Jump to content



Προβλήματα με το LED


Recommended Posts

Αποφάσισα να δώσω ένα οριστικό τέλος στο θέμα με την θερμοκρασία του δίσκου και ποιο συγκεκριμένα του Elite 47(ST446452W) φτιάχνοντας ένα εξωτερικό κουτί

με τροφοδοτικό λίγων Watt και με τοις απαραίτητες ένδειξης με LED.

Θα ήθελα να μου πείτε πώς μπορώ να βάλω ένα λαμπάκι στα 3V σε γραμμή τροφοδοτικού με 3.3V

Απευθείας αν το βάλω αρχίζει και ζεσταίνεται … είμαι σίγουρος αν το αφήσω λίγο ακόμα θα καεί …

Ξέρετε αν πρέπει να βάλω κανένα κύκλωμα οπού θα μου φαινόταν χρήσιμο .. Να σταθεροποιεί την τάση για να μην καεί το λαμπάκι ??

Tο συγκεκριμένο το θέλω ως power LED…

Και τον δίσκο θα τον συνδέσω με εξωτερικό SCSI καλώδιο

Link to comment
Share on other sites

Καλά λες η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκω το site όπου έβαζα παλιά τοις φωτογραφίες… ακόμη και ο περιορισμός στα 1024ΚΒ καλός ήταν…

Εγω αυτο χρησιμοποιω (πιστευω αυτο εννοεις) και ειναι πολυ καλο: http://img22.imageshack.us

Link to comment
Share on other sites

Παντως γι αυτο που θες να κανεις με ενα ποντεσιομετρο πιστευω να εισαι οκ..το βαζεις, μετρας εκει που θελεις (3v)κ το αφηνεις..

Ε και αν πας σε ενα ηλεκτρολογαδικο ισως να σου δωσουν καμια ετοιμη αντισταση για να βαλεις απλα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο χρησιμοποιω (πιστευω αυτο εννοεις) και ειναι πολυ καλο: http://img22.imageshack.us

Thanks!Έκανα επαναφορά του παλιού μου λογαριασμού και έχω όλες τοις εικόνες!

Είχα δείξει αυτές

box22vq.jpg

stled2rb.jpg

led24ck.jpgcon017ee.gif

Link to comment
Share on other sites

βασικά άμα βάλεις το LED στα 3V θα έπρεπε να δουλεύει κανονικά και χωρίς πρόβλημα να καεί... δεν έχω δει κανένα να καίγεται με τόσο χαμηλή τάση... τι συνολική αντίσταση έχει το κοίλωμα που έχει το LED? γιατί άμα έχεις μονο το LED και το διακόπτη τότε λογικό είναι... οποτε άμα δεν έχεις τίποτα άλλο συνδεδεμένο τότε ίσος να σου καεί επειδή θα περάσει πολύ τάση... οποτε βάλε μια αντίσταση στην σειρά...

βεβαια μπορείς να κανεις και έναν διαιρετή τάσης με 2 αντιστασούλες στη σειρά και το λεντάκη παράλληλα με τι μια από τις 2... άμα οι αντιστάσεις είναι ίδιες θα ρήξεις την τάση στα 1.5V

Chris

Link to comment
Share on other sites

Αssasine led εβαλε απο οτι βλεπω στην προτελευταια φωτο..

@καλα Pokemon το χαρτινο κουτι 8α κανει τον δισκο να ακουγεται σαν τρακτερ..

Ε και τι το λες ??

Αφού ακούγεται και χωρίς το κουτί σαν τον δίσκο της ΔΕΗ :D:D:D

Τα ανεμιστηράκια τα που έβαλα έχουν πολύ λίγα DB και ο σχεδιασμός του κουτιού είναι προσεγμένος …

Όσο θόρυβο κάνει το κουτί το ίδιο ακριβώς κάνει και το PC..

Link to comment
Share on other sites

Η αντίσταση που χρειάζεται να μπει σε σειρά με το led εξαρτάται από το ρεύμα λειτουργίας του. Το Led είναι μόνο δίοδος ή υπάρχει ενσωματωμένη και αντίσταση; Αν δεν έχει ενσωματωμένη αντίσταση βάλε σε σειρά μια 220Ohm και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τελείωσα το κουτί και εφάρμοσα τον δίσκο…

Το έβαψα και έβαλα 3 LED Connected, Read/Write και Power

Τελικά οι SCSI δίσκοι δεν έχουν πρόβλημα όπου και να μπουν είτε με εσωτερική σύνδεση είτε με εξωτερική.

Thanks assasine

imag10072gj.jpg

imag20093pa.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο...ειδες κανενα αποτελεσμα με τη θερμοκρασια...που δεν νομιζω...

Το κουτι εχει μονο εναν ανεμιστηρα? Αν ναι τοτε εχεις κανει καποια αλλη τρυπα?

ΥΓ...χαθηκαν τα σπρευ...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.