Jump to content



Σύστημα AMD που σκοτώνει


Cthulhu

Recommended Posts

Παίδες και παιδούλες, σκοπεύω γύρω στα Χριστούγεννα νά 'χω φτιάξει συστηματάκι που να... μαμάει και ψάχνω τις συμβουλές σας.

Λοιπόν, η λίστα μου μέχρι στιγμής έχει ως εξής (και, σε παρένθεση, ο λόγος που τα έχω επιλέξει)

CPU: Athlon 64 4400+ (s939) Dual core (πιστεύω έχει το καλύτερο κόστος/απόδοση ανάμεσα στους AMD και γενικά είμαι Multitasking τύπος)

M/B: ASUS K8 ASUS A8N-SLI PREMIUM (Έχει SLI και είμαι τρομερά παιχνιδάς, σύν το chipset δεν έχει ανεμιστηράκι, πολύ σημαντικό για εμένα γιατί αυτά τα μικρά ανεμιστηράκια έχουν ένα τσίριγμα που μου τριβελίζει τα νεύρα. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το overclocking)

Μνήμη: 2xCORSAIR XMS 1024MB DDR400 + HEAT SPREADER

Κάρτα Γραφικών: XFX VGA 7800GTX 256MB VIVO PCI-E RETAIL (μία προς το παρόν, η δεύτερη για το SLI μόλις πέσουν λίγο οι τιμές)

Σκληροί δίσκοι: 2xWESTERN DIGITAL RAPTOR 360GD 36,7GB 10,000RPM SERIAL ATA (για να μπουν σε Stripping Raid στον ενσωματωμένο controller της M/B

Κουτί: THERMALTAKE TSUNAMI BLACK VA3000 WINDOW (κατέληξα σ' αυτό από άλλο post)

Εγκρίνετε; Πιστεύετε πως πρέπει να αλλάξω κάτι; Σημειωτέον, έχω ήδη δύο Maxtor 250GB σε Raid Mirroring για ασφαλή αποθήκευση σύν 550watt Τροφοδοτικό Yesico FL-550ATX (fanless). Την ψύξη του επεξεργαστή θα αναλάβει Zalman Reserator. Και, υπενθυμίζω πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου το overclock.

Καλά, βέβαια μέχρι τα Χριστούγεννα ποιός ζει ποιός πεθαίνει, παίζει να έχουν πέσει και οι τιμές. Πάντως € 2.000 θα τα δώσω χαλαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 49
  • Created
  • Last Reply

Chill ρε loner. Αν τα εχει γιατι να μην τα δωσει?

Συμφωνω με αυτα που ειπες. η μονη ενσταση μομυ ειναι στο κουτι. Εδω θα δωσεις 600 ευρω για επεξεργαστη και αλλα τοσα για καρτα, μην τσιγκουνευτεις την διαφορα για ενα stacker (τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα... για το reserator... νομιζω καλυτερα να κανεις ενα custom συστημα η αν δεν θελεις να μπλεκεσε πολυ ενα ετοιμο...

θα δωσεις και λιγοτερα χρηματα και καλυτερη ψυξη θα εχεις και θα εχεις ελαχιστο θορυβο....

Link to comment
Share on other sites

Chill ρε loner. Αν τα εχει γιατι να μην τα δωσει?

Συμφωνω με αυτα που ειπες. η μονη ενσταση μομυ ειναι στο κουτι. Εδω θα δωσεις 600 ευρω για επεξεργαστη και αλλα τοσα για καρτα, μην τσιγκουνευτεις την διαφορα για ενα stacker (τουλαχιστον).

Το stacker έχει πολύ λίγες 3.5" Μόλις αγοράσω τους καινούριους δίσκους, θα έχω 5 σκληρούς (έχω κι έναν 120άρη maxtor) και μόνο ένα DVD Recorder να πιάνει την 5 1/4. Άρα, τι να τις κάνω τις 7 θύρες 5 1/4; Δεν διάλεξα το Tsunami για οικονομία, για τους πολλούς δίσκους που χωράει θα το πάρω.

Όσο για το Reserator, το έχω ήδη από μια παλιότερη εποχή που φοβόμουν να ασχοληθώ με custom watercooling. Τώρα δε φοβάμαι, αλλά το έχω που τό 'χω το Zalman - και είναι και μπάνικο για τις γκόμενες...

