Jump to content



Θα της βγαλω το μATI...


Elpis1442169068

Recommended Posts

Καλησπερα. Σημερα μου ηρθε μια ati radeon 9250 την οποια εβαλα σε ενα παλιο pc μου με athlon 1.4giga και qdi kudoz 7.. Πριν ειχα πανω μια nvidia. Ομως ξαχασα να βγαλω τους drivers της nvidia (και μιας και την πουλησα δεν ειχα αλλη καρτα αρα αναγκαστικα εκανα unistall τους drivers με την ati επανω). Μετα εβαλα κανονικα τους drivers που ειχε το σιντι της ati ομως απο τοτε μου εκανε προβληματα, και πιο συγκεκριμενα το pc κολλαει για λιγο κλεινει η οθονη και μετα βγαζει το παρακατω μηνυμα. Αυτο δυστυχως το κανει συνεχεια. Εχω κατεβασει τους τελευταιους drivers της ati αλλα και παλι τα ιδια..

Τι λετε να φταιει;

:067: edit: ξαχασα να ανεβασω το μηνυμα που μου βγαζει...

post-174-1442174223,8214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κανε απέγκατάστη τους οδηγούς της ΑΤΙ, στη συνέχεια μπες σε safe mode και από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων βγάλε ότι έχει σχέση με την nvidia κάρτα που είχες.

επανεκκίνηση και ξανά περνα τους οδηγούς για την ATI.

Link to comment
Share on other sites

κανε απέγκατάστη τους οδηγούς της ΑΤΙ, στη συνέχεια μπες σε safe mode και από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων βγάλε ότι έχει σχέση με την nvidia κάρτα που είχες.

επανεκκίνηση και ξανά περνα τους οδηγούς για την ATI.

Τους εχω βγαλει τους drivers την nvidia απο την προσθαφαιρεση μολις ανοιξα το πισι.. Επισης εκανα delete τον φακελο που ειχε σχεση με την nvidia...

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να περάσεις τους νέους οδηγούς

https://support.ati.com/ics/support/default.asp?deptID=894&task=knowledge&folderID=27

και κανε απεγκατάσταση τους παλιούς με αυτό http://www2.ati.com/drivers/cat-uninstaller.exe

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου θυμίζει η περίπτωσή σου! Ακριβώς (μα ακριβώς!) τα ίδια προβλήματα είχα όταν άλλαξα τη Geforce 3 μου με την 9600pro. Μέχρι format έκανα αλλά το πρόβλημα παρέμενε!!!

Λύθηκε μετά από πολύ κόπο & νεύρα ως εξής: Έβγαλα όλες τις PCI κάρτες από το PC, κατόπιν έκανα clear CMOS και μετά ξεκίνησα το μηχάνημα μόνο με την κάρτα γραφικών στην AGP. Ως εκ θαύματος όλα δούλεψαν ρολόι. Κάποιο conflict έπαιζε, μάλλον το TV Tuner μου υποψιάζομαι. Μετά έβαλα πάλι τις PCI κάρτες μου και όλα ήταν ΟΚ. Αν δεν βρεις καμία άλλη λύση δοκίμασε και τη δική μου, ίσως δουλέψει και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα ενα τετοιο προβλημα. Ειχα δικιμασει σχεδον τα παντα (εγκατασταση/απεγκατασταση driver, format...) τελικα απλα η mobo με την vga δεν μπορουσαν να συνεργαστουν. Αποτελεσμα? αλλαξα vga. Δεν λεω να κανεις κι εσυ το ιδιο απλα αναφερω τι ειχα παθει εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τους drivers της κάρτας γραφικών να επανεγγαταστήσεις και το directX.

Για την απεγκατάσταση των παλιών drivers της nVidia δεν αρκεί ένα απλό uninstall. Υπάρχουν ειδικά utilities που κάνουν πλήρες uninstall των παλιών drivers (νομίζω λέγονται detonator destroyer ή κάπως έτσι).

Link to comment
Share on other sites

έχω το έχω πάθει 3 φορες αυτό γιατί βιαζόμουν να κάνω format οποτε στο στήσιμο έκανα κάποιο λάθος......!!!xexexe:P έτσι η λύσης για εμενα htn 2 FORMAT-αντικατάσταση λειτουργικού που παίρνει σαφώς πολύ πιο λήγει ώρα περίπου 5 λεπτά θέλει και είσαι jet!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.