Jump to content



Επιλογή 19" TFT οθόνης


geo_hal

Recommended Posts

Θα ήθελα να ζητήσω και εγώ με την σειρά μου την βοήθεια σας για αγοράς οθόνης tft 19” μέχρι 300€. Έχω διαβάσει αρκετά threads εδώ μέσα και επειδή δεν έχω βρει κάποιο συγκεκριμένο άρθρο σχετικά με τις οθόνες που ψάχνω, ζητάω την γνώμη σας. Έχω καταλήξει στις παρακάτω οθόνες. Ποιες από αυτές θα διαλέγατε; Ή ποιά άλλη έχετε να προτείνετε με αυτά τα λεφτά; Εγώ προσωπικά έχω στραφεί προς την fujitsu – siemens. Για να βοηθήσω την συγκεκριμένη οθόνη θα την χρησιμοποιήσω για παιχνίδια και κάνα dvd.

LG L 1915S 19'' TFT

Proview CY-965 19'' TFT

SONY SDM HS95/S 19''

FUJITSU SIEMENS SCENICVIEW C19-3 - 19

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

H LG θα σε ικανοποιήσει απόλυτα,όσοι την έχουν πάρει για αυτή την χρήση δεν έμεινα παραπονεμένοι! Ασε που με 0 pixel εγγύηση σε γλιτώνει απο πολλούς εκνευρισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει και εγώ πάρα πολύ καλά λόγια για τις lg. H fujitsu με μία προχειρη σύγκριση έχει μαγαλύτερο contrast: 600:1, μικρότερο μέγεθος pixel: 0,264mm, και tco 03 (το οποίο δεν ξέρω τι είναι) σε σχέση με όλες τις άλλες επιλογές. Παίζουν συμαντικό ρόλο??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε η καλύτερη οθόνη στα λεφτά της ήρθε επιτέλους και στην Ελλάδα...

Fujitsu Siemens C19-4.... :045:

MVA Panel,8ms 170/170,800:1 contrast

Πίστεψε με καμία σχέση με LG και οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί σε TN

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=53363&ext=skroutz

377+Μεταφορικά

Εγω θα περιμένω λίγο μήπως την φέρουν και άλλα shops και μετά τη χτυπάω ασυζητητί... :021:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το παληκαρι για αυτη την κατηγορια τιμης

Οπως επισης εφτασε πριν μια εβδομαδα στο hardshop και η EIZO S1910-AS την οποία και παρηγκειλα. Εναι βεβαια στα διπλά λεφτα 670 € αλλλα ειναι κορυφη

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι αναμένεται αυτό τον καιρό η νέα οθόνη της Belinea 19" 10 19 20 (ref: 111919), η οποία φοράει το πανελ Au Optronics MVA 8ms, παρόμοιο ή ίδιο με εκείνο της Viewsonic V191b, που απο πολλούς θεωρείται κορυφαία με πολύ καλές επιδόσεις σ' ολους τους τομείς...με τιμή ~400€ με ΦΠΑ...

δεν είμαι σίγουρος αν θα έχει 1000:1 αντίθεση ή 800:1...στην πρώτη περίπτωση θα έχει το ίδιο πανελ με την προαναφερθείσα viewsonic, της οποίας το μοντέλο με 1000:1 αντίθεση θα ονομάζεται vp930B για να διακρίνεται απο τις διάφορες προηγούμενες γενεές της vp191b...

...μάλλον για να μεταβεί στο νεότερο πανελ έχει καθυστερήσει η διαθεσιμότητα της οθόνης της Βελινεα...

...προσωπικά έχω γίνει οπαδός της μάρκας λόγω 0 pixel εγγύσης, εργονομίας και τιμής...

Αν υπήρχε αυτή τη στιγμή στην αγορά θα ψηνόμουν αρκετά για την αγορά της...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την EIZO S1910 όντως είναι κορυφαία επιλογή αλλά βέβαια έχει αρκετά τσουχτερή τιμή (Για την Ελλάδα,διότι στην Γερμανία είναι κοντά στα 500+Μεταφορικά).

