

http://www.pctechtalk.com/?m=show&id=271

Κι ένα με παρουσίαση του OCZ Modstream 520W και συγκρίνει με Q-tec 550 (βασικά παρουσίαση του OCZ είναι αλλά το Q-tec αποδίδει ελαφρώς καλύτερα στις 5v & 12v rails): http://www.planetamd64.com/index.php?showtopic=7547

Y.Γ. Μιλάω για το 550w dual fan.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.