Jump to content



Moυφα η ευκαιρια?


Jason1442169106

Recommended Posts

tristeno αυτές οι μετρήσεις δείχνουν το εξής... Όπως ξέρεις τo maximum continuous power είναι με συνδυασμένο load σε όλα τα rails.

Π.χ. η 3,3v+5v+12v@max load=max efficient wattage.

Στην περίπτωση μας έχει 240v η 12v τάση, 200v η 5v και 99 η 3.3, σύνολο 499w. Εν ολίγοις το τροφοδοτικό έχει πραγματική ισχύ συνεχόμενη 500w.

Στο τεστ μετράνε για παράδειγμα την 12βολτη μέχρι τα 40amperes ενώ το τροφοδοτικό έχει μαξ 20. Στα 20 αμα δεις βγάζει βολτάζ 11,36 που είναι νορμάλ (0,5v +/- είναι μέσα στα επιτρεπόμενα όρια). Στις υπόλοιπες μετράνε μέχρι το μέγιστο και όχι παραπάνω και αποδίδει εντός προδιαγραφών...

Υ.Γ. στο τέλος που λέει "On - 180 W @ 12 V / 50 W @ 5 V load = 297 W" μιλάει για την κατανάλωση του όχι για την απόδοση του. Εννοεί ότι για να δώσει 180w στην 12βολτη και 50w στην 5βολτη καταναλώνει 297w. Αρα έχει δείκτη απόδοσης/κατανάλωσης = 77%. Το 100% θα ήταν να καταναλώνει όσα ακριβώς αποδίδει δηλαδή 180+50=230Watt.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

http://www.custompc.co.uk/custompc/labs/79286/qtec-650w-triple-fan-24p.html

Όπως καταλαβαίνεις όταν τραβάει 300W για να δώσει 230W είναι απίθανο να αντέξει να δώσει 550W.

Θα σου βρω και την άλλη δοκιμή για το 550άρι που ήταν ακόμα χειρότερο. Δοκιμές με φορτία 200W δεν έχουν νόημα όταν μιλάμε για τροφοδοτικά που διαφημίζονται ως 500ρια.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με δαύτα είναι για να είναι φθηνά δεν έχουν άλλα πραγματάκια. Σε απόδοση μπορεί να μην φτάνουν ονομαστική (π.χ. νομίζω το 500άρι βγάζει μαξ 420) αλλά γενικά είναι κοντά. Δεν έχουν surge protection και άμα καει μπορεί να παρεί μαζί του στον θάνατο και το μισό pc. Έχουν 1 γραμμή 12βολτη με παραπάνω αμπερ ενώ κανονικά πρέπει από 16-18 αμπερ και πανω να μπαίνει 2η γραμμη.

Δεν το προτεινα για αγορά προφανώς, απλά λέω ότι βγάζει παραπάνω από 300-350w, και τονίζω ότι μιλάω για το 550 το οποίο το θεωρώ decent τροφοδοτικό στα λεφτά του.

Το έχω βάλει σε 3 budget συστηματάκια φίλων και μπορώ να πώ ότι παίζει μια χαρά.

Αντιθέτως σε ένα άλλο σύστημα βάλαμε ένα Enermax 600w και κάηκε σε 1 χρόνο... Προφανώς έτυχε, δεν νομίζω να είναι καλύτερα τα Q-tec βεβαίως, αλλά τέλος πάντων από κάτι noname καλύτερα είναι χωρίς να είναι ακριβά. Πάντως γενικά πιστεύω πως για budget συστήματα κάνουν. Βέβαια δεν θα το έβαζα σε pc που θα ζήταγε συνεχώς 550w power, καλό θα ήταν να παίζει λίγο παρακάτω καλού κακού.

Υ.Γ.1 Εγώ δεν είχα ποτέ μου τέτοιο τροφοδοτικό πάντως... ;-)

Υ.Γ.2 Tristeno: Tα 500 (πάνω-κάτω) θα τα βγάλει αλλά θα έχει την κατανάλωση της αρκούδας. Αλλωστε και στο τεστ που έδωσες έβγαλε 498 (ναι το ξέρω ότι ήταν 650 στο τεστ, αλλά είπαμε βγάζουν λίγο παρακάτω) αλλά κατανάλωνε 795 !!!!!

Y.Γ.3 Simon: Στο συγκεκριμένο τεστ έπρεπε να είναι 1:1, δηλαδή 230w (100% efficiency), αν και ακόμα και τα καλά τροφοδοτικά δεν ξεπερνάνε το 95-96% efficiency.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις ότι από την στιγμή που έχει ήδη απόδοση 77% από τα 230W θα αντέξει να φτάσει στα 550W?

