Jump to content



Κάρτα τηλεόρασης


chrispat

Recommended Posts

γεία σας παιδιά. Κάνω εδώ το topic μιάς και κάρτες γραφικών και κάρτες τβ έχουν κάποια σχέση.

θα ήθελα να μου προτείνεται κάρτα tv για τον υπολογιστή. δεν μπορώ να διαθέσω πάνω από 50-60 ευρώ.

αυτό που θέλω κατά κύριο λόγω είναι να γράφω τα διάφορα προγράμματα και όχι τόσο πολύ να βλέπω από εκεί τηλεόραση live. και να έχει σχετικά καλή λήψη.

βασικό πάντως είναι να έχουν αξιοπρεπή απεικόνιση τα βιντεάκια που θα γράφω.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι μέχρι τα 60€ η Leadtek είναι η μόνη κάρτα που μπορεί να προτείνει κάποιος "στα σίγουρα". Οι καλοί οδηγοί και η άριστη εφαρμογή της leadtek είναι ο κύριος λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις μόνο ότι για να έχεις καλή εικόνα πρέπει να έχεις και καλό σήμα από την κεραία σου. Αυτό ισχύει φυσικά για όλες τις κάρτες TV. Οι κάρτες TV είναι πιο απαιτητικές από τις τηλεοράσεις στο καλό σήμα.

Link to comment
Share on other sites

volani για τί κεραία μιλάς σαν αυτές των κανονικών τβ? θα έχει δλδ κανονικό καλώδιο?

εγώ νόμιζα ότι θα είχε για κεραία εκείνο το καλώδιο που το κρεμάς και ποίανει στο περίπου.

τί από τα δύο έχει? σύνδεση πάντως με την εξωτερική κεραία δύσκολα να γίνει γιατί είναι σε άλλο δωμάτιο

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα....

Χρειάζεσαι κανονικό καλώδιο σαν αυτό που χρησιμοποιείς για την οποιαδήποτε TV και δυστυχώς οι κάρτες TV δεν είναι και τόσο καλές στο θέμα λήψη. Θα χρειαστείς όπωσδήποτε μια καλή εσωτερική κεραία με ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

volani για τί κεραία μιλάς σαν αυτές των κανονικών τβ? θα έχει δλδ κανονικό καλώδιο?

εγώ νόμιζα ότι θα είχε για κεραία εκείνο το καλώδιο που το κρεμάς και ποίανει στο περίπου.

τί από τα δύο έχει? σύνδεση πάντως με την εξωτερική κεραία δύσκολα να γίνει γιατί είναι σε άλλο δωμάτιο

Χρειάζεσαι κανονικό καλώδιο κεραίας, όπως σου είπε ο john_dr. Κι εμένα στο διπλανό δωμάτιο (όπου υπάρχει κανονική τηλεόραση) ήταν το καλώδιο. Χρειάζεσαι ένα splitter και ένα έξτρα καλώδιο για να τραβήξεις σήμα στον υπολογιστή σου. Splitters υπάρχουν σε διάφορες ποιότητες, από το εντελώς απλό που κάνει 1,5 ευρώ, μέχρι άλλα που κάνουν 40 ευρώ. Υποτίθεται όσο πιο καλό, τόσο λιγότερο σήμα χάνεις. Εγώ πήρα ένα των 14 ευρώ και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα του σήματος.

Νομίζω πως έτσι πρέπει να τη μαστορέψεις τη δουλειά, καθώς μια εσωτερική κεραία με ενισχυτή και ακριβότερα θα σου στοιχίσει, και το σήμα δύσκολα θα φτάσει στην ισχύ της εξωτερικής κεραίας.

Άσχετο: "Καλώδιο που το κρεμάς και πιάνει" υπάρχει στη συσκευασία, αλλά είναι για το ραδιόφωνο. Και μάλιστα είναι πολύ καλό!

Link to comment
Share on other sites

KWORLD???????????!!!!

Μακάρι να έχεις δίκιο Ηerc. Αλλά προσωπικά....δεν θα την σκεφτόμουνα καν.

Από εφαρμογή τι δίνει η εταιρία αυτή? Δίνει τίποτα καλό ή την εύκολη, αλλά καλή, λύση του WinDVR?

Ακυρο. Από ότι είδα δίνει software της Cyberlink. Πάλι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τη εχει η KWORLD john.Οι περισσοτερες χρησιμοποιουν δεκτη philips και ολοκληρωμενο ψηφιοποιησης conexant η philips.Eξαλλου εχει και firewire που δυσκολα βρισκεις σε αυτη την τιμη.Απο ολα τα προγραματα συληψης και εγγραφης και real time encoding που εχω δοκιμασει και εχω δοκιμασει πολλα και πανακριβα την καλυτερη εικονα μου την δινει το Intervideo Win DVR 3.Απο το cyberling PowerVCR δεν εμεινα ευχαριστημενος.Τωρα για τα προγραμματα που προσφερουν οι κατασκευαστες μην σκας,ας ειναι καλα τα κρακ και εχεις οποιο γουσταρεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι κατά ανάγκη. Η ιδέα του να κρακάρεις το Α πρόγραμμα για να βλέπεις το Β πρόγραμμα για να μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το remote σε ένα βαθμό και το Γ πρόγραμμα για να κάνεις εγγραφές της προκοπής δεν μου κάθεται καθόλου καλά. Στην κάρτα TV η σωστή εφαρμογή είναι ουσιώδης κατά την γνώμη μου.

Βέβαια δεν μπορώ να αγνοήσω την χρήση δέκτη philips που είναι καλή κίνηση. Συμφωνώ ότι το WinDVR είναι καλύτερο από το PowerVCR. Σε ποιότητα απεικόνισης όμως δεν φτάνουν το DScaler και σε δυνατότητες - ευκολία δεν φτάνουν το WinFastPVR της Leadtek.

Πάντως η μόνη μου εμπειρία με KWorld ήταν αρνητική και μάλιστα δεν τιμούσε ούτε αυτά που έγραφε στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.