Για την Belinea δεν γνωρίζω τίποτα αλλά αν έχει τα χαρακτηριστικά που αναφέρει ο vgiozo τότε πρόκειται για οθόνη ίδια με την FSC C19-4 η οποία έχει επίσης το εξαιρετικό Au Optronics MVA 8ms panel.

Άρα θα πρέπει να δούμε τι παίζει με τις εγγυήσεις των δύο εταιριών αφού η τιμή τους είναι παραπλήσια. :)

Link to comment
Share on other sites

η εγγύηση της Βελινεα είναι 0 πιξελ για τρία χρονια και άμεση αντικατάσταση στο χώρο του πελάτη...

...ακόμη η Βελινεα έχει βελτιωμένα χαρακτηριστικά σε σχέση με το μοντέλο της Fujitsu-Siemens C19-4, το οποίο έχει 700:1 αντίθεση, ενώ εκείνο της Βελινεα έχει 1000:1...τελικά θα είναι ίδιο με το νεώτερο revision της vp191b το οποίο ονομάστηκε vp930B για να αποφευχθεί η σύγχυση με τα προηγούμενα...

Βρήκα εν τέλει την Βελινεα σε γερμανικά ε-καταστήματα στη τιμή των ~430€ τελική...

το πανελ θα είναι δλδ αυτό

http://www.behardware.com/html/news/?date=29-06-2005#7657

"More than an update, it is a complete new version of the already famous panel that will be in the next generation of monitors. Viewing angles increases a little bit more to 178° and most of all, the contrast ratio reaches 1000:1. The reference of this new marvel: M190EG01 V0.

If the colorimeters verifies this data, and it probably will as manufacturers’ data are more and more accurate for this characteristics, AU Optronics will reach the level of the best Samsung PVA panels with the reaction time on top. At least until Samsung releases the SM-750P, the first LCD PVA 1500:1."

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή διόρθωση...όπως είδα στο pdf του προϊόντος, έχει 170 γωνία θέασης κι όχι 178 όπως αναφέρθηκε στην είδηση απο το behardware...ο λόγος αντίθεσης όμως θα είναι ο ίδιος...το ίδιο πανελ με 170 γωνία θέασης έχει και η Viewsonic vp930b, καθώς εδώ δεν αναφέρει για υψηλότερη γωνία θέασης...

http://www.behardware.com/html/news/?date=05-09-2005#7780

"The VP930B release is confirmed. It is, as we supposed, our favourite MVA VP191b substitute. Shipment begins today in small quantities and the product real estimated availability will be at the end of the month or early October. Compared to early version, contrast ratio increases to 1000:1 and the foot which featured three branches now has four. "

post-135-1442174211,3888_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..απο οτι είδα στο behardware.com η Belinea 10 19 20 θα έχει και DVI και ρύθμιση ύψους και pivot..χαρακτηριστικά που δεν έχει η FSC C19-4 και σαφώς της δίνουν παραπάνω πόντους. Αν λάβουμε υπόψη οτι έχει και 0 pixel εγγύση για 3 χρόνια τοτε πρόκειται για πιο συμφέρουσα αγορά απο την C19-4.

Ομολογώ πως δεν την είχα στα υπόψη μου... :102:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ενα μικρό search για την Belinea και βρήκα τα παρακάτω:

Στο mindfactory υπάρχει με τιμή κοντά στα 400 χωρίς μεταφορικά αλλά με

20 ms.. :104:

http://www.mindfactory.de/cgi-bin/MindStore.storefront/432c9da7001295c82746c0a801ea06b1/Product/View/7777482

Στο greek-shops.de υπάρχει με 8ms αλλά 460 χωρίς μεταφορικά

http://www.greek-shops.de/eshop/design3/index.po?ShopID=45&ProdNr=1107043

Τέλος στην Ελλάδα υπάρχει στο technixx με 20 ms και 480 χωρίς μεταφορικά

http://www.technixx.gr/deeplink.jsp?PROD=68414&ext=skroutz

...καμία ιδέα κανείς τι παίζει? :115:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νεώτερες και παλαιότερες εκδόσεις...το μοντέλο 10 19 20 συνοδεύεται κι απο έναν κωδικό για τα χαρακτηριστικά της...

