Jump to content



Moυφα η ευκαιρια?


Jason1442169106

Recommended Posts

Και εν τέλει ας μάθουν μερικοί τι είναι το combine power: (Πίνακας 3.13). Πάντως ΔΕΝ είναι το άθροισμα όλων των τάσεων μαζί, αυτό είναι η ονομαστική ισχύς! Κανένα τροφοδοτικό δεν βγάζει σε combined το μέγιστο ονομαστικό φορτίο!!!!!!

http://www.informit.com/articles/article.asp?p=31105&seqNum=7&rl=1

If you compute the total output using the formula described earlier, these power supplies seem to produce outputs that are much higher than their ratings. The 300W model, for example, comes out at 354.7 watts. However, notice that the supply also has a maximum combined output for the +3.3v and +5v of 150 watts. This means you cannot draw the maximum rating on both the 5v and 3.3v lines simultaneously but must keep the total combined draw between them at 150W. This brings the total output to a more logical 308.5 watts.

Οσο για το πως μετράνε έχω απαντήσει. Και εκτός αυτού μπορείς να το κάνεις και χωρίς πολύμετρο. Ξέρεις οι συσκευές αναφέρουνε amperage & voltage πάνω τους!!!!!!!

Και επίσης, επειδή μιλάς ΧΩΡΙΣ να διαβάζεις τι σου λέω.. κάτσε μίλα μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply
Δεν νομίζω ότι διαφωνούμε στο τι σημαίνει combined power εκτός αν υποστηρίζεις ότι μπορεί να είναι μεγαλύτερο από το άθροισμα των επιμέρους μέγιστων.

.

Που είναι η διαφορά? Δεν είπα πουθενά το αντίθετο

Link to comment
Share on other sites

Καλά άστο... Άστο ρε φίλε.

Έχεις δίκιο. Πάντα είχες δίκιο!!!! Οκ?

Εγω εδώ μπαίνω για να δώσω και να πάρω χρήσιμες πληροφορίες και όχι για να ξοδεύω άσκοπα το χρόνο μου... ούτε για να κάθομαι να διαφωνώ επί δύο μέρες με άλλον για ένα θέμα...

Τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά το 550W Q-tec έχει peak στα 1000W και 550watt continuous power (τουλάχιστον έτσι γράφει στην ταμπέλα). Δεν λέει πουθενά ότι έχει peak power 550.

Και κάτι τελευταίο....

Q-tec 550w

Amps Peak Max

+3.3v 30A 18A

+5v 40A 30A

+12v 20A 16A

Με ποιό συμφωνείς από τα παραπάνω δικά σου σχόλια?

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε να μας πεις πως έγιναν οι μετρήσεις με το πολύμετρο για να τις κάνει και ο φίλος viper και να δούμε αν το σύστημά του καίει 450+. Το link το έδωσα.

Δοκίμασα το Link για το psucalculator.

To αποτέλεσμα είναι 331 watt.Ό,τι δεν ήξερα δεν το πείραξα.

Το Power supply Utilization το άφησα στο 100%.

Το surge compensation δεν το ρύθμισα όπως και το capacitor aging.

Επίσης το watercooling μου παίρνει ρεύμα από έξω οπότε δεν το περιλαμβάνω.

Τι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Ναι viper ανέβασε το ρε γιατί ο τριστένο κοντεύει να πάθει αποπληξία. Να χαρει κιόλας που ... "νικησε". Αλλωστε τελικά δεν χρειαζόσουνα 550άρι τροφοδοτικό. Με ένα 350άρι θα έπαιζες μια χαρά!

Αλλωστε γιατί να υπολογίσουμε με πράξεις τις τάσεις; Εχουμε το προγραμματάκι που τα βρίσκει όλα!!! Κι εμένα το δικό μου pc το έβγαλε 456W. Ας μου φέρει ένας ένα 500άρι (όχι Qtec) να δούμε αν θα τα σηκωσει και να δούμε πόσο αξιόπιστο είναι το PSUcalc... Ε τριστένο?

Beau Mec.. Ξυρίζεσαι μαλακά..!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι viper ανέβασε το ρε γιατί ο τριστένο κοντεύει να πάθει αποπληξία. Να χαρει κιόλας που ... "νικησε".

