Jump to content



Άλλα ο p4 2Ghz!


Jason1442169106

Recommended Posts

Εχω στο 2ο συστημα μου εναν p4@2Ghz, δεν ξερω τι πυρηνας ειναι αλλα ειναι σε s478.Ειπα σημερα να τον κλοκαρω κ με εντυπωσιασε!Ανεβηκε μεχρι τα 2,8 κανονικα κ εβγαζε prime στο blend για πανω απο 20λεπτο (δεν το αφηνα παραπανω γιατι βαριομουνα να περιμενω) κ στα 2,9 ειπε επιτελους να γινει ασταθες, εμπαινε με το ζορι στα windows.Εχει την ψυχτρα του prescott της υπογραφης μου οποτε ειναι σχεδον με τη στοκ ψυξη του κ ανεβαινει τοσο πολυ γραφοντας max θερμοκρασια 42 βαθμους με αισθητηρα πανω στη ψυχτρα οσο πιο κοντα γινεται στο cpu(μετα απο ενα τεταρτο περιπου στο prime.Το κοιταγα κ για λιγο πιο μετα αλλα δεν ανεβαζε παραπανω..).Δεν κοιταω τι λεει η μητρικη γιατι λεει οτι θελει.Τωρα το θεμα ειναι οτι λεω να αρχισω να του δινω ρευμα για να παει πανω απο 3ghz αλλα δεν ξερω ποση θερμοκρασια ειναι ασφαλες να εχει αυτος ο επεξεργαστης.Τοσο καλη θερμικη συμπεριφορα ειναι λογικη,εχω πεσει σε πολυ καλο κομματι η κατι δεν παει καλα??Πειτε μου αν μπορειτε κ ποση θερμοκρασια ειναι ασφαλες να εχει full load..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εναν 2.0Α που εχω ... πηγαινει 3Ghz και κατι ψιλα . Αυτο με αερα και 1.65V απο οσο θυμαμαι . Πανε 2.5 χρονια απο τοτε.

Οι παλιοι northy δεν εβγαζαν και τοσα watt . Γι'αυτο ειχες και καλες θερμοκρασιες.

Ρε δωσε ρευμα ! Μεχρι 1.7V για καθημερινα χωρις φοβο .Θερμοκρασιες μεχρι 55-60 .

Link to comment
Share on other sites

Και εγω εναν 2.0Α που εχω ... πηγαινει 3Ghz και κατι ψιλα . Αυτο με αερα και 1.65V απο οσο θυμαμαι . Πανε 2.5 χρονια απο τοτε.

Οι παλιοι northy δεν εβγαζαν και τοσα watt . Γι'αυτο ειχες και καλες θερμοκρασιες.

Ρε δωσε ρευμα ! Μεχρι 1.7V για καθημερινα χωρις φοβο .Θερμοκρασιες μεχρι 55-60 .

Αν είναι Α core τότε μη δώσεις πολύ ρεύμα γιατί καποια κομμάτια είχαν πρόβλημα και παρουσιάζανε πρόβλημα (electromigration). Τρέξε ένα CPU-Z να δείς τη πυρήνας είναι.

Εγώ έχω ένα 2.4Β που έφτασε 3.5 με 1.65 και δουλεύει εδώ και 1 χρόνο στα 3.3 (φταίει το m/b) σταθερότατος (28 μέρες uptime max)

Link to comment
Share on other sites

Ρε δωσε ρευμα ! Μεχρι 1.7V για καθημερινα χωρις φοβο .Θερμοκρασιες μεχρι 55-60 .

ειναι σιγουρα ασφαλες αυτο?

εχω εναν 2,8 Μ0 με dafault ταση 1,45 και καλουτσικο αερα. να ριξω 1,7?

Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρα ασφαλες αυτο?

εχω εναν 2,8 Μ0 με dafault ταση 1,45 και καλουτσικο αερα. να ριξω 1,7?

Αν φοβασαι , δωσε 1.6V . Δεν θα παθει τιποτα , απλα θα ζεσταθει .

Εδω στους Prescott δινουμε 1.7V ... απο αρχικο 1.34V . Ειναι τραγικα μεγαλυτερη η διαφορα .

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Α core τότε μη δώσεις πολύ ρεύμα γιατί καποια κομμάτια είχαν πρόβλημα και παρουσιάζανε πρόβλημα (electromigration). Τρέξε ένα CPU-Z να δείς τη πυρήνας είναι.

Εγώ έχω ένα 2.4Β που έφτασε 3.5 με 1.65 και δουλεύει εδώ και 1 χρόνο στα 3.3 (φταίει το m/b) σταθερότατος (28 μέρες uptime max)

Δυο χρονια που δουλευε με τετοια ταση , δεν επαθε απολυτως τιποτα . Ουτε που θυμαμαι τι stepping ηταν.

Εlectromigration δεν ειδα σε κανεναν P4 . Τουλαχιστον απο τον 2.0Α δηλαδη και μετα .

Για παλιοτερα , σαφως και υπηρχε προβλημα .

Link to comment
Share on other sites

Παντως να ξερεις οτι ο αισθητηρας σου κλεβει τουλαχιστον 10 βαθμους σε πληρες φορτιο.Αν δειχνει 45 υπολογισε περιπου 55.

Α και για να εισαι σιγουρος το πριμε αστο να τρεξει τουλαχιστο 4 ωρες -διπλο εννοειται- γιατι σε εμενα τα σφαλματα τα εβγαζε μετα το 2ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα ανεβασα το ρευμα +7,5% (ετσι τα εχει η μητρικη.Μax εχει στα 10%) κ ανεβηκε στα 3 αλλα οχι ιδιαιτερα σταθερα.Εβγαλε σφαλμα σε 10 λεπτα στο prime.Παντως η θερμοκρασια απο τον αισθητηρα δεν ανεβηκε παρα μονο ενα βαθμο οταν ανεβασα το ρευμα.Αποκλειεται να διαβαζει σωστα κατα τη γνωμη μου γιατι στον prescott ενα κλικ να ανεβασω το ρευμα ανεβαινει 5 βαθμους περιπου, κ εδω το ανεβασα 2 κλικ κ ανεβηκε μονο 1 βαθμο..Οχι κ πολυ λογικο νομιζω..Μεφιστοφελη σαφως κ διαβαζει λιγοτερη θερμοκρασια στη ψυχτρα απ'οτι εχει πανω στον επεξεργαστη.Αλλα δε νομιζω κ 10 βαθμους..Δεδομενου οτι ο αισθητηρας ειναι οσο πιο κοντα στον επεξεργαστη γινεται

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον σενσορα του αερογατου οσο πιο κοντα γινεται και μου δειχνει 10 βαθμους λιγοτερο απο το προγραμμα της μητρικης μου που ειναι ασουσ και κλεβει απο μονο του κανα 5-7 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον σενσορα του αερογατου οσο πιο κοντα γινεται και μου δειχνει 10 βαθμους λιγοτερο απο το προγραμμα της μητρικης μου που ειναι ασουσ και κλεβει απο μονο του κανα 5-7 βαθμους

Δηλαδη ? Για δωσε παραδειγμα .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.