Jump to content



800 Ευρώ για πλήρες PC.Προτάσεις!


gto234

Recommended Posts

Άποψη είναι και αυτή. Μπορεί μέσα στις οικονομικές του δυνατότητες να κάνει raid. Εγώ πάντως όπου έχω διαβάσει λένε ότι το raid σε τέτοιους δίσκους δε δείχνει τα δόντια του. Αν το έχεις δει στην πράξη καλώς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα επιμείνω και σε αυτό το Thread.

Όσον αφορά τον σκληρό δίσκο. Είναι καλύτερο να βάλεις 2*80 ή 3*80 σε RAID. Η 2*120.

Ένας μισογεμάτος 200άρης σέρνεται οικτρά.

Σίγουρα καλό είναι το RAID 0 αλλά μιλάμε οτι το παιδί δεν ξέρει από Η/Υ!Το RAID είναι για πίο έμπειρους χρήστες ασε που βγαίνει οικονομικά εκτός με 2ο σκληρό!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ο 200άρης έχει 115€ χωρίς ΦΠΑ και 2*80 έχουν 110. Σίγουρα είναι 40 GB λιγότερα...αλλά προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Ειδικά τώρα που έχω δεί πώς σέρνεται ο 200άρης σκληρός δίσκος μου. Καμία σχέση με τον 80άρη.

Όσο για το RAID 0 είχα κάποτε με Raptors αλλά το άλλαξα λόγω φασαρίας. Οι 7200 όμως δεν έχουν πρόβλημα. Οι Raptors πήγαιναν σφαίρα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρα καταλήγουμε εδώ:

TURBO-X Case 420W

AMD Athlon 64 3000+ 1.8Ghz BOX

MSI K8N NEO4-F

Kingston KVR400X64C25 512MB PC3200 400MHz

MAXTOR 120GB SATA 7200RPM 8MBCACHE

NEC 3540

SAPPHIRE RadeonX700 128MB PCI-E

MONITOR VIEWSONIC VE710s 17" TFT

Αυτό βγαίνει περίπου στα 810.

Οσον αφορά το NF4 και τον ήχο είχα διαβάσει σε ένα μουσικό φόρουμ ότι έχει καποια προβλήματα όχι με την On-board κάρτα ήχου αλλά με κάποιες άλλες εξωτερικές.Anyway ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες!

Τώρα μιλάς σωστά ;)

Εξωτερική κάρτα ήχου δεν λέει.. καλύτερα να πάρεις καμία phase 28 PCI με 180E που κάνει και ηχογράφηση 24Bit/192Khz. Έχει και MIDI IN/OUT να και έχεις ως avatar μια κιθάρα..

RAID δεν ξέρω αν χρειάζεσαι.. πάντως είχα δοκιμάσει παλιά με 2χ 80άρηδες EIDE και έτρεχε σφαίρα !

Αν θες αγόρασε για αρχή έναν 80άρη και μετά από πολύ καιρό που θα κατεβούν οι τιμές θα πάρεις έναν 300GB για δεδομένα.. η δύο αν θες να δεις πώς δουλεύει το RAID.. :004:

Link to comment
Share on other sites

Πάλι μπήκα σε προβληματισμούς διαβάζοντας το παρακάτω thread

http://www.nforcershq.com/forum/1-vt57659.html?start=0

Απ'οτι φαίνεται το Nforce4 έχει προβλήματα με τις PCI Κάρτες ήχου που είναι επαγγελματικές για χαμηλό latency σε DAW(Digital Audio Workstation).Εγώ αλλά και ο φίλος μου που θα πάρει τον υπολογιστή(μα γιατί συνέχεια αναφέρεστε λες και είναι για μένα;;;) ασχολούμαστε ερασιτεχνικά πάντα με την μουσική και μια καλή κάρτα ήχου π.χ. της M-Audio είναι πάντα στα υπόψη(εγώ έχω την m-audio audiophile 2496) οπότε δεν θέλω να πάρει το παιδί nforce4 και να έχει προβλήματα όταν αποφασίσει να πάρει μια καλή κάρτα ήχου!

Όσο για το RAID δεν το βλέπω για ΄τωρα.Ισως αργότερα πάρει ακόμα έναν σκληρό και κάνει ένα RAID 0 να γουστάρει το παιδί!

Link to comment
Share on other sites

1ον) Jimmy η k8t8xx ειναι απατη!

2ον) και εγω θα ελεγα για 2χ80Gb και χωρις raid!Ειναι καλυτερο!

3ον)Ποιο το προβλημα με την καρτα ηχου??Εγω εχω audigy 2 και την a8n-sli της asus και ηχος ειναι τελειοςς!Εκτος αν εισαι μουσικος... :035:

Link to comment
Share on other sites

1ον) Jimmy η k8t8xx ειναι απατη!

2ον) και εγω θα ελεγα για 2χ80Gb και χωρις raid!Ειναι καλυτερο!

