Jump to content



Ακούω την γνώμη σας....Α64&Μ/Β


Greek

Recommended Posts

Ρε παιδια δεν καταλαβαινω γιατι βρησκετε ψεγαδια στην k8n neo 2 platinum ενω ΟΛΑ πανε καλα?

Η μητρικη αυτη ειναι μια πολυ καλη επιλογη για agp (μην πω απο τις καλυτερες) και εχει μεγαλες δυνατοτητες για υπερχρονισμο

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες έχω Kingston αφοθ και η Asus είναι επιλεκτική.....

Προσωπικά γνωρίζω άτομα τα οποία ανέφεραν προβλήματα aggressive χρονισμών στην εν λόγω μητρική με μνήμες που φοράγανε τσιπάκια BH-5 BH-6 καθώς και μετέπειτα με UTT

Ισως να ήταν και πρόβλημα bios γιατί μιλάμε για 9-12 μήνες πίσω.

Απλά το ανέφερα σαν παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά γνωρίζω άτομα τα οποία ανέφεραν προβλήματα aggressive χρονισμών στην εν λόγω μητρική με μνήμες που φοράγανε τσιπάκια BH-5 BH-6 καθώς και μετέπειτα με UTT

Ισως να ήταν και πρόβλημα bios γιατί μιλάμε για 9-12 μήνες πίσω.

Απλά το ανέφερα σαν παρατήρηση.

Με UTT είχα κ εγώ πρόβλημα κ δεν πήγαιναν μία. Μήπως είναι κ θέμα bios?

Ποιο είναι το καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

Mε utt+msi k8n neo2 γίνεται το εξής παιδες . . .

Μόλις κόβεις διαιρέτη σφίγγει αυτόματα τα ---> [trc trfc ] <------

Επειδή τα utt εχουν σαν οριο συνήθως 8 και 15 αντιστοιχα το mobo μερικές φορές τα ρίχνει και πιο σφικτά ακόμη . . . και ώς γνωστόν τα UTT με trfc < 15 Δεν παιζουν /.

Οποτε κόβεις διαιρέτη και τις πιο πολλές φορές δεν bootaroyn καν .

Yγ To mobo δεν διαθέτει μεσα απο bios επιλογή για τα 2 εν λόγω timmings γιαυτο και η όλη φασαρία .

Μπορει να γίνει το εξης όμως .

Bootareis με 200 μπαινεις win φτιαχνεις τα timming με a64 tweaker και μετα ριχνεις οποιον διαιρετη γουσταρεις ΑΦΟΒΑ μεσα απο win ομως.

Όλα τα ανωτέρω τα έχουν αναφέρει εδώ και 1 χρόνο περίπου στο πολύ καλό thread στο xtremesystems . Στο τελευταιο tip με μπλε γράμματα εξηγεί αυτο που λέω .

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=43033&highlight=msi+k8n+neo2

Link to comment
Share on other sites

Μια δύο ερωτησεις ακόμα....

Στο e-shop λέει οτι η συχνότητα του 3000 είναι 1,8 ενώ το e-direct λέει 2,0.Ποιό είναι το σωστό ή πρόκειται για διαφορετικούς επεξεργαστές?

Links...http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.559906 &

http://www.e-direct.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46206&iTab=2

Μπέρδεμα?

Επίσης , η παραπάνω μητρική μπορεί να υποστηρίξει Χ2 στο μέλλον ????

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο βέββαια αλλα αν πάρω από ε-direct τον cpu και μου βγει ότι είναι 1,8 μπορώ να τους κυνηγήσω μετά για παραπλάνηση καταναλωτή και να μου δώσουν τον 3200+ μιας και 8α έχω τα αποδεικτικα στοιχεία από το σιτε στην τιμή του 3000+.

Πρέπει να είναι προσεκτικοί γιατί δεν είναι όλοι ειδήμονες....

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τον βλέπω τον συνδιασμό. Με την δικιά μου msi δεν εχω παρατηρήσει το παραμικρό. Δεν την έχω γαργαλήσει ακόμα για να σου πω σε o.c τι κάνει. Όσο για την extra ψύξη μάλλον περιττή την κόβω μιας και δεν θα το o/c ακομα. :025:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανεις o/c , τα 1800ΜΗζ του 3000+ θα σου φανουν πολυ λιγα

επισης, δεν απαντησες στην ερωτηση τι καρτα AGP εχεις και δεν θες να την αποχωριστεις.

Διοτι απο το να πεσεις στην ψιλοπροβληματικη MSI , μηπως ειναι καλυτερα να πουλησεις πακετο το παλιο συστημα και να παρεις και μια φτηνη PCIe vga (αναλογη και των αναγκων σου) ?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια 6800 και ΧΡ 2700+ με Asus Deluxe.

Σαφώς το να περάσω σε Α64 ειναι καλύτερο o/c.Απλά θα δώσω το σύστημα μου (cpu/MB και ότι είναι εξω απο κουτι και κά8εται) σε έναν κουνιάδο μου που θέλει μόνο παιχνίδια αρα ο 2700 ειναι υπεραρκετος .Με τα λεφτά που ηθελε να παρει low end συστημα (celeron , 5200 , 256 MB ,40GB HDD klp klp) παιρνω τα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.