Jump to content



ATI Radeon 9800pro vs 6600


circi

Recommended Posts

έχω μια ati radeon 9800 προ...

σκέφτομαι τη αγορά μιας 6600...

το θέμα είναι αν είναι καλύτερη η 6600 από την 9800...

την 6600 την απλή όχι την GT...

έχω αυτή την απορία γιατί κανεις δεν συγκρίνει τις κάρτες τις προηγουμενης σειράς με τις νέες..

ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα είναι ότι παίζω lineage2 και σε πολλές περιοχές (ειδικά όταν υπάρχει φόντο στο βάθος με πολλά κτίρια..πχ. orc village) η κάρτα δεν ανταποκρίνεται έτσι όπως θα ήθελα...

δηλαδή πιάνει μέχρι και 16fps....

βεβαια σε άλλες πιάνει τα 40-50 fps...

αλλα όταν έχει φόντο πιάνει 16-25 και είναι πολύ κουραστικό...

άξιζε μονο για αυτό το λόγο να αγοράσω μια x800 η μια 6800?

η club radeon 9800 προ είναι "χρονισμενη" 376/337...με το radlinker την πάω μέχρι 390/360...αλλα μετά από 30 λεπτά σπάνε τα γραφικά....

πια κάρτα μπορεί να λύσει τι πρόβλημα μου?

το σύστημα μου είναι το εξής :

intel pentium 4 2,6-->2,8

m.b: soltek sl-865

κάρτα γραφικών: club radeon 9800pro 128mb

sound: hercules fortissimo 3 7.1

Link to comment
Share on other sites

Δες λιγο τους drivers,οσο για το L2 δεν ειναι η καρτα σου,γενικα το παιχνιδι εχει πολλα bugs και φορτωνει πολλα textures και γεμιζει την μνημη της καρτας και του συστηματος.Με 6600GT (που ειχα) το L2 επαιζε χεροτερα απο την 9800pro,λογω 128bit διαυλου μνημης,και γινοταν ακομα χειροτερο οταν εβαζες τα παντα full και ησουν σε μερος που ειχε μεγαλο "βαθος".

Link to comment
Share on other sites

Φιλε YOU HAVE PROBLEM! Εγω με την 9600της υπογραφής βγαζω 35,6!! Τι drivers έχεις?

Μαλλον τι επεξεργαστη εχει θα επρεπε να αναρωτιεσαι..

EDIT:Ωπ Sorry μολις ειδα οτι εχει π4 2,6.Ε οποτε soulclaimer εκει ειναι αυτο που του μειωνει το σκορ δεν ειναι τα drivers.Εσυ εχεις τον 3000+ που ειναι αρκετα γρηγοροτερος..

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι έναν σελερον Δ που είχα? Με κεινον χτυπουσα 34αρι ανετα με την ιδια καρτα. Αφου ομως εχει τους καινουριους ομεγα αλλου ειναι τοπροβλημα... Για μητρική το κόβω....

Link to comment
Share on other sites

το παιδι μια μικρη αναβαθμισουκα την θελει...μπορεις να δοκιμασεις επισης να φλασαρεις το bios σε @XT το εχεις δοκιμασει? επισης νομιζω πως η 6600gt ειναι καλυτερη/ισαξια 9800XT οποτε η 6600 καλυτερη/ισαξια με την9800 pro...αν ακολουθησουμε τη λογικη ομως πως η 6600 ειανι νεοτερης τεχνολογιας με νεα shader model κτλ τοτε βγαινει πως η 6600 ειναι καλυτερη , για να μη πω για τη χαμηλωτατη τιμη της

Link to comment
Share on other sites

30Κ Αquamark δεν ειναι score gia 9800προ (~50K). Η ειναι χαλια το συστημα η τα εχει παιξει η καρτα σου..

Ειπαμε overall η απλη 6600 ειναι χειροτερη απο την 9800 προ.

Η 6600GT ειναι 25-38% πιο γρηγορη (3Dmark05) απο την 9800pro σε DX9 με Shaders3.0

H 9800pro σαν raw power (kai me 256 bus oxi 128 οπως η GT) ειναι 10-15% πιο γρηγορη απο τη 6600 GT σε DX8. (αλλα τι να το κανεις ???- χμ και ομως ειναι το linage DX9 και εχει PS3? Μαλλον οχι..)

To προβλημα σου το κοβω σε mobo/cpu/μνημες (ταχυτητα συστηματος) δηλαδη. 533FSB ειναι o pentium ? Η καρτα σου μαλλον δεν φταει !

Εγω στο Αquamark με 2.4c HTT 800FSB @3.4GHz ειχα :

Club 3D 9800pro 128M = 49000-55000 (καπου εκει δεν θυμαμαι ακριβως..)

6600GT = 63000

Για να δεις ποσο ρολο παιζει και το συστημα..

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2.6 pentium σε 486 486 (ετσι νομιζω λεγεται)

drivers εχω catalyst 5.7 omegadrivers

ο επεξεργαστης ειναι ρε γμτο

Σε 478 θα εννοείς.

Νομίζω οτι το πρόβλημά των επιδόσεων βρίσκεται αλλού.

Από το control panel της ATi δεν πρέπει να έχεις βάλει "max performance settings"

Οι ρυθμίσεις αυτές ρίχνουν την ποιότητα των γραφικών αλλά ανεβάζουν πολύ την ταχύτητα. Όλα τα αποτελέσματα benchmarks που βλέπεις είναι με τις παραπάνω ρυθμίσεις. Σίγουρα παίζει μεγάλο ρόλο και ο επεξεργαστής αλλά δοκίμασε να τρέξεις τα benchmarks με ρυθμίσεις βελτιστοποιημένες για ταχύτητα αντί για ποιότητα και χωρίς AA/AF.

Γενικά να ξέρεις οτι κάρτα σου είναι πολύ καλή ακόμα και για να αποκτήσεις πραγματικά καλύτερες επιδόσεις θα πρέπει να δώσει πολλά χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.