3ον)Ποιο το προβλημα με την καρτα ηχου??Εγω εχω audigy 2 και την a8n-sli της asus και ηχος ειναι τελειοςς!Εκτος αν εισαι μουσικος... :035:

1ον)Γιατί;

2ον)Σίγουρα!

3ον)Οπως κρίνεις από το avatar μου, είμαι και αν δείς και το λίνκ που δίνω πιο πάνω θα καταλάβεις.

Οπότε πάμε είτε για K8T800 ή για Nforce3 Ultra ή το 250GB(Ποια η διαφορά αλήθεια,στο hypertransport? )

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μια χαρά είναι η VIA, αλλά έχει κάνει 1-2 βλακίες και χρειάζεται προσοχή.

Αν και δεν έχω διαβάσει πλήρως το thread, αν θέλεται καλό onboard sound σε AMD τότε ψάχνεται για μητρική με το VIA Envy 24.

Σχετικά με VIA. Το Κ8Τ890 στο πρώτο rev είχε πρόβλήματα συμβατότητας με τους Χ2. Οπότε ψάχνουμε για μητρική που να γράφει σε εμφανές σημείο X2 compatible ή κάτι παρόμοιο. Αν δεν γίνεται τότε παίρνουμε διαβεβαιώσεις από το κατάστημα ότι θα την αλλάξει αν γίνει η στραβή.

Επίσης ψάχνουμε για μητρική που έχει southbridge το VT8237R Plus διότι από VT8237R και πίσω υπάρχει ασυμβατότητα με τους SATA2 ή έστω να έχει επιπλέον controller η μητρική π.χ. κανέναν promise.

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το πρήξιμο αλλά νομίζω ότι καταλήξαμε να τα πάρει από e-shop μετά από την τραγική εικόνα της αγοράς του Ηρακλείου στα καταστήματα(μόνο το Πλαισιο εχει νορμαλ τιμές αλλά περιορισμένα προιόντα).Άρα η τελική σύνθεση νομίζω ότι θα είναι αυτή:

HEROICHI 6A19 + HEROICHI WINDMILL 385W PSU

AMD Athlon 64 3000+ 1.8Ghz BOX

MSI K8T Neo2-F ή ASUS A8V

Kingston KVR400X64C25 512MB PC3200 400MHz

WD800JD 80GB SATA

SAPPHIRE RadeonX700 128MB AGP

MONITOR LG1717S

NEC 3540

Η συμβατότητα με X2 δεν νομίζω να ενδιαφέρει το παιδί,δεν είναι χρήστης που αλλάζει συχνά σύστημα..

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το RAID να ξέρεις ότι άν πάρει 1 80άρη και σκοπεύει αργότερα να πάρει 2ο για RAID, πρέπει να έχει κάπου να κάνει Backup τον δίσκο του....γιατί το RAID θέλει διαγραφή των Partitions.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το RAID να ξέρεις ότι άν πάρει 1 80άρη και σκοπεύει αργότερα να πάρει 2ο για RAID, πρέπει να έχει κάπου να κάνει Backup τον δίσκο του....γιατί το RAID θέλει διαγραφή των Partitions.

Ναι το ξέρω αυτό αλλά δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα.Θα βρούμε τη λύση για backup!

μήπως θα ήταν καλύτερα να πήγενε για 2 Χ 256ΜΒ RAM για να κερδίσει από το dual channel? κρίμα ειναι να κοψει τον επεξεργαστή η μνήμη...

Βασικά καλή η ιδέα σου και μάλιστα υπάρχει και η περίπτωση να του δώσω εγώ 2 μνήμες 256 και να βάλω εγώ 2x512 που χρειάζομαι.Απλά ρε ****το οι μνήμες μου είναι στα 333 και δεν έχω καταλάβει αν ο Athlon 64 δουλεύει σε 166 ή 200 FSB-για τα default μιλάω πάντα.

Αν δουλέυει στα 166 τότε βολεύει γιατί μετά θα δουλέψω κ εγώ το nforce2 που έχω σε 200FSB!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειπα οτι εχω δουλεψει το k8x890 proI&II(δεν υποστηριζε Dual core ουτε serial ata 2(εγω ηξερα απο οσο ειχα διαβασει και εδω σε μερικα threats οτι δεν θα ασχολιοντουσαν αι πολυ...εκτος απο αλλα πολλα προβληματα που ειχαν και τα 3 ιδια μοντελα μου ειχα απο RMA.)!Οσο για το k8t800 pro δεν το εχω δουλεψει αλλα πιστευω οτι ειναι πολυ καλυτερο το nf4ultra!!Μετα ο geork μου λεει οτι ειναι μουσικος(μαλλον και ο φιλος του)!Καλα θα δουλεψεται με καρτα ηχου της mobo??Στην θεση σας θα επαιρνα μια καρτα ηχου σε pci!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.