Jump to content



Επιλογή 19" TFT οθόνης


geo_hal

Recommended Posts

Κάθησα και είδα τι μπορώ να πάρω σύμφωνα με τα οικονομικά μου και κατέληξα στην FSC C19-4. Προς το παρόν είναι η πιο συμφέρουσα λύση. Για ΕΙΖΟ έχω διαβάσει τα καλύτερα γι'αυτήν και πιστεύω οτι είναι απ τις καλύτερες αλλά τα οικονομικά μου αυτήν την περίοδο δεν είναι για ΕΙΖΟ...

Συμφωνώ απολύτως φίλε μου..:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Σχετικά με το χρόνο απόκρισης, αυτό που μετράει είναι η μετάβαση από άσπρο σε μαύρο και στη συνέχεια η επιστροφή από μαύρο σε άσπρο. Ο κύκλος αυτός είναι ο πλήρης χρόνος απόκρισης.

Η μέτρηση από γκρι σε γκρι είναι τα midtones και είναι μια πολύ ωραία μούφα για να τσιμπάει ο κόσμος.

Όποιος πάντως δεν πρόκειται να παίζει παιχνίδια που έχουν πολλά FPS να μην τσιμπάει με το μικρό Response Time. Καλοδεχούμενο αλλά δεν είναι μείζον κριτήριο για την ποιότητα μιας TFT οθόνης.

Τελικά βρήκα σε κάποιο site οτι τα 8ms responce time αφορούν απο grey to grey. Απο μάυρο σε άσπρο είναι 20ms... Σύγκρινα και με άλλες οθόνες που κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά και όλες αναφέρουν responce time την τιμή απο grey se grey. :017: Το site είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Κι η Samsung διάβαζα στο behardware τα ίδια κάνει...εφηύρε μάλιστα κι έναν νέο τρόπο να μετράει τον χρόνο απόκρισης ωστε να μετονομάσει ορισμένα μοντέλα απο 4ns>3ms...

...στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που θα πρέπει να μας απασχολήσει είναι το πανελ κι όχι ο κατασκευαστής της οθόνης...

...εφόσον δλδ το ίδιο πανελ φοράνε περισσότερες απο μια οθόνες και σε κριτικές παρουσιάσεις τα πάνε καλά στους τομείς που βοηθάει ο χαμηλότερος χρόνος απόκρισης ας μην ανησυχούμε...

...το λεώ αυτό αναλογιζόμενος τη περίπτωση Belinea-Viewsonic (μόνο γι αυτή έκατσα κι έψαξα) όπου αναφέρθηκε στο behardware ότι φορούν το ίδιο πανελ - στην τελευταία έκδοση της Viewsonic - 1000:1 contrast κτλ...εφόσον πχ κάποια απο αυτές τις οθόνες έχει δοκιμαστεί, όπως η τελευταία, και τα αποτελέσματα συμβαδίζουν με τα χαρακτηριστικά της οθόνης, τότε κατά πάσα πιθανότητα και τα υπόλοιπα μοντέλα που φορούν το ίδιο πανελ θα έχουν παραπλήσιες επιδόσεις...

Αυτό είναι το μοντέλο Viewsonic vp191b με το τελευταίο πανελ Au Optronics MVA 8ms (η βελινεα 101920 φοράει ένα λίγο πιο καινούριο με 1000:1 αντιθεση) το οποίο δοκιμάστηκε στο behardware και στα παιχνίδια όντως απέδωσε σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της κι όμως ο χρόνος απόκρισης αναφέρεται στην μετάβαση απο γκρί σε γκρί

http://www.prad.de/en/guide/ergebniss_vergleich.html?pradid=13f1c2c927e12aec6452a24e2e48f8f1&8%5B%5D=0&10%5B%5D=0&12%5B%5D=0&13%5B%5D=0&14%5B%5D=0&15%5B%5D=0&16%5B%5D=0&17%5B%5D=0&18%5B%5D=0&19%5B%5D=1963&20%5B%5D=0&21%5B%5D=0&22%5B%5D=0&23%5B%5D=0&24%5B%5D=0&26%5B%5D=0&29%5B%5D=0&30%5B%5D=0&32%5B%5D=0&37%5B%5D=0&39%5B%5D=0&40%5B%5D=0&42%5B%5D=0&46%5B%5D=0&50%5B%5D=0&55%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=Compare

κι η βελινεα 101920

http://www.prad.de/en/guide/ergebniss_vergleich.html?pradid=13f1c2c927e12aec6452a24e2e48f8f1&8%5B%5D=0&10%5B%5D=0&12%5B%5D=0&13%5B%5D=0&14%5B%5D=0&15%5B%5D=0&16%5B%5D=0&17%5B%5D=0&18%5B%5D=0&19%5B%5D=2291&20%5B%5D=0&21%5B%5D=0&22%5B%5D=0&23%5B%5D=0&24%5B%5D=0&26%5B%5D=0&29%5B%5D=0&30%5B%5D=0&32%5B%5D=0&37%5B%5D=0&39%5B%5D=0&40%5B%5D=0&42%5B%5D=0&46%5B%5D=0&50%5B%5D=0&55%5B%5D=0&order_by=price&order_order=asc&Submit=Compare

Μήπως τελικά ο χρόνος απόκρισης αναφέρεται στο grey-grey;;

EDIT: Απ' ό,τι είδα στα ΤΝ πανελ ο αναφερόμενος χρόνος αντιστοιχεί στο rise+fall οπότε άκυρο..