Σκέφτόμουν να έβαζα συνολικά 4 Gigabytes μνήμη, αλλά αυτό πραγματικά θα ήταν υπερβολή.

Όσο για το PS3, ε, δεν θα έχει strategy games (που παίζω μανιωδώς, μαζί φυσικά με τα Action και τα FPS που θέλουν μηχάνημα με αρχ... κότσια), οπότε μάπα το καρπούζι.

Α, και loner, τα φράγγα τα έχω δουλέψει και τά έχω βγάλει μόνος μου, δεν μου τα δίνει κανένας ματσωμένος Μπαμπάς, οπότε δεν έχω λόγο να αισθάνομαι άσχημα γι' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εγω θα επαιρνα μητρική dfi ,μνημες στα 500mhz ocz 4000Vx(2-2-2-5 με 3.3volt ),3800+ λογο καλυτερης αποδοσης τιμης.Εγω εχω 1 raptor στ 74 gb ειχα διαβασει οτι παει πολυ καλυτερα απο ενα 40αρι οποτε βαζεις αγοτερα αλλον ενα και γ@μ@ς.

Το κουτι ειναι λιγο μικρο ομως κοιτα αυτοτης υπογραφης μου πολυ καλο και ποιοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Το stacker έχει πολύ λίγες 3.5" Μόλις αγοράσω τους καινούριους δίσκους, θα έχω 5 σκληρούς (έχω κι έναν 120άρη maxtor) και μόνο ένα DVD Recorder να πιάνει την 5 1/4. Άρα, τι να τις κάνω τις 7 θύρες 5 1/4; Δεν διάλεξα το Tsunami για οικονομία, για τους πολλούς δίσκους που χωράει θα το πάρω.

Αν δεν σου φτανουν οι 4 3.5" που δινει το cage για τους σκηρους (που δινεται μαζι με το κουτι) μπορεις να παρεις αλλο ενα ιδιο με κοστος περιπου 25 ευρω (νομιζω). Περιλαμβανουν και 12ρη ανεμιστηρα για να τους φυσαει. Θα εχεις χωρο για 8 σκληρους και θα σου καταλαμβανονται 6 5.25", που σημαινει οτι θα σου μενουν αλλα 5 ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

α ρε cthulhu το να πληρώνεσαι για να παίζεις είναι το κάτι άλλο , το να σου μένουν οι οικονομίες για να πάρεις τέτοιο pc είναι ανεπανάληπτο ;)....τώρα για το τσουναμι και γω διαφωνώ, βρες κάποιο άλλο πιο μεγάλο tower γιατι απο ό,τι λες θα το φουσκώσεις πάρα πολύ το σύστημα...επίσης αν επιζητείς μετά από λίγο καιρό SLI με 2Χ7800gtx θα σου πρότεινα να πάρεις SLI certified psu μόνο και μόνο για να αισθάνεσαι πιο καλυμμένος!....αντε και μόλις το πάρεις ρίξε και μία age of empires 3 εντυπώσεις έτσι για το γμτ! keep up the good work

Link to comment
Share on other sites

Γιατι (Μιας και διαθέτεις μεγάλο Budget) δεν παίρνεις έναν 3ο ή και 4ο Raptor να κάνεις 3πλό ή και 4πλό RAID 0; Πίστεψέ με η διαφορά που θα δείς είναι πολύ μεγαλύτερη απο π.χ έναν 4200 x2 σε 4400x2

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να παρεις μνημες corsair με heatspreader και οχι ενα απλο value σετ πχ της Kingston να κανεις την ιδια δουλεια οικονομικοτερα?Αφου δεν σε νοιαζει το Overclocking δεν νομιζω να τις εχεις αναγκη...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να παρεις μνημες corsair με heatspreader και οχι ενα απλο value σετ πχ της Kingston να κανεις την ιδια δουλεια οικονομικοτερα?Αφου δεν σε νοιαζει το Overclocking δεν νομιζω να τις εχεις αναγκη...

δεν έχεις άδικο soul από τη άλλη όμως αφού δε θέλει oc φανταζομαι πως ψάχνει το καλύτερο σε default...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα ντε μια γνωμη ειπαμε.... Και εννοειται δικα σου ειναι φιλε μου τα λεφτα και κανεις οτι θες με αυτα. Εγω παντως 2000€ για μηχανημα δεν θα εδινα αλλα φυσικα ειναι η αποψη μου και δεν εχει καμια θεση πανω στο thread.....

