Jump to content



A7N8X Deluxe problem


@ngel

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά...

Έχω ένα πρόβλημα με τη μητρική μου...

Έχω μια A7N8X Deluxe με έναν AMD 2200+, 2x512@400 Kinston, ATI Radeon 9250 SE και τροφοδοτικό 500w Qtek

Χθες το βράδυ άλλαξα την Volcano 11 που φορούσα στον επεξεργαστή με το Sonic Tower της Thermaltake!

Όλα πήγαν καλά, ή σχεδόν όλα, αφού πλέον το σύστημα ξεκινάει, αλλά δεν κάνει το χαρακτηριστικό beep του ελέγχου και η οθόνη δεν ανάβει...

Έψαξα πάρα πολύ στο δίκτυο και διάβασα πάρα πολλές πιθανές λύσεις...

Καμία όμως δεν έδωσε αποτέλεσμα...

Να πώ ότι όλες οι συσκευές ξεκινάνε κανονικά...

Απλά δεν ξεκινάει το σύστημα...

Έκανα erase την CMOS, αλλά και πάλι τίποτα...

Έχει κανείς σας καμιά ιδέα...;;;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αν δεν εχεις βαλει ανεμηστηρα στην ψυκτρα πιθανον να μπαινει σε λειτουργεια καποιο protection.Δοκιμασε να συνδεσης καποιον ανεμηστηρα για αρχη ωστε να κανεις τις απαραιτητες ρυθμησεις εαν θελεις να εχεις το συστημα σου fanless :)

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω, αφού δεν κάνει καν beep ότι κάτι δεν πάει καλά με την cpu.

Ίσως να μην έχεις βάλει όσο καλά νομίζεις την ψήκτρα. Η ανεμιστήρας της Sonic Tower ξεκινάει?

Δοκίμασα να τη βγάλω και να την ξαναβάλώ... τίποτα...

Βασικα αν δεν εχεις βαλει ανεμηστηρα στην ψυκτρα πιθανον να μπαινει σε λειτουργεια καποιο protection.Δοκιμασε να συνδεσης καποιον ανεμηστηρα για αρχη ωστε να κανεις τις απαραιτητες ρυθμησεις εαν θελεις να εχεις το συστημα σου fanless :)

Δοκίμασα να συνδέσω επιπλέον το ανεμιστηράκι της Volvano... τίποτα...

μηπως κατα λαθος κουνηθηκε καμια μνημη απο την θέση της???κοιταξε το!!

Τα έχω βγάλει όλα και τα έχω ξαναβάλει...

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά...

γενικά ότι δοκιμές μπορούσα να κάνω τις έχω κάνει...

Καμιά ιδέα για να μπορέσω να ξεκινήσω έστω στο BIOS...???

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερες πικρές εμπειρίες που τρώνε χρόνο.

Η ψύκτρα έχει στη βάση της ένα παραλληλόγραμμο κομμάτι που λείπει .Σαν σκαλοπατάκι ένα πράγμα. Αν όντως είναι έτσι τότε αν αυτό το τμήμα δεν τοποθετηθεί πάνω από το άσπρο του σόκετ τότε ίσως η ψύκτρα να πατάει με κλίση ελάχιστων μοιρών.

Αν σκόπευες fanless πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να παρατήσεις αυτήν την σκέψη. Ο 2200 αν είναι παλομίνο τότε απλά καίει , αν T-bred τότε θα είσαι καλά με μικρό ανεμιστήρι.

Πάρε πολύμετρο μέτρα τάσεις.

Άσε το μηχάνημα εκτός πρίζας λίγες ώρες

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, όλα οκ...

έβγαλα τη ψύχτρα και την ξεναέβαλα και μια χαρά όλα τώρα...

Fanless δουλεύει στους 35 βαθμούς και φτάνει τους 42 max όταν είναι στο 90% σχεδόν loaded για πάνω από 10 λεπτά...

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.