Jump to content



Υψηλή PWM temperature.


geo_hal

Recommended Posts

Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας... Έχω μια μητρική ΑΒΙΤ-ΑΝ7 και έναν επεξεργαστή athlon xp2600 με υδρόψηξη. Έχω ξεκινήσει τους πειραματισμούς μου στο o/c. Τι γίνεται λοιπόν… Αυξάνοντας FSB κλπ οι θερμοκρασίες όλες είναι πολύ καλές 36-40C, εκτός από μια. Την PWM Temperature που ξεπερνάει τους 75C πρεσάροντας τον υπολογιστή. (Διάβασα σε κάποια forum ότι είναι τα mosfet τροφοδοσίας της cpu που ζεστένονται). Που οφείλεται και τι μπορώ να κάνω για να την ρίξω;

Link to comment
Share on other sites

Τα mosfet γενικά αγγίζουν μεγάλες θερμοκρασίες και έχουν μεγάλες αντοχές.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις ένα ανεμιστήρα να χτυπάει την περιοχή γύρω απ'τον επεξεργαστή σου (ουσιαστικά τα mosfet).

Link to comment
Share on other sites

Την PWM Temperature που ξεπερνάει τους 75C πρεσάροντας τον υπολογιστή. (Διάβασα σε κάποια forum ότι είναι τα mosfet τροφοδοσίας της cpu που ζεστένονται). Που οφείλεται και τι μπορώ να κάνω για να την ρίξω;

είναι πραγματικοί οι 75C? δεν εχής κανένα θερμομετρακι να κανεις μια στοιχειώδη μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

είναι πραγματικοί οι 75C? δεν εχής κανένα θερμομετρακι να κανεις μια στοιχειώδη μέτρηση?

Θερμόμετρο έχω. Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω καν ποιά mosfet είναι. Στην an7 αν μου τα πει κάποιος θα μετρήσω τις θερμοκρασίες.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κολλήσεις πάνω τους μερικά ψυχτράκια μικρά και να βάλεις ένα μικρό ανεμιστήρα να τα φυσά. Θα ρίξει σημαντικά την θερμοκρασία (ειδικά όταν ζορίζονται). Αυτό τουλάχιστον έχω κάνει εγώ.

mosfet είναι κάτι μικρά μαύρα chip-άκια αρίστερά και πάνω απ'το socket του επεξεργαστή (συνήθως).

Link to comment
Share on other sites

δεν θα εχεις προβλυμα με τα mosfet αφου συνηθως ειναι σχεδιασμενα να αντεχουν μεχρι και 100c!παντως για καλο και για κακο κανε αυτο που σου ειπαν τα παιδια παραπανω!θα δεις οτι μετα θα ειναι απλα χλιαρα!

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έβαλα ψυκτράκια στα mosfet που βρίσκονται γύρω από τον επεξεργαστή και ένα 8άρη να τα φυσάει. Το αποτέλεσμα είναι σε full load 40-50C. Ενώ μόνο με τα ψυκτράκια η θερμοκρασία ξεπέρναγε πάλι τους 70C. Θα ποστάρω και φώτο σε κανα δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Στερεωσε εναν ανεμιστηρα να τα φυσαει....

Τι μητρικη εχεις?

Ότι σου λέει και ο kallileo. Έγώ σε μια ΑΝ7 δεν έλυσα τα προβλήματα μονο με ψυξτράκια. Άμα βάλεις εναν 8αρι να τα φυσάει θα είσαι μια χαρά. Τι θερμοκρασίες εχείς?

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως στην abit μου έβαλα ψυκτρακια και δεν ειδα καμια απόλυτος αλλαγή στις temps.δεν τις φυσάει κανένας fan

Ούτε εγώ είχα δει. Μόλις όμως βάλεις ένα ανεμιστηρι να φυσάει τα ψυκτράκια εκεί θα δείς διαφορά.:112:

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ είχα δει. Μόλις όμως βάλεις ένα ανεμιστηρι να φυσάει τα ψυκτράκια εκεί θα δείς διαφορά.:112:

Ναι εκει φενεται η σημαντικη διαφορα. Καπου ειχα διαβασει κιολας οτι αν τα ψυχεις δεν "παιζει" η ταση που δινουν ή κατι αναλογο. Καποιος πιο ειδικος ας το διευκρινισει αν μπορει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκει φενεται η σημαντικη διαφορα. Καπου ειχα διαβασει κιολας οτι αν τα ψυχεις δεν "παιζει" η ταση που δινουν ή κατι αναλογο. Καποιος πιο ειδικος ας το διευκρινισει αν μπορει.

Σίγουρα... Αλλιώς είναι ένα εξάρτημα να δουλεύει σε κανονική θερμοκρασία λειτουργίας και αλλιώς σε οριακή. Καποιος πιο σχετικός όποως είπες ίσως να μπορεί να το εξηγήσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκει φενεται η σημαντικη διαφορα. Καπου ειχα διαβασει κιολας οτι αν τα ψυχεις δεν "παιζει" η ταση που δινουν ή κατι αναλογο. Καποιος πιο ειδικος ας το διευκρινισει αν μπορει.

Όταν αυξάνεται η θερμοκρασία των mosfet αυξάνεται ταυτόχρονα και η αντίσταση εξόδου τους, άρα υπάρχει μεγαλύτερη πτώση τάσης σε αυτή και η τάση που δίνει ο σταθεροποιητής έχει μεγαλύτερες διακυμάνσεις, εξαρτώμενες από το ρεύμα που δίνει στο φορτίο (cpu κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.