Jump to content



Επιλογή 19" TFT οθόνης


geo_hal

Recommended Posts

Εννοείται ότι θα το δώσεις για service στην τοπική αντιπροσωπεία.

Σιγά μην το στείλεις έξω!

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις την εγγύηση που προσφέρει το μοντέλο που θες από το ξένο site και στη συνέχεια να πάρεις τηλ. την ελληνική αντιπροσωπεία και να ρωτήσεις τι εγγύηση παρέχουν για το μοντέλο.

Οι διαφορές που θα προκύψουν (αν προκύψουν) θα είναι αυτές που δεν καλύπτονται.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply

Η FSC 19-4 που είδα εδώ φαίνεται καλή περίπτωση. Αλλά πού μπορώ να την βρώ? Το link δεν οδηγεί εκεί και το technixx.gr δεν την έχει. Η αναζήτηση στο skroutz.gr επίσης δεν δίνει αποτελέσματα.

H C19-4 δεν κυκλοφορεί πια. Την αντικατέστησε η C19-7, η οποία επίσης κυκλοφορεί μόνο στην Γερμανία.

Επίσης η Iiyama E481S (που είχε αξιολογήσει καλά το PRAD.de) που έχει στο πλαίσιο ξέρει κανείς ποιό μοντέλο ακριβώς είναι (ΤΝ ή S-IPS), ?

H συγκεκριμένη οθόνη έχει σταματήσει να παράγεται με S-IPS panel. Μόνο με TN θα την βρεις, εκτός αν έχει ξεμείνει καμία σε κάποιον, πράγμα για το οποίο αμφιβάλω.

Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι γίνεται με θέματα service, αλλαγών κ.τ.λ. από παραγγελείες από Γερμανία (ή άλλες χώρες πχ μέσω Pixmania). Χρεώνεται ο πελάτης έξοδα αποστολής για αλλαγή π.χ.? Μπορώ να απευθυνθώ εάν χρειαστεί στην εδώ αντιπροσωπεία?

Συνήθως (και αυτό είναι το λογικο) απευθύνεσαι μόνο στην Ελληνικη αντιπροσωπεία και δεν ασχολείσαι πια με την χώρα από την οποία την αγόρασες. Αυτό ισχύει για τις EIZO και Fujitsu-Siemens που έχω ασχοληθεί. Αν ενδιαφέρεσαι για κάποια άλλη μάρκα, στείλε ένα σχετικό e-mail στην εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

H C19-4 δεν κυκλοφορεί πια. Την αντικατέστησε η C19-7, η οποία επίσης κυκλοφορεί μόνο στην Γερμανία.

Τελικά sa1901 όντως η c19-7 είναι η αντικαταστατρια της C19-4?

Γιατί ενω όλα της χαρακτηριστικά δείχνουν απόγονο της C19-4 αυτά τα 16.2 εκ. χρώματα με χαλάνε..

Το είχαμε ξανασυζητήσει αυτό παλαιότερα αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα τίποτα καινούριο..Εσύ?

..αν πρόκειται για την συνέχεια της C19-4 τότε αξίζει και με το παραπάνω:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά sa1901 όντως η c19-7 είναι η αντικαταστατρια της C19-4?

Γιατί ενω όλα της χαρακτηριστικά δείχνουν απόγονο της C19-4 αυτά τα 16.2 εκ. χρώματα με χαλάνε..

Το είχαμε ξανασυζητήσει αυτό παλαιότερα αλλά μέχρι τώρα δεν βρήκα τίποτα καινούριο..Εσύ?

..αν πρόκειται για την συνέχεια της C19-4 τότε αξίζει και με το παραπάνω:)

Oύτε εγώ βρήκα τίποτε καινούριο. Απλά στο prad.de δείχνουν ολόιδιες με εξαίρεση τα ηχεία που έχει η C19-7.

To 16.2 είναι πράγματι παράξενο και με κάνει να πιστεύω πως είναι τυπογραφικό λάθος. :017:

SCALEOVIEW C19-7.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το mindfactory στο:

http://www.mindfactory.de/cgi-bin/MindStore.storefront/432c9da7001295c82746c0a801ea06b1/Product/View/7777482

έχει την παρακάτω οθόνη

19" Belinea 101920 1200:1 270cd/m² 8ms analog/digital = 392,74 €

+11.90 euro max. Forwarding expenses per order/foreign country: 29.90 euro & 0.85% insurance

Είναι αυτό το μοντέλο με το overdrive MVA που περιγράφει το behardware? Αυτό το 1200:1 που κολλάει?

Επίσης με αυτή την τιμή που γράφει πόσο θα κοστίσουν περίπου τα μεταφορικά και πόσο θα κάνει να'ρθει?

