Jump to content



Βοήθεια για περίεργα κολλήματα


thanasis2012

Recommended Posts

Καλησπερα.

Εχω στα χερια ενα συστημα απο το e-shop που δεν ειναι δικο μου.

Mobo η Intel D865GBF

BIOS : BF86510A.86A.0075.P24 ( Το τελευταιο του μαρτιου )

CPU : P4 3000 στα mhz

Μου το εφερε ενας φιλος να του το φτιαξω διοτι του κολαει.

Με το καλημερα που το ανοιγω και παω στο bios γραφει θερμοκρασια cpu 56-58 κελσιου.

Αυτο ειναι που με προβληματιζει διοτι να πω οτι φταιει ο αερισμος του κουτιου δεν γινετε να ειναι τοσο ανεβασμενη η θερμοκρασια με το καλημερα αλλα θα ανεβενε σταδιακα.

Αλλαξα τροφοδοτικο ... τιποτα

Αλλαξα μνημη ... τιποτα

Αλλαγή δισκου και λειτουργικου ... τιποτα.

Ρυθμισεις bios στο default ... τιποτα.

Τσεκαρα καλωδια στην μητρικη και στις συσκευες ολα οκ

Αυτος εχει αλαξει την σιλικονη και εβαλε καλη καινουργια ... τιποτα

Το θεμα ειναι εαν ειναι προβληματικη η μοβο η χρειαζετε αλλαγη κουτι και ψυκτρα μητρικης.

Εαν κανω αλλαγες κουτιου και ψύκτρας και δεν ειναι απο κει το προβλημα θα πρεπει να τα πληρωσω και να τα κρατησω μετα εγω πραγμα που δεν γινεται.

Να προσθέσω οτι εαν εχω ανοικτο το κουτι καπως θα κρατήσει .. εαν το κλεισω μαυρη η νύχτα στα βουνα κολάει μετα απο λιγο.

Αλλα δεν πρεπει να προερχετε το προβλημα απο τον αερισμο του κουτιου γιατι εαν ηταν απο εκει ια ανεβενε σταδιακα η θερμοκρασια οχι με το καλημερα κοντα στους 60.

Υπαρχει περιπτωση να βραχυκυκλωνει η μητρικη με το κουτι και να συμβαινει αυτο ?

Εγω υποψιαζομαι ακομα και προβληματικο chipset στην μητρικη αλλα ο μονος τροπος για να το διαπιστωσω ειναι να βρω και αλλους να εχουν το ιδιο προβλημα με αυτην την μητρικη.

Εχει κανεις παρομοιο προβλημα με την συγκεκριμενη Mobo η καμιμια ιδεα τι μπορει να φταιει ?

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Aπλα πραγματα...αν εχεις τσεκαρει οτι η ψυκτρα κουμπωνει μια χαρα με τον cpu Κ εχεις 60 C παει να πει οτι η ψυκτρα ζεματαει....απλα την ακουμπας κ βλεπεις τι παιζει.....

Αν κ την ιδια μητρικη εχει ενας φιλος κ μια χαρα δειχνει temp με εναν 3.2prescott...

εαν το κλεισω μαυρη η νύχτα στα βουνα κολάει μετα απο λιγο.

Χμμμ αυτο ομως ειναι περιεργο...τσεκαρε παλι την επαφη της ψυκτρας με τον cpu μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι Prescott ( είναι Prescott? ) ανεβάζουν από την αρχή θερμοκρασία κοντά στους 60 βαθμούς αν δεν έχουν καλή ψύξη και γενικά αντέχουν αρκετά στις θερμοκρασίες.

Το τροφοδοτικό είναι κανένα της προκοπής? 400+ watt και όχι τίποτα noname?

Link to comment
Share on other sites

αφού βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά με τη θερμοκρασία γιατί ψάχνεσαι? Μπορεί να μην πατάει καλά η ψύχτρα ή να θέλει αλλαγή η θερμοαγώγιμη, ή να έχει πολύ σκόνη η ψύχτρα. Αν είσαι οκ με τη θερμοκρασία ψάξε αλλού. Πόσους ανεμιστήρες έχει το κουτί κ πώς? Δεν πιστεύω να είναι η μητρική χαλασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οι Prescott ( είναι Prescott? ) ανεβάζουν από την αρχή θερμοκρασία κοντά στους 60 βαθμούς αν δεν έχουν καλή ψύξη και γενικά αντέχουν αρκετά στις θερμοκρασίες.

Το τροφοδοτικό είναι κανένα της προκοπής? 400+ watt και όχι τίποτα noname?

Απαντήσαμε όλοι μας ταυτόχρονα!!!! Είπε ότι άλλαξε το τροφοδοτικό αλλα΄δεν είδε προκοπή. Τουλάχιστον το νέο τροφοδοτικό που δοκίμασες είναι καλό?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον τελικα απο αυτα που γραφετε θα τον παρω τηλεφωνο να του αλλαξω ψυκτρα και κουτι.