Όπως και με το νεότερο και υποτίθεται βελτιωμένο 650W και τους τρεις ανεμιστήρες έτσι και το 550 δεν άντεξε ούτε στο 75% του φορτίου για παραπάνω από 5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

The Q-TEC passed the 50 and 75 per cent voltage stability tests, although its efficiency at the latter setting dropped below the ATX spec to 68 per cent. This means that it was drawing a quite ridiculous 725W from the mains to produce 498W. The Q-TEC barely managed a few seconds at 100 per cent load before the voltages on all the rails started jumping up and down by as much as 20 per cent. After approximately a minute, it triggered the trip-switch of the testing lab.

Δεν ξέρω τι καταλαβαίνεις εσύ εγώ πάντως βλέπω ότι σε 75% πέρασε το stability test απλά με χαμηλό δείκτη.

As this PSU cannot even deliver 75 per cent of what it claims while adhering to the ATX spec, and will go bananas and shut down if you attempt to draw anything higher, we recommend steering well clear of it.

Η τελευταία ατάκα είναι αβάσιμη καθώς ο ίδιος reviewer δυο παραγράφους πιο πάνω αναφέρει ότι πέρασε το 75% stability test με επιτυχία.

Δεν είπα εγώ ποτέ ότι θα βγάλει τα 550w πουθενά. Είπα ότι η ετικέτα γράφει πάνω 550w continuous!!!!!!!!!!!

Όσον αφορά το power efficiency τώρα, ακόμα και το Enermax EG851AX-VH(W) (660w) έβγαλε 80%. (Μιλάω για efficiency τώρα, και όχι για voltage stability που προφανώς τα ακριβά τροφοδοτικά φτάνουν 100%).

Επίσης εγώ έδωσα λινκς με μετρήσεις. Αυτό το σάιτ δεν έχει τίποτα παρά ένα ξερό κείμενο 4 παραγράφων. Δεν είναι test αυτό κατά την άποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε το 75% εκτός ATX προδιαγραφών (πχ δεν κράτησε τάσεις εντός του 5%).

Το συγκεκριμένο site (η αναλυτική δοκιμή και μεθοδολογία είναι στο περιοδικό) δοκιμάζει τα τροφοδοτικά σε πληρες φορτίο ΑΝΑΛΟΓΑ με τα χαρακτηριστικά τους. Οι μετρήσεις από τα άλλα Link που έδωσες δίνουν μετρήσεις σε φορτία που σηκώνουν και 200άρια 5ετίας τροφοδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

The Q-TEC passed the 50 and 75 per cent voltage stability tests, although its efficiency at the latter setting dropped below the ATX spec to 68 per cent. This means that it was drawing a quite ridiculous 725W from the mains to produce 498W

Εκτός προδιαγραφών λόγω efficiency όχι λόγω βολτάζ. Δεν αναφέρει το κείμενο αυτό που λες περί περισσότερο των 5% πτώση.

Για τις μετρήσεις από το λινκ που έδωσα, εξήγησα παραπάνω. Ετσι μετριούνται τα τροφοδοτικά.. και όχι με κέιμενα χωρίς μετρήσεις με ανεπιβεβαίωτα στοιχεία. Και το φορτίο ήταν εντάξει που μετρήσανε, διότι μετρήσανε EFFICIENCY και όχι μάξιμουμ wattage.

Link to comment
Share on other sites

πχ είπα. Μπορούσε να είναι voltage, efficiency κτλ

Όταν αγοράζεις τροφοδοτικό κοιτάς πρώτα να σηκώνει το σύστημα και μετά τι τραβάει από την πρίζα. Τι να την κάνεις την απόδοση 100% αν δεν σηκώνει το σύστημά σου?

Και είμαι σίγουρος ότι δεν μετρώνται έτσι τα τροφδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Tristeno.... πλάκα μου κάνεις; Άντε πάλι..

Λοιπόν... Πρόσεξε..

ΔΕΝ είπα ότι αποδίδουν την ονομαστική τους ισχύ, ΟΚ??????

Είπα ότι δεν βγάζουν τόσα λίγα watt που αναφέρθηκε εδώ... π.χ. 300!

Επίσης πάνω κάτω στα ίδια είναι και αυτό... Τι να λέμε πάλι τώρα..; Δες τα αμπέρ που λέει πάνω και τις μετρήσεις... Είναι εντός ορίων. Πως να το κάνουμε; Και εν πάσει περιπτώσει, αυτά τα νούμερα (μαξ αμπερ) τα δίνει ο κατασκευαστής. Στην πράξη τα Q-tec βγάζουν κανα 75%-80% επι της ονομαστικής ισχύς ίσως και παραπάνω. Δεν είπα ότι βγάζουν όσα λένε! Ακόμα και τα νούμερα να υπολογίσεις που δίνει ο κατασκευαστής λιγότερα watt βγάζουν Π.χ. το 550 βγάζει 500 ας πούμε, με βάση τα αμπέρ. Και στο κάτω κάτω στα λεφτά τους έχουν καλή απόδοση.