Link to comment
Share on other sites

η τιμή αντίθεσης που γράφει είναι μάλλον η μέγιστη αντίθεση που μπορεί να απεικονίσει σε αντίθεση με την τυπική που είναι 1000:1...δεν γνωρίζω αν αυτό σημαίνει κάποια απόκλιση απο την τιμή που διαλέγει κανεις όταν θέτει στο μέγιστο την αντίθεση, σε ορισμένα σημεία της οθόνης ή κατι άλλο...

...ίσως κάποιος άλλος θα μπορούσε να απαντήσει...

http://www.maxdata.de/application/prodkat/produktkatalog/product.asp?parm01=230&parm02=100&parm03=111919&Register=2

η οθόνη υπάρχει και σε ελληνικά καταστήματα πλεον...αλλά γύρω στα 480€...

Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ βρήκα τίποτε καινούριο. Απλά στο prad.de δείχνουν ολόιδιες με εξαίρεση τα ηχεία που έχει η C19-7.

To 16.2 είναι πράγματι παράξενο και με κάνει να πιστεύω πως είναι τυπογραφικό λάθος. :017:

Μόλις έστειλα mail στη Fujitsu Siemens για να μου εξηγήσουν ακριβώς τις διαφορές - αν υπάρχουν - των δύο οθονών.Περιμένω απάντηση και απο Δευτέρα τηλεφωνώ στην αντιπροσωπεία στην Ελλάδα..

Thnx sa1901 κατατοπιστικότατη η σύγκριση των δυο μοντέλων στο prad.de:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Τελικά κατέληξα στην Belinea 101920 111919.

Σκέφτομαι να την πάρω απο το Mindfactory 427EUR με τα μεταφορικά, το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις? Αξίζει να δώσω τα extra euro για το pixel testing?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο πολύ σκέψη και χρόνο σήμερα μου ήρθε η samsung 913Ν. Είναι πολύ καλή κατά την γνώμη μου (για τα λεφτά της). Σε λίγες μέρες (όταν βρώ χρόνο) θα κάνω και ένα review. Μεγεία μου... :042:

μεγειές!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι θα το δώσεις για service στην τοπική αντιπροσωπεία.

Σιγά μην το στείλεις έξω!

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις την εγγύηση που προσφέρει το μοντέλο που θες από το ξένο site και στη συνέχεια να πάρεις τηλ. την ελληνική αντιπροσωπεία και να ρωτήσεις τι εγγύηση παρέχουν για το μοντέλο.

Οι διαφορές που θα προκύψουν (αν προκύψουν) θα είναι αυτές που δεν καλύπτονται.

Δηλαδή αν την πάρω από Γερμανία θα χάσει την zero pixel εγγύηση για 3 χρόνια που δίνει η CPI? (H CPI παρεμπιπτώντος δεν την έχει πλέον στον κατάλογο των προιόντων της) Αξίζει κατά την γνώμη σας τα extra 60 euro (40 εάν πάρω τον έλεγχο καμμένων pixel). Εάν δεν βρεί καμμένα pixel στον έλεγχο είναι πολλές οι πιθανότητες να καούν μετά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Τελικά κατέληξα στην Belinea 101920 111919.

Σκέφτομαι να την πάρω απο το Mindfactory 427EUR με τα μεταφορικά, το έχει δοκιμάσει κανείς να μου πει εντυπώσεις? Αξίζει να δώσω τα extra euro για το pixel testing?

Τα μεταφορικά από Mindfactory είναι 30€ και ο έλεγχος των pixel 20€. Ναι ο έλεγχος αξίζει, κατά την γνώμη μου.

Δηλαδή αν την πάρω από Γερμανία θα χάσει την zero pixel εγγύηση για 3 χρόνια που δίνει η CPI? (H CPI παρεμπιπτώντος δεν την έχει πλέον στον κατάλογο των προιόντων της) Αξίζει κατά την γνώμη σας τα extra 60 euro (40 εάν πάρω τον έλεγχο καμμένων pixel). Εάν δεν βρεί καμμένα pixel στον έλεγχο είναι πολλές οι πιθανότητες να καούν μετά?

Aν την πάρεις από άλλη χώρα εκτός της Ελλάδας, η αντιπροσωπεία είναι υποχρεωμένη να σου καλύψει τους όρους που περιγράφονται στην εγγύηση που δίνει η αντιπροσωπεία διεθνώς. Αν δεν αναφέρεται εκεί το 0 pixel, τότε δεν θα ισχύει.

Για 30€ διαφορά (μαζί με έλεγχο pixel), δεν πιστεύω ότι αξίζει να την πάρεις από έξω. Για να καταλάβεις, εγώ πήρα την ΕΙΖΟ από Γερμανία 150€ φτηνότερα.

