Jump to content



Ακούω την γνώμη σας....Α64&Μ/Β


Greek

Recommended Posts

Λοιπόν , είπα να κανω μι αμικρή αναβάθμιση και απο ΧΡ2700 , να περάσω σε Α64. Το ποσό που βρέθηκε είναι περίπου 300-350 ευρά οπότε μέχρι εκει είναι ο προυπολογισμός.

Προσανατολίζομαι σε πάντα σε AGP slot (ξέρω είναι κρίμα αλλά δεν έχω άλλα 250 για pci-x κάρτα ) οπότε η επιλογή μητρικής είναι περιορισμένη.

Για αρχή σκέφτομαι κάτι σε Α64 3000 και MSI K8N NEO2 PLATINUM 54G και μία ψύκτρα (προτείνατε κάποια μέχρι 40 ευρά). Πώς το κόβετε τον συνδιασμό?

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρά συνδυασμός αλλά ψύκτρα μάλλον δεν θα χρειαστείς.

Για extra ψύξη να κοιτάξεις αφού πάρεις τον Α64 και δεις πόσο ανεβαίνεις με την στοκ μιας και είναι πολύ κρύο τσιπάκι. Να σκεφτείς οτι με την στοκ ψύκτρα τον 3200+ τον τρέχω στα 2500ΜΗζ.

Link to comment
Share on other sites

Η Νeo 2 ειναι μια χαρα μητρικη και η μαμα ψυκτρα ειναι μια χαρα που λεει και ο jimmyfox.Το μονο bug που εχω δει στη δικια μου Neo 2 ειναι οτι αυτα που διαβαζει για τασεις και temps ειναι τρια πουλακια καθονταν..........

Link to comment
Share on other sites

ΟΠΑ ΠΑΙΔΙΑΑΑ...οπα πολυ προβληματικες ολες αυτες οι μητρικες στην παροχη τασης στον επεξεργαστη με αρκετη ασταθεια και με ακριβη τροφοδοσια.μολις προχθες γυρισε ο drifter απο διακοπες και του ειχε διαλυσει το μηχανημα με την microstar απλα λειποντας διακοπες,και επισης αλλα ενα δυο παιδια που τους συστησα να ριξουν ταση για να καινε λιγοτερο το καλοκαιρι αποτυχαν παταγωδως μην μπορωντας να κατεβουν ουτε 0.05 απο την default βλεποντας απιστευτη ασταθεια.ΜΗΝ παρεις microstar για κανενα λογο!!

Link to comment
Share on other sites

Mε τη Νeo 2 δοκιμασα και τα 2χ512 TCCD,2χ256 ΒΗ6 και τα 2χ512 micron που τρεχει τωρα χωρις προβλημα.Με το πολυμετρο δεν προσεξα καποιο προβλημα σε ασταθεια στο vcore και η μητρικη τρεχει τωρα 3 βδομαδες σε load με τον 3500+ στα 2.6GHz χωρις κανενα προβλημα εκτος οπως ειπα απο αυτα που μετραει που ειναι για τα καρναβαλια...........

Link to comment
Share on other sites

ημουν στην ιδια φαση αναβαθμισης.δοκιμασα την ΜSI(ευγενικη προσφορα φιλου κ συμφορουμιτη) για ενα μηνα με το βενετσιανο 3000+(week 22 το καλυτερο που βρηκα..) ..ομολογω οτι η μητρικη μου εσπασε τα νευρα..τελικα πηρα την gigabyte K8NS ULTRA και εχω τα νευρα μου ηρεμα...εχουν ιδιο εξοπλισμο με ΜSI και δουλευει απροβληματιστα εδω και 20 μερες..

εγω ειμαι με την μαμισια ψυκτρα και εχω 30-33 βαθμους ,χωρις ρευμα...βαριομουνα να βαλω κ artic silver-αφησα το φιλμ που ειχε απο τη μαμα amd.μια χαρα μου μοιαζει η ψυξη που προσφερει..

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ρε παιδες λίγο υπερβολή .

Δηλαδή τι γινεται με την τροφοδοσία που εγώ μισό χρόνο δεν κατάλαβα ? Δίνει πολύ vcore ?

Καλά ειναι όταν αναφέρουμε προβλεμσ να τα τεκμηριώνουμε οχι απλα ξου ξου 666 και τέτοια .