Beau Mec.. Ξυρίζεσαι μαλακά..!!!!

Ο τριστενο νικησε οχι οταν απεδειξε τους ισχυρισμους του (ποτε δεν το κανει αυτο αλλωστε) αλλα απο τη στιγμη που καταφερε να σε βαλει στην διαδικασια να συνομιλησεις μαζι του. Παντως εγω σε ευχαριστω γιατι εμαθα δυο πραγματακια παραπανω απο τις δημοσιευσεις σου.

Δεν το κατάλαβα αυτό.

Υπονοείς ότι δεν πιστεύεις τα λεγόμενά μου??

Το εχει κανει απο πριν αυτο. Δες λιγο τη δημοσιευση 51.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα αυτό.

Υπονοείς ότι δεν πιστεύεις τα λεγόμενά μου??

Έκανες ένα edit από ότι είδα και η απάντησή μου ήταν για το πρώτο σου post. κανένα πρόβλημα με τα 331W.

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω σε ευχαριστω γιατι εμαθα δυο πραγματακια παραπανω απο τις δημοσιευσεις σου.

Να' σαι καλά. Αυτό μου αρκεί εμενα γιατί ο σκοπος μου δεν είναι να το παίξω ξερόλας αλλά να δώσω ότι πληροφορίες μπορώ σε άλλα άτομα και φυσικά κι εγώ έχω μάθει πραγματάκια απο το forum. Όπως προειπα, γι αυτό τον λόγο γράφτηκα σε αυτό το forum.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες ένα edit από ότι είδα και η απάντησή μου ήταν για το πρώτο σου post. κανένα πρόβλημα με τα 331W.

Thanks

Το 600 που είδες στην αρχή και σου φάνηκε μούφα ήταν η πρόταση του site για αγορά νέου psu, που βγάζει πάνω πάνω ανάλογα με το αποτέλεσμα του calculator.Μπερδεύτηκα και έβαλα αυτό στην αρχή.

Πάντως και με πολύμετρο που το είχα μετρήσει κατά καιρούς, όλες οι τάσεις έπαιζαν μια χαρά στα ζόρια.Το έχω στάνταρ 3 χρόνια και δεν έχει κάνει κιχ παρόλες τις δοκιμές, restart και προβλήματα της ΔΕΗ (έχω UPS αλλά κάποια φορά δε πρόλαβε 1 διακοπή).

Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο με όλα στο 100% δεν είναι το πλέον ρεαλιστικό γι αυτό και συνήθως βλέπεις να υπολογίζουν με βάση 85% για την CPU.

Δεν έχεις πρόβλημα μέχρι τώρα απλά γιατί όπως είδες οι ανάγκες του συστήματός σου καλύπτονται από το τροφοδοτικό σου αλλά αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να σηκώσει μια πιο ενεργοβόρα κάρτα γραφικών πχ.

Από το UPS μπορείς να δεις τι τραβάει από την πρίζα το σύστημα?

Link to comment
Share on other sites

Το σενάριο με όλα στο 100% δεν είναι το πλέον ρεαλιστικό γι αυτό και συνήθως βλέπεις να υπολογίζουν με βάση 85% για την CPU.

Δεν έχεις πρόβλημα μέχρι τώρα απλά γιατί όπως είδες οι ανάγκες του συστήματός σου καλύπτονται από το τροφοδοτικό σου αλλά αμφιβάλλω αν θα μπορέσει να σηκώσει μια πιο ενεργοβόρα κάρτα γραφικών πχ.

Από το UPS μπορείς να δεις τι τραβάει από την πρίζα το σύστημα?

Θα το δω όταν πάω σπίτι, αλλά τι ακριβώς κοιτάω?Το load?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από UPS αλλά πιστεύω κάποιοι ίσως έχουν παρόμοιο με το δικό σου και μπορούν να μας διαφωτίσουν. Τι τιμές βλέπεις στο load?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από UPS αλλά πιστεύω κάποιοι ίσως έχουν παρόμοιο με το δικό σου και μπορούν να μας διαφωτίσουν. Τι τιμές βλέπεις στο load?

Σε νορμάλ χρήση έχω 15-25% στο Load.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.