Jump to content



Επιλογή 19" TFT οθόνης


geo_hal

Recommended Posts

Δεν ξέρω για ποιό λόγο να μην φέρνουν την 101920 που συζητείται τόσο πολύ και εδώ και στο εξωτερικό. Ίσως για να μην κόψει από τα Viewsonic που έχουν το ίδιο panel αλλά είναι και σημαντικά ακριβότερα όμως.

Η FSC ετσι και αλλιώς την ίδια εγγύηση δεν έχει είτε την πάρεις από εδώ ή απ'έξω? οπότε γιατί να πληρώσεις 60 ευρώ παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Ξαναπήρα την CPI και μου είπε ότι δεν πρόκειται να φέρουν καινούργια monitor πριν τον Ιανουάριο!

Μεταξύ Belinea 101920 111919 χωρίς εγγύηση (ή με χίλια δυο προβλήματα με την αντιπροσωπεία) και FSC P19-2 ποιό θα διαλέγατε?

Ειδικά εσύ sa1901 που εχεις το FSC τι προτείνεις?

Χμμμ...

Belinea από εξωτερικό γύρω στα 450€

FSC από εξωτερικό γύρω στα 500€

Πήρα τηλέφωνο την αντιπροσωπεία της Belinea (cpi) και μου είπαν ότι για το συγκεκριμένο μοντέλο δεν καλύπτεται ούτε η 0 pixel εγγύηση ούτε καμία άλλη!

Είτε απο e-shop ή απο την Γερμανία να την πάρω μου είπαν ότι δεν παρέχουν service ή αντικατάσταση εφόσον δεν υπάρχει το συγκεκριμένο μοντέλο στην γκάμα της CPI. "Δεν μπορεί ο καθένας να εισάγει μόνος του μοντέλα και να έχει την απαίτηση να του τα αλλάζει η αντιπροσωπεία"

Αυτό εγώ δεν μπορώ να το καταλάβω. Δηλαδή η επίσημη αντιπροσωπεία της Belinea δεν υποστηρίζει τα προιόντα της? Λέτε να στείλω e-mail στην MAXDATA (μητρική εταιρία της Belinea) να τους ρωτήσω?

Αυτό ούτε εγώ το καταλαβαίνω. Αν είναι πραγματική επίσημη αντιπροσωπεία της Belinea είναι υποχρεωμένη να παρέχουν service σε όλα τα μοντέλα της εταιρείας. Έτσι τουλάχιστον ήταν όταν ρώτησα την ΕΙΖΟ, γιατί το μοντελο που ήθελα δεν το εισάγαν τότε.

Σε κάθε περίπτωση στείλε ένα e-mail στην μητρική εταιρεία, ζητώντας να στο ξεκαθαρίσουν.

Belinea οθόνη δεν έχω δει ποτέ, οπότε μάλλον θα διάλεγα την Fujitsu. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια τίποτα και μπορεί και η Belinea να είναι εξίσου καλή.

Τώρα όσον αφορά εντυπώσεις για την P19-2 στα παιχνίδια δεν μπορώ να δώσω ξεκάθαρα. Σε γρήγορη κίνηση όμως σε ταινία από DVD και ένα 3DMark που έτρεξα δεν είδα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για την Belinea 101925 τι γνώμη έχετε?

Ερχεται με ΤΝ panel 8ms, DVi, USB 2.0 hub + speakers.

Τιμή από Infoshop 12x35.5=426 ευρώ.

H Belinea στην σειρά κατάταξης των μοντέλων της την έχει πάνω από την 101920 με το PMVA panel.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kerneld συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. TN με MVA Premium δεν έχουν καμία σχέση. (δες http://www.behardware.com/articles/498-2/lcd-screens-in-a-nutshell.html, είναι φοβερό πόση προσπάθεια πρέπει να κάνει κανείς για να μην πιαστεί κορόιδο από τα ψέμματα του marketing των εταιριών).

Η CPI προσπαθεί να προωθήσει ότι έχει. Για μένα δύο πράγματα συμβαίνουν, ή είναι άσχετοι και δεν παρακολουθούν την αγορά να φέρουν το 101920 111919 που εχει τόση ζήτηση, ή δεν θέλουν να πάρει το μόνιτορ μερίδιο από τις πωλήσεις του ViewSonic VP191 που είναι ακριβότερο άρα πιο "επαγγελματικό".

Όπως και να'χει εγώ με αυτήν την αντιπροσωπεία δεν θέλω να μπλέξω, οπότε παρήγγειλα το FSC P19-4 από το Mindfactory. Μπορεί η Belinea να είναι ο μεγαλύτερος κατασκευαστής monitor στην Ευρώπη αλλά απ'οτι φαίνεται στην επιλογή αντιπροσώπων έχει δουλεία ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

@sot28

Δεν κάνω σύγκριση, απλά εξετάζω ενναλακτικές/εξοπλισμό/εγγύηση/διαθεσιμότητα/υποστήριξη.

Προσωπικά το είδος panel δεν με πολυαπασχολεί, μιας και για την δουλειά που κάνω ένα οποιοδήποτε TFT είναι προτιμότερο από CRT.