Link to comment
Share on other sites

Greek αν ανεβαινει ο ΧΡ ανεβασε τον λιγο και περιμενε να πας και σε αλλη καρτα.Δεν ειναι και τοσο αργος πια (θα τον βαρεθηκες τοσο καιρο βεβαια).Εγω εκανα υποβαθμιση ,τι να πω αλλα δεν εχασα και πολλα,σχεδον καθολου.(ας ειναι καλα ο Βαρωνος 12*200 @ 1.6ν μονο,fast&quite&cool)

Link to comment
Share on other sites

']Ωπα ρε παιδες λίγο υπερβολή .

Δηλαδή τι γινεται με την τροφοδοσία που εγώ μισό χρόνο δεν κατάλαβα ? Δίνει πολύ vcore ?

Καλά ειναι όταν αναφέρουμε προβλεμσ να τα τεκμηριώνουμε οχι απλα ξου ξου 666 και τέτοια .

Συμφωνω με τα παραπανω........

Link to comment
Share on other sites

απλα οι πιο πολλες MSI "παιζουν" το vcore.

Μαλλον ο σενσορας της μητρικης τον "παιζει" η δικια μου μετραει απο 1.5 μεχρι και 1.6 αλλα με το πολυμετρο δινει ακριβως 1.568 απο το bios εχω δωσει 1.55 σπανια αλλαζει το 1.568 σε 1.567 αλλα αυτο ειναι.Η θερμοκρασια που μετραει ειναι οπως θελει αν το αναψεις την πρωτη φορα λεει πχ 55 μετα απο ενα restart ερχεται στους 46 οπως ειπα μονο αυτο βρηκα προβληματικο το συστημα μετρησης.......

Link to comment
Share on other sites

Ρε τι φταιει η μητρική αν το winbond μετράει οτι ναναι ?

Εδώ έδινα στην 3.3 [omg mode] 3.8 [omg mode] και το corecell πανω απο 3.4 δεν μου ελεγε οτι εχει , ΠΟΤΕ .

Το vcore παλι εχει ΣΕ ΟΛΕΣ τις mobo εχει αποκλιση το θέμα ειναι ποσο . Kαι αυτο το εχω πολυμετρησει και ηταν οκ και με tagan και με ocz powerstream.

Και τελος ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ παιζει ρολο τι PSU εχεις οταν μιλάμε για ρευματα .,

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως είμαι 100% ευχαριστημένος με την εν λόγω μητρική. Δεν είχα ποτέ προβλήματα σταθερότητας και από θερμοκρασίες ότι λέει το bios και το speedfan μου λέει και ο σένσορας του aerocool. Όσο για άλλη ψύχτρα όπως ειπωθηκε και παραπάνω δε χρειάζεται. Mε τη stock ψύχτρα στις 3000 στροφές είμαι στους 46-47 full load (default όλα)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ο σενσορας της μητρικης τον "παιζει" η δικια μου μετραει απο 1.5 μεχρι και 1.6 αλλα με το πολυμετρο δινει ακριβως 1.568 απο το bios εχω δωσει 1.55 σπανια αλλαζει το 1.568 σε 1.567 αλλα αυτο ειναι.Η θερμοκρασια που μετραει ειναι οπως θελει αν το αναψεις την πρωτη φορα λεει πχ 55 μετα απο ενα restart ερχεται στους 46 οπως ειπα μονο αυτο βρηκα προβληματικο το συστημα μετρησης.......

καλως τοτε,μια που ειχα εγω ειχε ασταθες ρευμα για τον cpu δηλωνα στο βιος 1.7 και στο πολυμετρο επαιζε απο 1.66 μεχρι 1.71 στιγμιαια,στο μεγαλυτερο χρονο αναμεσα στις ασταθεις ηταν 1.698.

Link to comment
Share on other sites

Ηταν socketA μητρικη με nforce2.ΑthlonXP 2400+&2700+ ειχα δοκιμασει.σε ο/c και default.

Το ειχα δει αυτο και σε μια MSI P4 μητρικη στο μαγαζι που δουλευα.

Σε θεμα vcore δεν πολυεμιστευομαι MSI πια,τωρα αν το διορθωσαν στην Νeo2 δεν μπορω να πω γιατι δεν την εχω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.