Jump to content



2 ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΜΑΖΙ:ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ!!


viper1442169065

Recommended Posts

Παιδια αφου πηρα για Αθηνα τη μεταθεση μου αποφασισα να περασω σε νεο συστημα, μια που θα ειμαι εδω τωρα και παρακολουθω την αγορα.

Λοιπον η βασικη ιδεα ειναι η εξης:Ο,τι hardware εχω αυτη τη στιγμη θα παει σε 1 κουτακι Qtec L-DT 350W (http://www.avia.gr/products/products.asp?action=2&pid=7187&catid=21&subaid=85) το οποιο προοριζεται για HOME THEATER-LAN GAMES PC.Αυτο το κουτακι θα μπει στο σαλονι και εχω σκοπο να του χωσω πανω Windows Media Center.Θα ειναι συνδεδεμενο με την TV για να βλεπω DVD και επισης για Lan Games με το βασικο κουτι στο δωματιο μου.Επισης αφου θα εχει απλη αεροψυξη θα μπορει να μεταφερεται ευκολα σε σπιτια φιλων...

Και τωρα παμε στα δυσκολα...

Στο βασικο pc (οπου εχω το νερακι και παει για OC και GAMES) θα κρατησω το κουτι και το τροφοδοτικο και μετα ολα τα αλλα αλλαγμα.Δηλαδη παμε για 1)μητρικη, 2)CPU, 3)μνημη ,4)σκληρο δισκο, 5) Vga. Δινω βαρος 60/40 στη σχεση τιμη/ποιοτητα παντα με βαση το σταθερο και υψηλο OC.

Στοχος ειναι το +700 mhz και μαλλον τα οικονομικα με πανε για κανενα 3000+ η 3200 Venice με DFI Lanparty 4 Ultra.Τι λετε για αυτα?Για σκληρο δισκο κανενα Sata με 120 gb πιστευω ειναι καλα.Μαρκα δεν εχω ιδεα.

Τι προτεινετε για μνημες 1 gb και για VGA?Καμια 6600gt η μπορω να βρω και 6800 με κατω απο 200 ευρω??

Τελικα αξιζει να παω στον Α64 ή να περιμενω για Χ2 αφου πεσουν και αλλο??Καμια αλλη προταση για το 1ο κουτακι??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κουτακι απο οτι βλεπω ειναι αρκετα βολικο για αυτο που θες να το χρησιμοποιησεις. Προσοχη αν το τροφοδοτικο ειναι και αυτο qtec καλο θα ηταν αν ειναι ευκολο να προτιμησεις καποιο αλλο στη θεση του... 6800 με κατω απο 200€ ειναι λιγο δυσκολο κατα τη γνωμη μου. Με την 6600gt θα εισαι απολυτα ικανοποημενος πιστευω. Επισης συμφωνω και για τη μητρικη ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη οικονομια/αποδωση! Για Χ2 να εχεις στο νου σου κανα 300αρι € οποτε απο εκει και περα εσυ κρινεις αν ειναι καιρος για σενα για χ2. Και venice δεν ειναι ολοι καλα κομματια υπαρχουν και μπανανες!

Εdit: Μνημες και value να βαλεις απλα δουλευουν DC στον a64 καμια σχεση με nf2. Aν εισαι του χαμηλου voltage τοτε κοιτα σε samsung tccd τσιπακια πανω κατω 270 με 2,7volt 2.5-3-3-7 αλλιως αν εισαι του υψηλου voltage κοιτα σε τπτ UTT αν θυμαμαι καλα 1Α4Τ (utt/bh5) και ΑΑ4Τ (utt/ch5).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το κουτακι απο οτι βλεπω ειναι αρκετα βολικο για αυτο που θες να το χρησιμοποιησεις. Προσοχη αν το τροφοδοτικο ειναι και αυτο qtec καλο θα ηταν αν ειναι ευκολο να προτιμησεις καποιο αλλο στη θεση του... 6800 με κατω απο 200€ ειναι λιγο δυσκολο κατα τη γνωμη μου. Με την 6600gt θα εισαι απολυτα ικανοποημενος πιστευω. Επισης συμφωνω και για τη μητρικη ειναι η καλυτερη επιλογη απο αποψη οικονομια/αποδωση! Για Χ2 να εχεις στο νου σου κανα 300αρι € οποτε απο εκει και περα εσυ κρινεις αν ειναι καιρος για σενα για χ2. Και venice δεν ειναι ολοι καλα κομματια υπαρχουν και μπανανες!

Εdit: Μνημες και value να βαλεις απλα δουλευουν DC στον a64 καμια σχεση με nf2. Aν εισαι του χαμηλου voltage τοτε κοιτα σε samsung tccd τσιπακια πανω κατω 270 με 2,7volt 2.5-3-3-7 αλλιως αν εισαι του υψηλου voltage κοιτα σε τπτ UTT αν θυμαμαι καλα 1Α4Τ (utt/bh5) και ΑΑ4Τ (utt/ch5).

Γιαννη στανταρ παω για VGA κατω απο 200.Οποτε ποια προτεινεις για 6600gt?

Για τις μνημες τι να σου πω τωρα??Λες να παιρνω μητρικη που να δινει 4volt στις μνημες και να μη θελω να δωσω ρευμα??? :021: :021: Αφου παμε για τα οσα!!! :D:D Τσιτα θα παιζει το συστημα!!Θελω μαρκες καλες για μνημες αλλα οικονομικα,ετσι...

