Jump to content



Winnie 3000+ & A8V Deluxe - Please Help!


Dentoc

Recommended Posts

Η σύνθεση του PC μου είναι:

AMD Athlon64 Winchester 3000+

ASUS A8V Deluxe με (AMI) BIOS 1014.008 (είναι η AGP έκδοση με το K8T800Pro της VIA για όσους δε γνωρίζουν για το μοντέλο, για revision (1 ή 2) δεν ξέρω καθώς δεν αναφέρεται κάπου, αλλά λογικά αφού στο BIOS υπάρχει επιλογή να τρέχουν τα ΑGP/PCI σε 66/33 λογικά είναι η 2.0 ;) )

2x 512MB Corsair CMX-3200XL Pro (CL=2) σε Dual DDR (Slots 1 & 3)

και PSU το 480άρι της Tagan

Αποφάσισα λοιπόν να κάνω λίγο O/C για να αυξηθούν κάπως οι επιδόσεις στα games. Αφού διάβασα για ώρες διάφορα στο net για OC σε A64 πήγα στο BIOS για να αρχίσω το party. Εκεί διαπίστωσα ότι δεν υπήρχε επιλογή για αλλαγή του HTT multiplier (από 5 σε 3 π.χ.) και οι μόνες επιλογές ήταν αλλαγή FSB, μείωση multiplier (max και default ήταν το 9), καθώς και ρύθμιση του Voltage σε CPU, DDR, AGP και V-Link.

Άρχισα λοιπόν να αυξάνω το FSB κατά 5MHz κι αφού έλεγχα με το S&M 1.7.3 για errors στο CPU (FPU) Normal Test συνέχιζα. Έτσι με τα πολλά έφτασα τη CPU στα 2,4GHz (9x267) και τη RAM στα 218,5MHZ, με Voltages 1,400 (CPU, που ήταν και το default), 2,6 (DDR, επίσης default με max το 2,8), 1,5 (AGP, default με max το 1,6) και 2,5 (V-Link, default με max το 2,6). Σε αυτές τις ρυθμίσεις όπως φαίνεται μέχρι στιγμής παίζει σταθερά το μηχάνημα.

Δοκίμασα στη συνέχεια να ανεβάσω το FSB και στα 270 για να bootάρει στα XP έπρεπε να ανεβάσω το voltage ων DDR στα 2,7. Από εκεί και πέρα όμως τίποτα. Στα 272+ είτε κολλούσε στη loading screen των XP είτε έκανε restart μετά τη loading screen. Ανέβασα τα voltages σε 1,425 για τη CPU και 2,7 για τη DDR και κατάφερα να μπω στα Windows, αλλά μόλις πήγα να τρέξω το S&M έπεσε μπλε οθόνη. Οπότε τώρα τρέχω με FSB@267MHz και τα voltages που έδωσα στην παραπάνω παράγραφο.

Θερμοκρασίες που έχω είναι 42 max για CPU και 26 max για mobo σε idle. Ανεμιστηράκι στη CPU το standard από τη μαμά AMD. Η CPU μετά από πολύωρα τεστάκια στο normal CPU (FPU) test του S&M έφτασε τους 48-49C.

-------------------------------------------------------------------------

Θέλω λοιπόν οι O/C experts του forum να μου απαντήσουν στις εξής απορίες:

1) Αν με τις ρυθμίσεις που έχω τώρα αυξήσω το voltage της CPU ή/και της DDR θα δω βελτιώσεις στις επιδόσεις ή θα εξασφαλιστεί σε μεγαλύτερο βαθμό η σταθερότητα του συστήματος; Αν ναι πόσο να τα αυξήσω;

2) Να δοκιμάσω να ζορίσω κι άλλο τη CPU με περισσότερο OC? Κι αν ναι πώς; (Σημείωση ότι όταν έπαιζα με τα 272MHz δοκίμασα να δω και τι γίνεται στα 278=2,5GHz και παρότι έβαλα το voltage των DDR/AGP/V-Link στο max που επιτρέπει το BIOS και αύξανα σταδιακά το voltage της CPU κατά 0.025, ακόμα και σε 1,5V CPU δεν κατάφερα να μπω στα Windows.)