Απο κει και πέρα, ακόμα και το δικό μου PSU που είναι 700άρι μετρήθηκε στο Virtual hideout ως εξής.. Δες το πίνακα

http://www.virtual-hideout.net/reviews/Tt_Toughpower_700w/index3.shtml

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπόψη σου ότι τα τροφοδοτικά τύπου switch όπως είναι των PC κάνουν combine τις τάσεις?

Λοιπόν...

Watt=ampere x volt

Το Q-tec 550 λοιπόν...

Όταν ένα τροφοδοτικό λέει 20 Αμπερ στην τάση των 12 βολτ έχει μέγιστο παρεχόμενο έργο ίσο με 240 watt. Kαι πάει λέγοντας.. Η ΣΥΝΟΛΙΚΗ ισχύς είναι

το άθροισμα το μέγιστου έργου κάθε τάσης!!!!! Του μέγιστου αμπέρ που δίνει ο κατασκευαστής. Τα νούμερα που αναφέρεις για παράδειγμα είναι wattage του κάθε βολτάζ ξεχωριστά, και μάλιστα η 12βολτη έχει μετρηθεί ως και σε διπλάσια αμπέρ από όσα σηκώνει το τροφοδοτικό σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

Το qtec 550watt ΣΥΜΦΩΝΑ με τα αμπέρ που αναφέρει ο κατασκευαστής βγάζει 240w στην 12βολτη τάση, 160w στην 5βολτη και 99 στην 3.3. Σύνολο 499watt combined power. Kαι έτσι μετριουνται όλα τα τροφοδοτικά! Εσύ τι περίμενες δηλαδή; Να βγάλει 550 στην κάθε τάση ξεχωριστά;;;;;;;

Επίσης αν έχεις δει την υπογραφή μου, εγώ έχω Thermaltake Toughpower 700Watt και όχι Q-tec.

Επίσης ενημερώνω ότι δεν ασχολούμαι άλλο με το θέμα γιατί κατάντησε κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Εϊπα και εγώ.

Και επειδή συνήθως στρογγυλεύουν προς τα πάνω έχουμε το 550w. Δυστυχώς μόνο στα qtek και σε μερικά noname της κακιάς ώρας ο αριθμός αυτός χαρακτηρίζει το μέγιστο στιγμιαίο φορτίο (κλάσματα του sec) που μπορεί να αντέξει το τροφοδοτικό-αριθμός που δεν λέει ουσιαστικά τίποτα.

Το link που έδωσα είναι για το δικό σου PSU αν σε ενδιαφέρει να δεις πως συμπεριφέρεται με πλήρες ονομαστικό φορτίο. Μπορείς να διάβάσεις και πως κάνουν τις δοκιμές.

Όσο για τις δοκιμές PSU με φορτία των 200W δεν μου λένε τίποτα. Αν δεν δοκιμαστεί στο ονομαστικό όριό του δεν μπορείς να πεις αν όντως αποδίδει όσο λέει.

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή συνήθως στρογγυλεύουν προς τα πάνω έχουμε το 550w.

Δεν στρογγυλεύουν προς τα πάνω. Τα υπόλοιπα W συμπληρώνονται από τις -12V και τα +5VSB γραμμές.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει... Φαντάζομαι δεν το έχεις δει το τροφοδοτικό, ούτε το έχεις δει μέσα να καταλάβεις.

Η ονομαστική ισχύς είναι continuous όχι peak. Σε peak αναγράφει επίσης πάνω στην ταμπέλα του πόσα σηκώνει σε κάθε τάση. Τα ξέρω καλά...

Εγώ ανάφερα τα υπέρ και τα κατά τους αν έχει διαβάσει κανείς τα ποστ μου.. Απο κει και πέρα ο καθένας αγοράζει ότι καταλαβαίνει...

Κατά δεύτερον ένα 550άρι Q-tec που έχουμε βάλει σε ένα pc φίλου, με κατανάλωση σε full load (gaming) 456watt (μετρημένα) παίζει 2 χρόνια τώρα μια χαρά. Εγώ αν με ρωτούσε κανείς θα του πρότεινα να τα αποφύγει εκτός αν βρει τα καινούργια μοντέλα που έχουν καλύτερους πυκνωτές και μετασχηματιστή μέσα, τα οποία για συστήματα με λογικές απαιτήσεις (όχι στα όρια του δηλαδή) θα είναι οκ. Σαφώς και είναι φθηνά με ότι αυτό συνεπάγεται.

Και κάτι τελευταίο....

Q-tec 550w

Amps Peak Max

+3.3v 30A 18A

+5v 40A 30A

+12v 20A 16A

Ορίστε και τα χαρακτηριστικα του σε peaκ & max. Εδώ βλέπεις ότι στην πράξη είναι 402w σε max. Όπως έχω πει σε διακόσια ποστς, όχι τόσα λίγα watt όσα λέγονται (300) αλλά όύτε όσα δίνει ονομαστική ισχύ η εταιρία (550). Tα νεότερα βγάζουν περί στα 450 max (έχουν λιγο παραπάνω αμπέρ στην 12βολτη & την 5βολτη νομίζω).Capito?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.