Παρεπιμπτώντως και χωρίς να θέλω να μπω σε διαμάχη περί panel, η belinea στις 19", σε αυτό που ονομάζει highend έχει 3 μοντέλα με ΤΝ panel και responses 8ms & 3,9ms.

Tα μοντέλα 101925 και 101920 είναι στην σειρά midrange, με το 101925 πάνω από το 101920. Μπορεί απλά επειδή είναι νεώτερο μοντέλο.

19" range

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο θρεντ αγορας τφτ πειτε μου ποια απτς 2 σας παρακαλω(την θελω για παιχνιδια κ ταινιες)

SAMSUNG SyncMaster 930BF (4 ms) http://www.pixmania.com/gr/gr/142378/art/samsung/ieuic-tft-19-syncmaster-9.html

BELINEA TFT monitor 19" 10 19 27 (4 ms)

http://www.pixmania.com/gr/gr/165634/art/belinea/tft-monitor-19-10-19-27-4.html

η αγορα θα γινει απο πιχμανια

Link to comment
Share on other sites

Oύτε εγώ βρήκα τίποτε καινούριο. Απλά στο prad.de δείχνουν ολόιδιες με εξαίρεση τα ηχεία που έχει η C19-7.

To 16.2 είναι πράγματι παράξενο και με κάνει να πιστεύω πως είναι τυπογραφικό λάθος. :017:

Σήμερα τηλεφώνησα στην Fujitsu Siemens Ελλάδας και ενα πολύ εξυπηρετικό παλικάρι στο τμήμα πωλήσεων μου είπε τα παρακάτω:

-Για την c19-7 λόγω του οτι δεν έρχεται Ελλάδα δεν είχε περισσότερες πληροφορίες απο οτι ξέρω,δηλαδή δεν μου είπε με σιγουριά αν είναι MVA αλλά απο την εμπειρία του και βλέποντας τα χαρακτηριστικά στο datasheet μου είπε οτι ειναι MVA.

-Η εγγύηση για τις οθόνες είναι 4 Pixel (αλλάζετε δηλαδή την οθόνη στο 5ο) και οτι αν είναι να παρουσιαστεί καμμένο συμβαίνει στις 10 περίπου πρώτες ημέρες).Ακόμη και αν την έχουμε αγοράσει απο έξω.τηλεφωνούμε στην αντιπροσωπεία και αυτή μας στέλνει σε ενα απο του επίσημους διανομείς)

-Τελευταία με συμβούλεψε να μην βιαστώ για αγορά καθώς περί τον Δεκέμβρη έρχονται καινούρια μοντέλα ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΟΡΑ....είδομεν...:)

Link to comment
Share on other sites

στο Γερμανικό site της Belinea (http://www.maxdata.de/application/prodkat/produktkatalog/singleclass2.asp?parm01=100&parm02=230)

αντίθετα, το 101920 ειναι κάτω μόνο απο τα 20αρια. Στην Γερμανία φαίνεται πουλάει λιγότερο η ταχύτητα.

Αυτό θα πει εταιρική ομοιογένεια!!!!! :044:

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω νεο θρεντ αγορας τφτ πειτε μου ποια απτς 2 σας παρακαλω(την θελω για παιχνιδια κ ταινιες)

SAMSUNG SyncMaster 930BF (4 ms) http://www.pixmania.com/gr/gr/142378/art/samsung/ieuic-tft-19-syncmaster-9.html

BELINEA TFT monitor 19" 10 19 27 (4 ms)

http://www.pixmania.com/gr/gr/165634/art/belinea/tft-monitor-19-10-19-27-4.html

η αγορα θα γινει απο πιχμανια

Ίσως αυτό σε βοηθήσει. Γενικά οι οθόνες έχουν τις ίδιες προδιαγραφές, με την Samsung να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως έχω προαναφέρει πήρα την 913N, με ΤΝ πανελ 8ms r.t. άριστη στα παιχνίδια και πολύ καλή στα υπόλοιπα. Είπα να κάνω review αλλα δεν είχα τον χρόνο ακόμα. Με την samsung όμως έχω μείνει απόλυτα ικανοποιημένος, οπότε καταλαβαίνεις τι σου προτείνω... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις έστειλα mail στη Fujitsu Siemens για να μου εξηγήσουν ακριβώς τις διαφορές - αν υπάρχουν - των δύο οθονών.Περιμένω απάντηση και απο Δευτέρα τηλεφωνώ στην αντιπροσωπεία στην Ελλάδα..

Πια είναι η αντιπροσωπεία της fujitsu-siemens;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
04 Οκτώβριος 2005 - Η Infoquest επιλέχθηκε από τη Fujitsu Siemens Computers ως συνεργάτης διανομής των προϊόντων της για την ελληνική αγορά.

Σύμφωνα με ανακοίνωση της πρώτης, η Fujitsu Siemens Computers ανακοίνωσε σήμερα την υπογραφή στρατηγικής συνεργασίας όσον αφορά τη διανομή των προϊόντων της από την Infoquest. Η συμφωνία αυτή είναι αόριστης διάρκειας και έχει άμεση εφαρμογή.

Eίναι πολύ πρόσφατο, απ' ότι βλέπω. Μάλλον δεν έχουν ενημερώσει ακόμα το site. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.