Για τη Cpu με βλεπω για 3200 γιατι δεν παω για πιο πανω στα φραγκα...Πειτε κανενα καλο στεππινγκ να αρχισω το ψαξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε απο vga πας σε 6600gt. Απο cpu στον 3200+ κερδιζεις τον 10 multi. Απο ram κατι twinmos εχουν UTT τσιπακια αλλα μπορεις να προσανατολιστεις σε ocz 1GB KIT 433 PC-3500 GX GOLD και μπορεις να δεις ενα review τους εδω. Αλλιως θες ψαξιμο σε value ram για να βρεις σιγκεκριμενα τσιπακια εκτος κι αν βρεις απο καποιον που να πουλαει. Οι συγκεκριμενες μνημες εχουν καπου 140€ που ανεφερα πιο πανω απο multirama αν δεν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε απο vga πας σε 6600gt. Απο cpu στον 3200+ κερδιζεις τον 10 multi. Απο ram κατι twinmos εχουν UTT τσιπακια αλλα μπορεις να προσανατολιστεις σε ocz 1GB KIT 433 PC-3500 GX GOLD και μπορεις να δεις ενα review τους εδω. Αλλιως θες ψαξιμο σε value ram για να βρεις σιγκεκριμενα τσιπακια εκτος κι αν βρεις απο καποιον που να πουλαει. Οι συγκεκριμενες μνημες εχουν καπου 140€ που ανεφερα πιο πανω απο multirama αν δεν κανω λαθος.

Οκ καλες οι μνημουλες και σε καλη τιμη.Ομως με χαλαει κατι που ειδα στο review.' Running one module in single channel mode, the highest stable point was 250Mhz @ 2-2-2-5-1T on 3.4V. No benchmarks were ran with this configuration, for all of the scores would be lower than dual channel at 200Mhz.."

Εδωσε τρελο ρευμα για να πιασει τα 250 και δεν τρεχει καν benchmarks?? :101: :101: Τι λεγανε οτι τα BH-5 500αριζουν και πανε γαματα στα benchs??Κανεις που να τις εχει δοκιμασει αυτες τις μνημες σε DFI Lanparty nf4??

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι μνημες εχουν τα "καινουρια" bh5 πανω. Τα δικα μου ας πουμε που ειναι old school κι ετσι με 3,3 παιζουνε αψογα 254 memtest stable για win δε θυμαμαι αν τα δοκιμασα. Win τα δοκιμασα στα 268 αλλα με μπολικη ταση...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τις GX, με 3,2V απο το BIOS της DFI NF4 οι δικες μου πανε καπου 230 2-2-2, η ταση ομως στο smartguardian πεφτει και κατω απο 3.1V σε load. Παραπανω δεν εχω δοκιμασει λογω 20pin PSU.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπωντας τα αποτελεσματα των GX θα συνιστουσα καργα twinmos speed premium με ΒΗ chips αντι των ocz...

Δεν ξερω τι παιζει με αλλους παραγοντες του συστηματος του unsto (τροφοδοτικο, κλπ) αλλα οι χειροτερες ΒΗ twinmos (value) που εχω δει, πανε 230-235@3.2volt... και τετοια αποτελεσματα, για μενα, δεν δικαιολογουν την αγορα GX. Αμα τις φερει μια απο το σπιτι να τις δουμε... :p

Tom, ψαξε λιγο, θα ειναι σχετικα ευκολο να βρεις BH/UTT τσιπακια σε μνημες...

Link to comment
Share on other sites

Βλεπωντας τα αποτελεσματα των GX θα συνιστουσα καργα twinmos speed premium με ΒΗ chips αντι των ocz...

Δεν ξερω τι παιζει με αλλους παραγοντες του συστηματος του unsto (τροφοδοτικο, κλπ) αλλα οι χειροτερες ΒΗ twinmos (value) που εχω δει, πανε 230-235@3.2volt... και τετοια αποτελεσματα, για μενα, δεν δικαιολογουν την αγορα GX. Αμα τις φερει μια απο το σπιτι να τις δουμε... :p

Tom, ψαξε λιγο, θα ειναι σχετικα ευκολο να βρεις BH/UTT τσιπακια σε μνημες...

Σολωνα προτεινε μαρκα εσυ και θα τις ψαξω εγω να δω τι παιζει.Αλλα και οι OCZ 3500 BH/UTT δεν εχουν??

Τι παιζει με το 20pin τροφοδοτικο?Τι γινεται αν εχεις 24 και τι αν εχεις 20?Εγω που εχω το Qtec τι γινεται?

Τα Win Media Center θα κανουν δουλεια για το pcaki που ετοιμαζω για το σαλονι?

Link to comment
Share on other sites

Οι GX που πηρε ο unsto εχουν ΒΗ. UTT (CH) εχουν οι VX.

Μαρκα σoυ προτεινα ρε. Twinmos speed premium(140euro/GB)... Λιγο καλυτερα διαλεγμενα κομματια απο τις απλες value twinmos (90euro/GB).

@unsto... Για τα ελλεινα και χωρις βαση σχολια σου σε παραπεμπω στην υπογραφη ΣΟΥ γελοιε...

post-57-1442174181,2983_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει με το 20pin τροφοδοτικο?Τι γινεται αν εχεις 24 και τι αν εχεις 20?Εγω που εχω το Qtec τι γινεται?

Τα Win Media Center θα κανουν δουλεια για το pcaki που ετοιμαζω για το σαλονι?

Καμια γνωμη για αυτα τα 2??

Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει με το 20pin τροφοδοτικο?Τι γινεται αν εχεις 24 και τι αν εχεις 20?Εγω που εχω το Qtec τι γινεται?

Καμια γνωμη για αυτα τα 2??

δες αυτο το thread

με λιγα λογια, τα εξτρα 4 πινς ειναι για την PCI-E, αλλα εκει σε καλυπτουν τα molex που εχει η vga

oποτε αρκει ενα καλο τροφοδοτικο, εστω και 20πινο.

τωρα βεβαια το qtec .... :003:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.