3) Το CPU (FPU) test του S&M να δοκιμάσω να το τρέξω σε 100% load της CPU; Στο normal (75%) δε βγάζει error.

4) Πώς μπορώ να φτάσω τα MHz της RAM σε max ταχύτητα; Το max που πηγαίνουν οι "καλές" 3200 είναι 233MHz; Το BIOS δεν έχει επιλογές για διαιρέτη κλπ. και παρατήρησα ότι όταν αύξανα το FSB στην αρχή μεγάλωναν και τα MHz της RAM πάνω από 200, κάποια στιγμή σε μεγαλύτερο FSB έπεσαν κάτω από τα 200 και μετά συνέχισαν να ανεβαίνουν και ξεπέρασαν τα 200. Αυτό είναι φυσιολογικό ή όχι;

5) Πολύ χαζή απορία, αλλά θέλω να βεβαιωθώ: Όταν στο CPU-Z μου βγάζει συχνότητα μνήμης 218,5MHz τότε η κάθε DDR δεν τρέχει στα 218,5x2=437MHz αντί για 400MHz που είναι το default; Επίσης τι είναι το clock frequency=166MHz που αναφέρει το Central Brain Identifier στην καρτέλα με την Level 2 Cache της CPU;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων πάρα-πάρα πολύ όποιον κάνει τον κόπο κι απαντήσει στις ερωτήσεις μου. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα τα ορια της μητρικης σου ειναι καπου εκει που αναφερεις πανω απο τα 270 αρχιζουν τα δυσκολα.Φυσικα και εχει αλλαγη του HTT multiplier δεν ειναι εκει που χαχνεις ομως και σε αυτη τη μητρικη πρεπει να το εχεις μονιμα στο 4x οπως και κανει αλλωστε μονη της πανω απο τα 240 αλλαγη του ειδικα πανω απο τα 250 ισως δεν postarei καν η μητρικη.Οσο αφορα για τις μνημες οι επιλογες τους ειναι εκει ποθ ειναι και το menu για το HTT και εχει και multilpier και απο ολα ττο οτι επεσε η ταχυτητα τους ειναι γιατι ειναι στο AUTO και το ρυθμιζει η μητρικη απο το SPD τους.......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δοκιμασε παιχνιδια ως συνηθως οι μητρικες με K8T800/pro εχουν προβλημα με το συγχρoνισμου με το AGP λογω της περιεργης υλοποιησης AGP/PCI lock που εκανε η Via,κραταει σταθερα τον χρονισμο του αλλα,μπορει να κανει "endless loop" και να κολλησει το συστημα.Για περισσοτερα δες στα φορουμ ASUS/Abit για μητρικες με αυτο το τσιπσετ και θα καταλαβεις.

παρε μια γευση απο ενα προβλημα που ειχα,με μητρικη με το ιδιο τσιπσετ (αλλη μαρκα)

παντου βραχος οχι ομως στα 3D

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=12513&highlight=abit+av8

Link to comment
Share on other sites

Mia μικρούλα συμβουλή : βάλε το 1017 bios.

Η δικιά μου με το παραπάνω μπιος εχει μαξ(32m pi benchable) τα 270 με τον Winnie στα 1,55v. Πάντως οπως ειπώθεικε και στο thread που δείχνει ο MadKiller, ενώ βγάζει τα 32Μ του πι στα 267x9(3xHTT) και 1,475 ρευματα χωρίς προβλημα, ακομα και στο vizualization του Winamp κλατάρει μετά απο λίγη ώρα. Επίσης δεν υπάρχει διαφόρα αν αθξήσεις το ρεύμα του chipset.