Link to comment
Share on other sites

Συνεπώς κοιτάμε για οθόνη εκτος ΤΝ πάνελ απ ότι έχω καταλάβει τελικα. ΑΟU panel. Για οθόνες BELINEA έχουμε στοιχεία και που κυκλοφορούν στην Ελλάδα? Αξίζει η επιπλέον διαφορά σε σχέση με την C 19-4?

Link to comment
Share on other sites

Ως προς τα χαρακτηριστικά η Βελινεα υπερτερεί...έχει και το όπλο της εγγύσης...

θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις αν θες με την www.cpi.gr που φέρνει τις Βελινεα Ελλάδα και να ρωτήσεις πότε αναμένεται η Βελινεα 101920 με κωδικό 101919 (1000:1 αντίθεση)...απαντούν άμεσα συνήθως...

για την δική μου οθόνη είχα επικοινωνήσει μαζί τους μια Πέμπτη βράδυ με email και Παρασκευή πρωί (9:30) μου είχαν απαντήσει...

sales@cpi.gr

ή κάνε ένα τηλέφωνο

Αθήνα

Ραφαϊλίδου 1 και Αγρινίου

177 78 Τάυρος, Αθήνα

τηλ. (+30) 210 4805800

fax. (+30) 210 4805801

Θεσσαλονίκη

Ν. Μαντζάρου 11

546 27, Θεσσαλονίκη

τηλ: (+30) 2310 531334

fax: (+30) 2310 541654

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η οθονη πρεπει να σπαει κοκκαλα !!

Sasmung PVA panel και 10bit Lookup table !!!

Που σημαινει τρελα χρωματα σε... τρελες ταχυτητες (για τα σημερινα δεδομενα.)

Διαβαζα ενα review sto prad.de

http://www.prad.de/en/monitore/review_eizo_s1910-k.html

Ποτε θα την εχεις να πεις κανα δυο λογια ??

Την περιμαίνω την άλλη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Την περιμαίνω την άλλη εβδομάδα.

Εχεις ξαναπαραγγειλει απο hardshop ??

Γενικα το εμπιστευεσε ??

Στα ρωταω αυτα γιατι δεν δινουν καποια διευθυνση στο site τους..μονο γι'αυτο προσωπικα θα μαζευομουν λιγακι.

Ειδα οτι δινει 0 pixel εγγυηση .. δηλαδη θα στην αλλαξουν δηλαδη αν υπαρχει προβλημα με pixel (και οχι subpixel) ??

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε δοκιμή της Βελινεα 101920 που αναφέρθηκε παραπάνω...

http://www.behardware.com/articles/588-2/lcd-19-belinea-10-19-20-and-benq-fp91v.html

Θα έχει σίγουρα τα χαρακτηριστικά της αναμενόμενης Viewsonic vp930 ενώ σε σχέση με το περασμένο μοντέλο vp191b αποδεικνύεται λίγο καλύτερο στα σημεία...και λίγο πιο φτηνό...

post-135-1442174222,5616_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ξαναπαραγγειλει απο hardshop ??

Γενικα το εμπιστευεσε ??

Στα ρωταω αυτα γιατι δεν δινουν καποια διευθυνση στο site τους..μονο γι'αυτο προσωπικα θα μαζευομουν λιγακι.

Ειδα οτι δινει 0 pixel εγγυηση .. δηλαδη θα στην αλλαξουν δηλαδη αν υπαρχει προβλημα με pixel (και οχι subpixel) ??

Το μαγαζί αυτό εδρεύει στην Νεάπολη Κρητης. (κωμόπολη κοντα στο Ηράκλειο)

Ο υπεύθυνος ειναι ευγενέστατος και πολυ εξυπηρετικός. Εχω πάρει 2 δισκους μια οθόνη και 2 cpu και ποτέ δεν ειχα το παραμικρό πρόβλημα.

Πχ την οθόνη την εχω παραγγείλει χωρίς να δώσω μια. Με πηραν τηλ και μου ειπαν ότι θα την εχω δευτέρα με τριτη και μπορω να την βάλω σε ατοκες στη πιστωτική όπως ειχα κανει με παλιες αγορες.

Το συνιστώ ανεπιφυλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε και ειναι κουκλα.