Απο εκει και περα ομως θελω να ρωτησω το εξης: Δεν σκεφτεσαι να παρεις ενα ΑΤΧ/ΒΤΧ κουτι; Το λεω γιατι σε λιγο καιρο θα βγουν νεες μητρικες που δεν θα κανουν στα κανονικα κουτια..... Ενα τετοιο εχει το πλαισιο γυρω στα 140€.....

Υ.Γ. Σε Αction και FPS οτι και να βαλουμε σε ενα PC το PS3 δεν πιανεται....

Υ.Γ.2. Και να στα εδινε ο μπαμπας σου επρεπε να αισθανεσαι ασχημα; Μαγκια σου!!!!

Όσο για το PS3, ε, δεν θα έχει strategy games (που παίζω μανιωδώς, μαζί φυσικά με τα Action και τα FPS που θέλουν μηχάνημα με αρχ... κότσια), οπότε μάπα το καρπούζι.

Α, και loner, τα φράγγα τα έχω δουλέψει και τά έχω βγάλει μόνος μου, δεν μου τα δίνει κανένας ματσωμένος Μπαμπάς, οπότε δεν έχω λόγο να αισθάνομαι άσχημα γι' αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι (Μιας και διαθέτεις μεγάλο Budget) δεν παίρνεις έναν 3ο ή και 4ο Raptor να κάνεις 3πλό ή και 4πλό RAID 0; Πίστεψέ με η διαφορά που θα δείς είναι πολύ μεγαλύτερη απο π.χ έναν 4200 x2 σε 4400x2

Πολύ σωστά και αφού υπάρχουν κι άλλοι δίσκοι και μάλιστα σε raid 1 για τα δεδομένα τότε αξίζει να πάρεις 3-4 raptors για raid 0 και ας κόψεις κάτι από επεξεργαστές και μνήμες...

Τώρα για Raid 5 δε νομίζω ότι αξίζει και ειδικά όταν μηλάμε για software raid...

Link to comment
Share on other sites

1ον) Στο Tsunami δεν προκειται να χωρεσουν 2 7800 σε SLI ουτε με σφαιρες απλα, θα το πνιξεις το κουτι κυριολεκτικα προτεινω Armor η Stacker

2ον) Το τροφοδοτικο δεν το χω ξανακουσει και καλυτερα να στραφεις σε εγγυημενες λυσεις πολλων Watt καθως η VGA μονη της ειναι αρκετα ενεργοβορα ποσο μαλλον 2 οποτε αρχισε απο το τροφοδοτικο το χτισιμο.

3ον) Καλυτερα μητρικη Msi η Dfi και VGA Msi δοκιμασμενες, αξιοπιστες, δυνατες και ξεχωριζουν :):):)

4oν) Με ενα raid 0 σε 2 raptorες θα μεινεις υπερευχαριστημενος οποτε δεν βρισκω λογο να κανεις κατι παραπανω απο αποψη δισκων

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις με χρονολογική σειρά:

Slaughterer: Σε ποιό μαγαζί θα βρω DFI? Είναι αυτές οι τρεις DFI που φέρνει το RAMShop ή κυκλοφορούν κι άλλες; Και, το σημαντικότερο, υπάρχει DFI χωρίς το ηλίθιο το ανεμιστηράκι του Chipset (πραγματικά, στην MSI που έχω πρέπει να είναι ανάμεσα στα εκνευριστικότερα πράγματα στον κόσμο)?

Αφού οι περισσότερες M/B των Athlon 64 υποστηρίζουν το πολύ 400MHz DDR, υπάρχει λόγος να αγοράσω OCZ στα 500? Νομίζω πως το τέλειο σετάκι για μένα είναι το MEMORY DDR OCZ EL 2GB DC KIT PC3200/400MHz PLATINUM (http://www.multirama.gr/Multirama/product.aspx?a_id=111&cc_id=MemoryPC&cp_id=57563)

Και, θα πάει τόσο καλύτερα ο 74ρης σε σχέση με το 36.7ρη, για να πετάξω ουσιαστικά 75,6 GB χώρου (βλέπε παρακάτω)

Spresv: Καλή η ιδέα σου για τους δίσκους, θα το κοιτάξω

Necro{Demon}: Όπως καταλαβαίνεις, κάνω κι άλλες δουλειές εκτός από το PC Master - αν περίμενα μόνο απ' αυτούς, ούτε mouce δεν θα μού 'φταναν να αγοράσω.

