Jump to content



help....


LEO

Recommended Posts

πρόβλημα με την μσι mobo (πάλι) μόλις ζορίζεται λίγο το σύστημα κοκαλώνει. δηλαδή μόλις τρέχω memtest όταν μπαίνω στο βίος καμια φορα όταν φορτωνουν τα win χρ και τα λοιπά το κάνω restart και δίνει ρεύμα μεν αλλα δεν ανοίγει πρέπει να το κλείσω εντελώς για να ανοίξει και αν...

τι να κανω... μολισ βαλω την asrock mobo δουλευει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

δε μας αναφέρεις όμως εαν έχεις κάνει oc. αν παρουσιάστηκε ξαφνικά, αν άλλαξες μητρική και στο εμφανίζει...

δώσε λίγα παραπάνω στοιχεία του χρονικού...

και όπως είπε ο john_dr τροφοδοτικό μουφέ ????????

Link to comment
Share on other sites

κάτσε, άλλαξες μητρική αφού εγκατέστησες το λειτουργικό με την παλιά μητρική?

μάλλον τα έκανες ανάποδα.

πρώτα αλλάζουμε μητρική και μετά παιρνάνε το λειτουργικό, έτσι ώστε να εξαφανήσουμε τα όποια περιθώρια εμφάνισης προβλήματος από τους προηγούμενους οδηγούς της παλιάς μητρικής.

η πρώτη μου κίνηση αν είμουν εσύ θα ήταν format και επανεγκατάσταση του λειτουργικού.

Link to comment
Share on other sites

Μπα... Λέει για προβλήματα όταν τρέχει memtest και όταν είναι στο BIOS τα οποία δεν σχετίζονται με Windows.

Το memtest όσο τρέχει σου βγάζει λάθη? Το BIOS τι θερμοκρασίες αναφέρει? Είσαι σίγουρος ότι η ψήκτρα πατάει καλά? Τα ρεύματα? π.χ. η +12V πόσο αναφέρεται ότι είναι από το BIOS?

Link to comment
Share on other sites

το format έγινε αφού άλλαξα mobo τώρα έκανα όλα τα update (έβγαλα και το tv card) και δεν μου το ξανά έκανε.....αα και το bois μου δείχνει λίγο πεσμένο το 12v αλλα με το πολύμετρο από το molex είναι ok, να μετρησω απο αλλου.???

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να κάνει παιχνίδια η 12άρα . Δοκίμασε να κάνεις ασκήσεις τσίρκου μετρώντας τη 12άρα ενώ ταυτόχρονα εναλλάσσεις την κατάσταση του υπολογιστή σου από πλήρες φορτίο σε ηρεμία 2-3 φορές και τσέκαρε τη διακύμανση της διαφοράς δυναμικού. Επίσης αν έχεις όρεξη μέτρα το vcore μερικές φορές μπορεί να είναι βράχοι οι υπόλοιπες τάσεις και το vcore να κάνει τραμπολίνο

Link to comment
Share on other sites

(έβγαλα και το tv card) και δεν μου το ξανά έκανε

Μπορεί να παίζει ασυμβατότητα με την εν λόγο κάρτα.

Δοκίμασε να δουλέψεις τον υπολογιστή χωρίς την κάρτα TV για κάποιο διάστημα. Αν δεις ότι δεν έχεις πρόβλημα τότε έφταιγε αυτή. Το επόμενο που θα κάνεις θα είναι να δοκιμάσεις την κάρτα TV σε διαφορετικό/α PCI μέχρι να βρεις που δουλεύει σωστά. Αλλιώς έχεις πέσει σε ασυμβατότητα κάρτας TV/μητρικής και μάλλον δεν γίνεται τίποτα...

Ίσως κανένα άλλο motherboard BIOS και άμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.