EIZO S1910

Ξεβρακωνει διστυχως οτι DV avi mpg 720x576 RGB/PALL ειχα συνηθισει στη crt17' να ονομάζω αψογο.

Την εβαλα να παιζει HD video 1080 και ειδα το ταβανι τουμπα. :115:

Πρωτογνωρη εμπειρια.

Συντομα εντιπωσεις και φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε και ειναι κουκλα.

EIZO S1910

Ξεβρακωνει διστυχως οτι DV avi mpg 720x576 RGB/PALL ειχα συνηθισει στη crt17' να ονομάζω αψογο.

Την εβαλα να παιζει HD video 1080 και ειδα το ταβανι τουμπα. :115:

Πρωτογνωρη εμπειρια.

Συντομα εντιπωσεις και φωτο.

Με Γειά σου φίλε μου..περιμένουμε σύντομα τις εντυπώσεις σου..και φώτο :020:

Αλήθεια πόσο σου στοίχισε?

Link to comment
Share on other sites

Ξεβρακωνει διστυχως οτι DV avi mpg 720x576 RGB/PALL ειχα συνηθισει στη crt17' να ονομάζω αψογο.

Φίλε Iannis τι εννοείς;

Από που την πήρες;

Γενικώς θα σου είμασταν υπόχρεοι αν έκανες ένα review μιας και για τη συγκεκριμένη οθόνη ψηνόμαστε πολλοί!

Link to comment
Share on other sites

Εφτασε και ειναι κουκλα.

EIZO S1910

Ξεβρακωνει διστυχως οτι DV avi mpg 720x576 RGB/PALL ειχα συνηθισει στη crt17' να ονομάζω αψογο.

Την εβαλα να παιζει HD video 1080 και ειδα το ταβανι τουμπα. :115:

Πρωτογνωρη εμπειρια.

Συντομα εντιπωσεις και φωτο.

Α-Ν-Α-Μ-Ε-Ν-Ο-Υ-Μ-Ε φωτογραφιες και review για να βαλουμε και εμεις το χερι στην τσεπη.

Μην μας ξεχασεις :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Iannis τι εννοείς;

Από που την πήρες;

Γενικώς θα σου είμασταν υπόχρεοι αν έκανες ένα review μιας και για τη συγκεκριμένη οθόνη ψηνόμαστε πολλοί!

650 € από Hardshop + 10 € μεταφορικά

Μεσα στο Σαββατοκύριακο που θα εχω χρόνο θα γραψω εντυπώσεις.

Πρωτη ματια....

Εκπληκτικά χρώματα αλλα την overdrive τεχνολογία που σε οφελει στα games την πληρώνεις στις γωνίες Θέασης που δεν ειναι σε καμία περίπτωση 178 μοιρες που λει ή μαμα EIZO.

Τα υπόλοιπα και οι φωτό το σαββατο

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μετά απο πολύ σκέψη και χρόνο σήμερα μου ήρθε η samsung 913Ν. Είναι πολύ καλή κατά την γνώμη μου (για τα λεφτά της). Σε λίγες μέρες (όταν βρώ χρόνο) θα κάνω και ένα review. Μεγεία μου... :042:

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά και από μένα.

Ψαχνω και εγώ για μια all around 19"αρα και έχω χαθεί τελείως μέσα στα δεκάδες μοντέλων που κυκλοφορούν. Η χρήση που θα της κάνω είναι 80% text και γραφικά (3d, photoshop), 10% DVD, 10% games (sims, FPS), και τα οικονομικά μου μου επιτρέπουν να διαθέσω περίπου 400-450EUR.

Η FSC 19-4 που είδα εδώ φαίνεται καλή περίπτωση. Αλλά πού μπορώ να την βρώ? Το link δεν οδηγεί εκεί και το technixx.gr δεν την έχει. Η αναζήτηση στο skroutz.gr επίσης δεν δίνει αποτελέσματα.

Επίσης η Iiyama E481S (που είχε αξιολογήσει καλά το PRAD.de) που έχει στο πλαίσιο ξέρει κανείς ποιό μοντέλο ακριβώς είναι (ΤΝ ή S-IPS), ?

Τέλος ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς τι γίνεται με θέματα service, αλλαγών κ.τ.λ. από παραγγελείες από Γερμανία (ή άλλες χώρες πχ μέσω Pixmania). Χρεώνεται ο πελάτης έξοδα αποστολής για αλλαγή π.χ.? Μπορώ να απευθυνθώ εάν χρειαστεί στην εδώ αντιπροσωπεία?

Καταλαβαίνω ότι ίσως γίνομαι κουραστικός με όλα αυτά τα ερωτήματα, αλλά είναι κάτι μέρες τώρα που ψάχνω και δεν μπορώ να καταλήξω σε κάποιο μοντέλο. Το forum αυτό είναι το μόνο που με έχει βοηθήσει να ξεκαθαρίσω κάπως την θολούρα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.