Jump to content



Celeron M 1.4+Ct-479+P4P800 Dlx


Nos-Dio1442169068

Recommended Posts

Το πρωτο μου θρεαντ σε αυτο το φορουμ,καλως σας βρηκα!

Tο μηχανακι που ειχα για DL ηταν πολυ γερικο και ετσι ηθελα κατι να το αλλαξω.Κατι κρυο αλλα και σχετικα αποδοτικο(θελω να εχω να ενα δευτερο μηχανακι να τρεχει και WOW).Οχι ομως να δωσω και μια περιουσια.Ετσι λοιπον κατεληξα στον Celeron M μιας και ο Pentium M ειναι ακριβος για αυτη την δουλεια.Κατι αλλο απλα δεν προκειται να δουλευε σωστα με αυτες τις συνθηκες θορυβου που θελω εγω.

Η συνθεση αποτελειται απο:

Celeron M 1.4/400 C0 step philipines

P4P800 Dlx rev2.0 flashed to 1008/beta 01 bios of P4P800-E DLX

Club 3d Radeon 9600 pro δανεικη

2Χ512 ΜΒ elpida chips δανεικα

300 watt psu απο ACHME...δεν ειναι μουφα(12.07/5.05/7.05 full load)

Ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο την αγορα μιας και για αυτα που το θελω,το μηχανημα ειναι απλα τελειο

Το μονο που με πειραζει ειναι οτι ενω φλασαρισα το βιος της P4P800-E για να μπορω να αλλαζω μουλτι μεσα απο το βιος δεν μπορω... .To ιδιο συμβαινει και μεσα απο τα windows.Εχει κανεις καμια ιδεα.Το ρευμα και το fsb δουλευουν

O cpu ειναι εκει με μαμα ρευμα 1.26 και την ψυχτρα της ασους αλλα με ανεμιστηρα στα 5v

ειναι rock stable.στα 2242 μου κολαει το πριμε95,στα 2300 παγωσε στο ΠΙ.Εδωσα μεχρι και 1.4 απο βιος αλλα δεν ξεκιναει στα 2400 που δοκιμασα.Δεν ξερω τι ακριβως παιζει...το κακο ειναι ο multi αφου αν τον αλλαζα θα επαιζα απο 200+ fsb και καμια σχεση...

περισσοτερα στις φωτο

ο cpu ειναι σταθερος στα 14Χ157 με 1.26 ρευμα και το ανεμιστηρακι της Ασους ισα που γυρναει.

το 3d ειναι με μαμα καρτα.

Να ευχαριστησω τον Stelara για την βοηθεια του :058:

post-155-1442174183,3537_thumb.jpg

post-155-1442174183,4198_thumb.jpg

post-155-1442174183,5849_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη τελικα καλα ανεβηκε . 57% με stock ρευμα το βρισκω πολυ καλο . Πρεπει να εφταιγαν οι μνημες που δοκιμασαμε στην αρχη ... γι αυτο δεν ανεβαινε αρκετα στις πρωτες δοκιμες.

Για δωσε μας και κανα sandra να δουμε τι πιανει και εκει .

Δοκιμασες διαφορετικα bios για το multi ???

Link to comment
Share on other sites

Jimmy δοκιμασα το προγραμμα αλλα δεν εχω επιλογη για μουλτι.. :022:

Stelara δεν εχω δοκιμασει αλλο ΒΙΟΣ εκτος απο αυτο που βαλαμε μαζι,υποτιθετε ρε σ το βαλαμε για αυτο τον σκοπο και να μην δινει επιλογη η βλακεια...

Λετε να βαλω κανα βιος απο p4c800-E dlx πανω??

Οριστε και τα σαντρα 2005 παντα στις ιδιες ρυθμισεις

post-155-1442174184,075_thumb.jpg

post-155-1442174184,2443_thumb.jpg

post-155-1442174184,4119_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μονη διαφορα που εχει απο pentium M dothan ειναι οτι εχει τη μιση cache; Παντως εμενα ο Pentium M στα 2GHZ (default) βγαζει 40 super pi 1M .

για ποσταρε την σελιδα του cpuz που εχει πληροφοριες για την cache του επεξεργαστη.Ο ΤΑΣΟΣ μου ειπε οτι ο celeron εχει και χειροτερο latency..

Αν μπορεις να το ποσταρεις ισως να δουμε.

Link to comment
Share on other sites

O celeron-M δεν υποστηριζει EIST ... οποτε δεν παιζει αλλαγη multi .

Δυστυχως ετσι ειναι (http://news.techwhack.com/1774/intel-launches-pentium-m-780/) Διαβασε την τελευταια παραγραφο του αρθρου.

Επισης διασταυρωθηκε και απο καποια post στην extreme .

Link to comment
Share on other sites

Το μοντελο που εχω παντως ειναι το 360J

το μονο που μου μενει λοιπον τωρα ειναι να βρω με 50 ευρω τα 512 TCCD που να παιζουν 2-2-2-5 στα 400??Ζηταω πολλα??:D

Κανενα celeron-M δεν εχει EIST .

http://www.intel.com/products/processor_number/proc_info_table072505.pdf

Δεν νομιζω να εχεις αμφιβολιες τωρα . :057:

Link to comment
Share on other sites

Κανενα celeron-M δεν εχει EIST .

http://www.intel.com/products/processor_number/proc_info_table072505.pdf

Δεν νομιζω να εχεις αμφιβολιες τωρα . :057:

και πριν δεν ειχα(πολλες :p )...Κριμα παντως γιατι με 11Χ200 θα ηταν ακομα καλυτερος :040:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ποιά είναι η μικρότερη μητρική που είναι συμβατή με το CT-479 μιας και σκέφτομαι να φτιάξω ένα μικρό σύστημα για τους δικούς μου? Επειδή η CPU θα είναι ένας παλιός Celeron M λογικά δεν υπάρχει δυνατότητα για OC (εκτός αν άλλαξε κάτι στο μεταξύ). Κάτι με ενσωματωμένη VGA θα ήταν ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.