Link to comment
Share on other sites

sot28: Μου φαινεται οτι τελικα ολοι βελινεα θα παρουμε. Ο τυπος απο το Openmind μου ειπε "τι παθατε ολοι με αυτη την οθονη;" εγω περιμενω βεβαια να δω τι παιζει με την εγγυηση γιατι απο οτι καταλαβα κανουν ανεξαρτητες εισαγωγες και μια και η εγγυηση για 0 πιξελ ειναι (μαλλον) μονο απο την αντιπροσωπεια της ελλαδας δεν ξερω αν καλυπτουν μια ανεξαρτητη εισαγωγη. Αν ναι τοτε ισως και η pixmania με 420 ευρω να ειναι καλη λυση. Τελως παντων αυριο τηλεφωνω στην αντιπροσωπεια ελλαδας και μαθαινω. Μακαρι βεβαια να μπορουσα να την δω και καπου γιατι μονο σε review βασιζομαι. Απλως θα θελα να ξερω αν αξιζουν τα 180 παραπανω ευρω σε σχεση με την LG 1915s. Γιατι προσωπικα μεχρι τωρα δεν εχω δει καμμια lcd που να με εχει εντυπωσιασει σε σχεση με μια crt. Ελπιζω οσα λενε ολοι οτι μετα απο λιγο την συνηθιζεις και δεν γυριζεις πισω να ειναι αληθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ sa1901

Θα ακολουθήσω τελικά την συμβουλή σου και θα την πάρω από εδώ.

Το http://openmind.gr την έχει 482 (+8 ευρώ για δέματα από 4 έως 10 κιλά). Είναι αξιόπιστό, το έχει δοκιμάσει κανείς?

Εγώ προσωπικά δεν έχω αγοράσει από εκεί, έχω όμως ακούσει καλά λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία της Belinea (cpi) και μου είπαν ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν καλύπτεται ούτε η 0 pixel εγγύηση ούτε καμία άλλη!

Είτε απο e-shop ή απο την Γερμανία να την πάρω μου είπαν ότι δεν παρέχουν service ή αντικατάσταση εφόσον δεν υπάρχει το συγκεκριμένο μοντέλο στην γκάμα της CPI. "Δεν μπορεί ο καθένας να εισάγει μόνος του μοντέλα και να έχει την απαίτηση να του τα αλλάζει η αντιπροσωπεία"

Αυτό εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή η επίσημη αντιπροσωπεία της Belinea δεν υποστηρίζει τα προιόντα της? Λέτε να στείλω e-mail στην MAXDATA (μητρική εταιρία της Belinea) να τους ρωτήσω?

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε η cpi οτι την εγγυηση την δινει σε συνεννοηση με την maxdata για οθονες που καλυπτουν καποιες προδιαγραφες. μου αντιπροτειναν την101906 την οποια και ψαχνω τωρα. αχ, σε lg με βλεπω :(

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα mail χθες το μεσημέρι στην maxdata αλλά δεν μου απάντησε ακόμη. Σκέφτομαι να την παρατήσω και να πάρω την FSC P19-2. Το MIndfactory την έχει 448,87EUR και με τα μεταφορικά πάει περίπου 480EUR, όσο και η Belinea απο εδώ.

Αν δεν ήταν μόνο το review του Behardware που την έθαβε κανονικά για παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήρα την CPI και μου είπε ότι δεν πρόκειται να φέρουν καινούργια monitor πριν τον Ιανουάριο!

Μεταξύ Belinea 101920 111919 χωρίς εγγύηση (ή με χίλια δυο προβλήματα με την αντιπροσωπεία) και FSC P19-2 ποιό θα διαλέγατε?

Ειδικά εσύ sa1901 που εχεις το FSC τι προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Ξαναπήρα την CPI και μου είπε ότι δεν πρόκειται να φέρουν καινούργια monitor πριν τον Ιανουάριο!

Μεταξύ Belinea 101920 111919 χωρίς εγγύηση (ή με χίλια δυο προβλήματα με την αντιπροσωπεία) και FSC P19-2 ποιό θα διαλέγατε?

Ειδικά εσύ sa1901 που εχεις το FSC τι προτείνεις?

Περίεργο, μιας και την 101925 (υποθέτω νεώτερο μοντέλο από την 101920)την έχει και το Infoshop, και η CPI στις λίστες της.

Την FSC P19-2 την έχει πλέον και η FSC Ελλάδος. Στις κυριακάτικες εφημερίδες της προηγούμενης εβδομάδας είχαν διαφημιστικό. Τιμή 539 τελική από το δίκτυο των εξουσιοδοτημένων.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.