Tελικό συμπέρασμα: Ο 3λιτρος Winnie τερματίζει στην A8VDLx στα 267. Παράπάνω κατ' εμε δεν έχει ουσία να το ψάχνεις σ' αυτή τη μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

εχω μητρικη abit av8 3rd-eye με το ιδιο chip το προβλημα υπαρχη και εδω

μετα τα 265 αρα δεν κλειδωνη το pci-agp συμπερασμα 248χ10 ηττ4χ και με α64 tweaker ρυθμιση στο 183 απο 200 για να ερθουν οι μνημες στα 225 βραχος σε ολα

δεν ειναι και ασχημα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ με A8V Deluxe (rev. 2.0) έχω 300 (max της mobo) FSB άνετα... Με Athlon 3000+ τρέχω άνετα 9x300=2700 MHz, rock stable (F.E.A.R, Super pi 32M, άλλα benchies δεν έχω κάνει). Και μόνο με τάση Vcore=1,5 V. Επίσης δεν έχω αντιμετωπίσει το πρόβλημα με το κλείδωμα των AGP/PCI συχνοτήτων, κανένα πρόβλημα στα 3d. Τις μνήμες τις παίζω με διαιρέτη 100/200 @ 150 ΜΗz (2,5-2-2-5). To μόνο που με χαλάει είνσι ότι το ΗΤΤ (aka FSB) τελικιάζει στα 300 ΜΗz. Έχω τη υποψία ότι το διαμαντάκι μου σηκώνει τουλάχιστον 315x9...

post-3541-1442174302,1112_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ με A8V Deluxe (rev. 2.0) έχω 300 (max της mobo) FSB άνετα... Με Athlon 3000+ τρέχω άνετα 9x300=2700 MHz, rock stable (F.E.A.R, Super pi 32M, άλλα benchies δεν έχω κάνει). Και μόνο με τάση Vcore=1,5 V. Επίσης δεν έχω αντιμετωπίσει το πρόβλημα με το κλείδωμα των AGP/PCI συχνοτήτων, κανένα πρόβλημα στα 3d. Τις μνήμες τις παίζω με διαιρέτη 100/200 @ 150 ΜΗz (2,5-2-2-5). To μόνο που με χαλάει είνσι ότι το ΗΤΤ (aka FSB) τελικιάζει στα 300 ΜΗz. Έχω τη υποψία ότι το διαμαντάκι μου σηκώνει τουλάχιστον 315x9...

Μαλλον η μητρική σου είναι διαμαντάκι. :056:

Αλλιως δεν εξηγείται...

Link to comment
Share on other sites

Mε 1:1 μνήμες, έχω φτάσει 238 ΜΗz (SuperPi 32M stable). Με περιορίζει η μνήμη. Έχω 1 dimm 512 MB Transcend (JetRam) PC3200 του σωρού. CPU 9x238=2142 MHz. Tα timings σε αυτή τη συχνότητα δεν τα θυμάμαι. Προσανατολίζομαι για 2x1 GB dual channel kit της G.skill PC4000 (DDR500, Samsung UCCC IC's). Εκεί να δούμε τι θα γίνει. Αν και πάλι δεν είναι TCCD, για να μπορώ να παίξω 1:1 στα 300 ΜΗz. Κατά μέσω όρο τα UCCC έχουν ταβάνι 270-275 MHz. Περιμένω τις μνήμες...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον η μητρική σου είναι διαμαντάκι. :056:

Αλλιως δεν εξηγείται...

Λες;;; Και εγώ έλεγα να τη σουτάρω για να πάρω κάποια (οποιαδήποτε) με max FSB 400 ή 440 MHz. Είμαι περίεργος να δω τα όρια του CPU. Αλλά έχεις μάλλον δίκιο, άντε να σου κάτσει mobo να σηκώνει 300 MHz FSB.

Link to comment
Share on other sites

Λες;;; Και εγώ έλεγα να τη σουτάρω για να πάρω κάποια (οποιαδήποτε) με max FSB 400 ή 440 MHz. Είμαι περίεργος να δω τα όρια του CPU. Αλλά έχεις μάλλον δίκιο, άντε να σου κάτσει mobo να σηκώνει 300 MHz FSB.

Tα περισσοτερα σηκωνουν 300 το θεμα ειναι οτι με την συγκεκριμενη asus a8v-deluxe πρεπει να εισαι απλα πολυ τυχερος για να πετυχεις τετοιο μοντελο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.