Jump to content



Επεξεργαστής Athlon???


MF_III1442169079

Recommended Posts

παιδια σκεφτομαι να παρω αυτο τον επεξεργαστη AMD ATHLON 64 X2 4400+ DUAL CORE BOX αλλα σε κανα τριμηνο+ αποτε μπορει να εχει πεσει και ο AMD ATHLON 64 X2 4600+ DUAL CORE BOX και να παρω αυτον. Αλλα να ρωτησω? ο 1ος εχει L2 1MB + 1MB ενω ο αλλος 512 + 512 αλλα 200 mhz παραπανω! τι αξιζει πιο πολυ? L2 η mhz? Επισης σε αυτους τους επεξεργαστες πια mobo θα ηταν καλο να παρω? DFI ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη περισσοτερη cache σηκωνει πιο πολυ overclocking ε?! αξιζει δλδ απτο να δωσω 200 υρω παραπανω

Δηαλδη με full overclocking ποσα Ghz θα φτασει?

Παντως ο 4800+ που ειδα τωρα αξιζει γιατι ειναι στα 2.4 και ειναι και 1 + 1 L2 αλλα ενταξει δε λεει 930 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι η περισσοτερη L2 cache τον κανει να ανεβαινει πιο πολυ. Μεχρι τωρα στους Α64 ανεβαιναν λιγο περισσοτερο οσοι ειχαν λιγοτερη L2 και ειναι λογικο επειδη η περισσοτερη L2 σημαινει περισσοτερα τρανζιστορ και αρα μεγαλυτερη θερμοκρασια λειτουργιας. Στους διπυρινους τωρα απο τα μεχρι τωρα δειγματα οι 4400+ τα πανε καλα στο overclock περισσοτερο επειδη τους επιλεγει με ποιο αυστηρα κριτηρια η AMD και τους ονομαζει 4400+. Οσοι δεν πανε και τοσο ψηλα τους ονομαζει 3800+. Φυσικα ειναι και θεμα τυχης ποσο θα ανεβει ενας επεξεργαστης αλλα ο κανονας ειναι τα ακριβοτερα μοντελα πανε πιο ψηλα. Υπαρχουν φυσικα και οι λαμπρες εξαιρεσεις για να στεναχωρουν αυτους που δεν τους εκατσε καλο κομματι. Παντως τα 2500-2600 φαινετε να τα εχουν ολοι οι διπυρηνοι απο 3800+ μεχρι 4400+. Απλα οσοι εχουν 1ΜΒ L2 ανα πυρηνα ειναι λιγο πιο γρηγοροι γενικα και αρκετα σε εφαρμογες που δουλευουν πολυ με τη L2.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες πριν?? τωρα εχω ενα pentium sta 3 απλο. μια ταινια 1 και 20 λεπτα περιπου κανει να την συμπιεσει σε 3 ωρες περιπου σε μεγεθος 730 MB. με το AutoGK πιανει το ανωτερο 39 και κατι fps... οποιος ξερει απο αυτα αναλογικα ο Athlon αυτος ποση ωρα θα κανει?

Δηλαδη αναμεσα σε 4400+ και 4600+ δαγκωτο 4400+ ? γιατι ο αλλος εχει και 200 ευρω διαφορα δεν ειναι λιγη αν κιολας δεν τα αξιζει....

Link to comment
Share on other sites

Αν το προγραμμα συμπιεσης ειναι mutlithreading τοτε γινετε στο μισο χρονο απο οτι σε εναν Athlon64 3500+ και λιγο ποιο γρηγορα. Αλλα μου φαινετε περιεργο ειπες ταινια 1 ωρας και 20 λεπτα με 39 Fps να θελει 3 ωρες!!! Εφοσον η ταινιες ειναι 25 ή 29,97 FPS θα επρεπε με το frame rate που μας λες να γινοταν σε λιγοτερο απο 1 ωρα. Μηπως βλεπεις το maximum frame rate και το average ειναι 13-15 Fps. To Auto Gordian δεν το εχω δουλεψει γιατι δεν μου ηταν βολικο οταν το δοκιμασα και εκανα τις μετατροπες με το παλιο καλο DVDx που μου εκανε την δουλεια σε P4 στα 4,27Ghz και με 32-35 FPS average σε λιγοτερο χρονο απο οτι ηταν η ταινια. Πχ ταινια 97 λεπτων σε περιπου 85.

Link to comment
Share on other sites

οταν τελειωσει πχ το 1ο pass του xvid μου λεει speed was 39 FPS. αυτο δηλωνει και η κλιμακα στο site αποτι καταλαβα

Δεν τον εχει ομως στο site τον 4400+ ουτε τον 4600+ για να συγκρινω

Link to comment
Share on other sites

Και τι πειραζει που δεν εχει τον 4400 ? Μπορεις παρα πολυ ευκολα να σκεφτεις ποσο βγαζει . Εκτιμηση μου ειναι γυρω στα 83FPS για τον 4400.

Στο 2ο link που σου εδωσα , εχει τον 4200 και τον 4800 .

Να υπολογιζεις σχεδον διπλη αποδοση απο το υπαρχων συστημα σου .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.