...το μοντέλο που ενδιαφέρει είναι εκείνο με κωδικό-ref 101919...

Για το μοντέλο της Βελινεα 17" που έχω εγώ, υπάρχουν 2-3 κωδικοί...111742-111733-111739...το πρώτο είναι το καλύτερο και νεώτερο...

Αν λοιπόν την παραγγείλει κανεις, προσοχή στα χαρακτηριστικά κ΄στον κωδικό...

Link to comment
Share on other sites

http://www.tec-company.de/oxid.php/sid/x/shp/oxbaseshop/cl/details/cnid/-/anid/13742040b5be08c63.25080832

http://shop.hoh.de/d_106602_Belinea_10_19_20__111919_10511.htm

Κι εδώ απο την κατασκευάστρια εταιρεία το pdf με τα τεχνικά χαρακτηριστικά...

...αυτό που παρατήρησα με μεγαλύτερη προσοχή είναι ότι ο χρόνος 8ms αναφέρεται στη μετάβαση απο γκρί σε γκρί...δεν ξέρω τί σημαίνει αυτό ακριβώς ή πως μετριέται σωστά ο χρόνος απόκρισης...

χμ...

Link to comment
Share on other sites

άσχετο...έτρεξα το πρόγραμμα tfttestπου έχει διάφορες μετρήσεις για οθόνες tft μου εμφάνιζε response time 16,5 ενώ συμφωνα με τα χαρακτηριστικά της οθόνης είναι 25ms...

post-135-1442174211,526_thumb.jpg

post-135-1442174211,5644_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το χρόνο απόκρισης, αυτό που μετράει είναι η μετάβαση από άσπρο σε μαύρο και στη συνέχεια η επιστροφή από μαύρο σε άσπρο. Ο κύκλος αυτός είναι ο πλήρης χρόνος απόκρισης.

Η μέτρηση από γκρι σε γκρι είναι τα midtones και είναι μια πολύ ωραία μούφα για να τσιμπάει ο κόσμος.

Όποιος πάντως δεν πρόκειται να παίζει παιχνίδια που έχουν πολλά FPS να μην τσιμπάει με το μικρό Response Time. Καλοδεχούμενο αλλά δεν είναι μείζον κριτήριο για την ποιότητα μιας TFT οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να ευχαριστήσω όλους όσους απάντησαν. Βρήκα πολλές λεπτομέρειες τις οποίες δεν ήξερα. Λόγο φόρτου εργασίας δεν μπόρεσα να τα μελετήσω και να κάνω φυσικά τις δικές μου έρευνες. Θα το κοιτάξω αύριο και θα σας πω τι αποφάσισα. Πάντως ένα είναι το δεδομένο. Η ιδανική οθόνη για μένα δεν έχει έρθει ή έιναι καινούργια ακόμη στην Ελλαδα…. :067: :067: :067:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το παληκαρι για αυτη την κατηγορια τιμης

Οπως επισης εφτασε πριν μια εβδομαδα στο hardshop και η EIZO S1910-AS την οποία και παρηγκειλα. Εναι βεβαια στα διπλά λεφτα 670 € αλλλα ειναι κορυφη

Αυτη η οθονη πρεπει να σπαει κοκκαλα !!

Sasmung PVA panel και 10bit Lookup table !!!

Που σημαινει τρελα χρωματα σε... τρελες ταχυτητες (για τα σημερινα δεδομενα.)

Διαβαζα ενα review sto prad.de

http://www.prad.de/en/monitore/review_eizo_s1910-k.html

Ποτε θα την εχεις να πεις κανα δυο λογια ??

Link to comment
Share on other sites

Κάθησα και είδα τι μπορώ να πάρω σύμφωνα με τα οικονομικά μου και κατέληξα στην FSC C19-4. Προς το παρόν είναι η πιο συμφέρουσα λύση. Για ΕΙΖΟ έχω διαβάσει τα καλύτερα γι'αυτήν και πιστεύω οτι είναι απ τις καλύτερες αλλά τα οικονομικά μου αυτήν την περίοδο δεν είναι για ΕΙΖΟ... Ίσως περιμένω λιγάκι όπως είπε και ο reo για να την φέρουν και άλλα shops...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.