Chris2004: Έτσι και βάλω περισσότερους Raptor Θα έχω τρομερά πολύ χώρο αχρησιμοποίητο. Δεν υπάρχει περίπτωση να κρατάω δεδομένα σε RAID 0 (που θα έπρεπε να λέγεται AID, επειδή δεν παρέχει καθόλου Redundancy). Μόνο τα Windows και τα τρέχοντα προγράμματα, δηλαδή max 10 GB. Για τα σημαντικά δεδομένα (ξέρετε τώρα, τσόντες, ταινίες, μπ3 κλπ) έχω το Raid 1 των 250GB.

loner: ΑΤΧ/ΒΤΧ ε? Έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο κουτί; Μήπως να περιμένω να βγουν αυτού του τύπου οι M/B, για να είμαι καλυμμένος;

Orthodox: Το τροφοδοτικό το φέρνει η Checkmate (που θέλω να πιστεύω πως δεν φέρνει αηδίες), και έχω διαβάσει στο internet αρκετά καλά πράγματα γι' αυτό. Επιπλέον, είναι fanless, με τη δυνατότητα μόλις ανεβάσει θερμοκρασία να ενεργοποιεί ανεμιστήρες σε ειδικό molex, και άρα γλιτώνω πολύ θόρυβο.

Για τους δίσκους, όπως απάντησα και στον Chris2004, 4*36,7=140GB από τα οποία θα χρησιμοποιούνται το πολύ 10. Πολύς χαμένος χώρος ρε παιδιά, κι είναι κρίμα. Πάντως, όταν έχει η M/B Serial ATA Raid Controller, πως είναι Software? Μήπως να κοιτάξω να πάρω κανέναν Adaptec Controller?

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το Reserator, το έχω ήδη από μια παλιότερη εποχή που φοβόμουν να ασχοληθώ με custom watercooling. Τώρα δε φοβάμαι, αλλά το έχω που τό 'χω το Zalman - και είναι και μπάνικο για τις γκόμενες...

Το συστηματάκι είναι μια χαρά, με μόνη εξαίρεση το κουτί. Πρέπει να προτιμήσεις κάποιο μεγαλύτερο. Ειδικά στο stacker βρίσκεις και εξτρά θήκη για περισσότερους σκληρούς μιας και υπάρχει σαν αξεσουάρ, κάτι που δεν νομίζω να υπάρχει για το Armor (που μου αρέσει περισσότερο σαν κουτί).

Αυτή την ιδιότητα του Reserator της Zalman πάντως δεν την είχα υπόψη μου...... Για δώσε καμιά επεξήγηση, άμα είναι να το πάρουμε και εμείς. Γιατί και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή............:049:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ιδιότητα του Reserator της Zalman πάντως δεν την είχα υπόψη μου...... Για δώσε καμιά επεξήγηση, άμα είναι να το πάρουμε και εμείς. Γιατί και οι παντρεμένοι έχουν ψυχή............:049:

Δεν μπορώ να το εξηγήσω, αλλά όποια γυναίκα τό 'χει δει στο γραφείο μου (δεσμός, φίλη, μάνα, γιαγιά κλπ) έχει θετικά σχόλια να πει. Μια πιθανή εξήγηση θα μπορούσε να είναι ότι αποτελεί για τις γυναίκες ένα φαλλικό σύμβολο.

Το θέμα είναι πως όσο φανταχτερό tower κι αν έχεις, η μέση γυναίκα θα σου ρίξει το βλέμμα που θα λέει "Θεέ μου, τι computer geek". Με το Reserator όμως θα αρχίσει τις ερωτήσεις: Και τι ναι αυτό, τι κάνει, θα αρχίσει να το περιεργάζεται, να το χαϊδεύει... Και, όπως θα ξέρετε, όταν έχετε κινήσει την περιέργεια μιας γυναίκας, είναι ένα πολύ καλό πρώτο βήμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.