Το εαν ειναι Prescott ο επεξεργαστης απο που θα το διαπιστώσω ?

Δωστε μου ενα λινκ να κατεβασω καποιο προγραματακι να κανει ανιχνευση και να μου λεει τι επεξεργαστη εχει για να σιγουρευτώ οτι ειναι prescott.

Το κουτι του δεν εχει ανεμιστηρες μπροστα και πισω καθόλου.

Ισως να εχει μην ειναι και καλη η ψυκτρα που εχει οπως λετε ναμην κανει καλη επαφη με τον επεξεργαστη ... θα το τσεκαρω και αυτο.

Το τροφοδοτικο που του εβαλα για να τεσταρω ειναι παλιο αλλα καλο και είχε βγει ειδικα για p4 και athlon cpu.

Οι καλωδιώσεις στο κουτι του ήταν λάθος και δεν επερνε μπροστα απο τα κουμπια του κουτιου και είδα ότι είχε γινει ρυθμιση στο βιος να περνει μπρος το συστημα οταν περνει ρευμα η μητρικη.

Δυστηχως καηκε το τροφοδοτικο του με αυτο το συστημα οταν του συνδεσα το βυσμα τροφοδοσιιας.

Νομιζω οτι ηταν και της πλακας ... ουτε διακοπτη on-off δεν ειχε.

Το τροφοδοτικο που του εβαλα για να τεσταρω ειναι παλιο αλλα καλο και είχε βγει ειδικα για p4 και athlon cpu.

Εβαλα το prime95 μια ολοκληρη μερα να τον τεσταρει και δεν ειχε κολήσει με ανοικτο κουτι.

Μετα μολις σταματησα το prime95 εκλεισα το κουτι του έβαλα μια ταινια στο dvd και μολις πηγε να αρχισει τσουπ κολισε.

Μετα το κολημα που τρωει δεν ανοιγει με ρεβοοτ.

Πρεπει να κλειση ο υπολογιστης τελειως απο το τροφοδοτικο και μετα να τον ανιξω παλι... λιγακι περιεργο.

Link to comment
Share on other sites

http://www.cpuid.org/download/cpu-z-130.zip

για να δεις τι cpu έχεις.

Πάντως με 1 μέρα prime δεν νομίζω να είναι θέμα PSU. Αν και σε πολύ θερμό περιβάλλον τα PSUs δεν αποδίδουν τα μέγιστα.

Link to comment
Share on other sites

thanks για το προγραμμα john ... αυριο θα βγαλω την ψύκτρα και θα βαλω αλλη παστα να δω εαν αλλαξει η θερμοκρασια και θα του ριξω ενα τελεφον εαν θέλει κάποια xtream ψυκτρα δεν γινετε αλλιως ... αμα θέλει ... και την επόμενη φορά να μάθει οτι εαν θέλει έτοιμο συστημα να το πέρνει απο κει που κατοικει ωστε εαν δεν λειτουργει οκ να τους το πετάξει στην μαπα και οχι απο καταστημα στο ιντερνετ ...

Link to comment
Share on other sites

Καλα στο eshop μπορεί να πάει αυτοπροσώπως. Αυτό που θα μπορούσες να του εξηγήσεις είναι ότι τα καταστήματα έχουν λίγο μεγαλύτερο κέρδος να πουλάνε συστήματα με ΙΝΤΕΛ οπότε και τα προωθούν. Τώρα αν κοιτάξεις λίγο στο νετ θα καταλάβεις για πoιο λόγo οι prescot λέγονται και presHot. Φίλε μου στη βιβλιοθήκη επιστημών υγείας έχουν δύο σχετικά φρέσκα μηχανήματα από Πλαίσιο .Ένα θα σου πω. Ακούγονται 10 μέτρα μακριά και παρόλο που τα ανεμιστήρια τους δουλεύουν υπερωρίες το κουτί έχει τόση θερμοκρασία όση περίπου ο επεξεργαστής μου.Και τι επεξεγαστή? Celeron 2,8!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα του εβγαλα την ψυκτρα ... πως τα ειχε καταφερει δεν ξερω και υπηρχε παστα γυρω γυρω και καθολου στο κεντρο του επεξεργαστη.

Δεν ηταν περιεργο που κολαγε.

Καθαρισα την παλια του εβαλα μια πολυ καλη και ακριβη.

Η θερμοκρασιες απο το βιος που παρατηρω παρεμειναν οι ιδιες για να μην πω οτι δειχνουν να αυξηθηκαν αλλα τωρα υπαρχει μια βαισκη διαφορα... δεν κολαει το συστημα .

Παρατηρησα κανα 2 χαρακιες στον επεξεργαστη οπως οταν στα dvd η στα cd.

Θα του βαλω καμια ψυκτρα με ανεμιστηρα που κανει καμια 30αρια ευρω και κανα δυο ανεμιστηρες στο κουτι μπρος πισω εαν θελει για να μην εχει προβληματα παλι.

Thanks οσους βοηθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.