Jump to content



Ερώτηση για Taiyo Yuden και ταχύτητες εγγραφής με Liteon 1693S


illusion

Recommended Posts

Πήρα σήμερα τηλέφωνο την Disk Impex για να μάθω αν έχουν DVD+R Ceramic 8x σε κορίνα των 50. Μου απάντησαν ότι έχουν μόνο αυτά που γράφουν πάνω 4χ αλλά οτι μπορώ να κάνω και εγγραφές σε μεγαλύτερες ταχύτητες (8χ, 12χ, 16χ) κάτι το οποίο γνωρίζω. Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι έχω ήδη αγοράσει μια 50άδα -R Ceramic που στην επιφάνεια γράφουν 8x, αλλά το Nero δεν μου δίνει την δυνατότητα να τα γράψω σε μεγαλύτερη ταχύτητα. Το recorder που έχω είναι το Liteon 1693s με το τελευταίο firmware. Κια μια παρατήρηση για τα cd. Πέρασα την προηγούμενη εβδομάδα από εκεί, τους ρώτησα αν έχουν gold ultra και μου είπαν οτι έχουν μόνο ceramic τα οποία πιο πολύ έμοιαζαν για inkjet white printable, γιατί δεν είχαν καθόλου logo όπως τα ceramic που έχουν σε φωτογραφία στο site.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να γραψεις σε μεγαλυτερη απο 8χ ταχυτητα κανενα εκ των ΤΥ DVD+R/-R ανεξαρτητα απο το αν αυτα ειναι printable, ceramic η οχι με το 1693s, δεδομενου οτι εχουν το ιδιο MID.

Το 1693s, τουλαχιστον με το KS0A δινει max 8x στα TY T02 και TY G02. Επισης, αν και δεν ειμαι 100% σιγουρος, δε νομιζω οτι θα σου δωσει τη δυνατοτητα να γραψεις πανω απο 4χ στα ceramic 4x (Τ01) τα οποια ανεφερες.

Φυσικα μπορεις να χρησιμοποιησεις το omnipatcher και να διαλεξεις τις ταχυτητες που θες εσυ για τα συγκεκριμενα μεσα. Θα πρεπει να κανεις πρωτα καποιες δοκιμες και σαρωσεις ωστε να εισαι σιγουρος για τη ποιοτητα εγγραφης.

Μπορεις να δεις καποια αποτελεσματα σε 8χ εδω

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=14694

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα από την Disk Impex μια 12άδα +R Ceramic 1-4x certified and up to 1-8x compatible. Οι ταχύτητες εγγραφής που μου επιτρέπει το Nero να επιλέξω είναι 6χ και 8χ! Σήμερα έφεραν και gold ultra cd's αλλά μόνο 50άδα η οποία κοστίζει 12€ γιατί ρώτησα για 100άδα και μου είπαν ότι ήρθαν μόνο 50άδες και οι 2 στοιχίζουν 24€. Τελικά πήρα ceramic 100άδα χωρίς να έχει επάνω το λογότυπο της Taiyo yuden, με 21€

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα από την Disk Impex μια 12άδα +R Ceramic 1-4x certified and up to 1-8x compatible. Οι ταχύτητες εγγραφής που μου επιτρέπει το Nero να επιλέξω είναι 6χ και 8χ!
Τοτε θα ειναι T02 και oxi Τ01, μπορεις να ποσταρεις το MID με το DVD Identifier?
Link to comment
Share on other sites

Είναι Τ02
Τα media codes της Taiyo Yuden είναι τα παρακάτω: :024:

Taiyo Yuden DVD+R

T01: 1-4x Certified*

T02: 1-8x Certified*

T03: 1-16x Certified*

Taiyo Yuden DVD-R

TYG01: 1-4x Certified*

TYG02: 1-8x Certified*

TYG03: 1-16x Certified*

*ανάλογα με το DVD-Recorder και το firmware που αυτό έχει, τις περισσότερες φορές έχουν τη δυνατότητα να γραφτούν και με υψηλότερη από τη Certified ταχύτητα.

Από στιγμή που τα Taiyo Yuden DVD+R Ceramic σου βγάζουν media code Τ02 σημαίνει πως η ταχύτητα εγγραφής τους είναι 1-8x Cerified (και 1-16x Compatible). :109:

Προφανώς αυτός είναι και ο λόγος που το Liteon 1693s δε σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής ταχύτητας 4x, αλλά μόνο 6-8x. Το πιθανότερο είναι πως είναι θέμα firmware. Γράψτα σε 8x και όλα καλά! :038::dance:

Link to comment
Share on other sites

Εδω Ελλαδα δεν εχω βρει. Εξω απο τις πληροφοριες που ειχα μεχρι πριν κανα 2 εβδομαδες υπαρχουν G03, αλλα οχι ακομα T03 διαθεσιμα. Φυσικα καποιοι εχουν βρει καπου.. Πρωτα θα κυκλοφορησουν απο Ιαπωνια μερια υποθετω, οποτε παιδια απο εκει, Κορεα κτλ΄ισως τα βρουν πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μιας και συζητάτε για TY media μπορεί κάποιος να μου πεί πως ακρβθως λέγονται αυτά ώστε να ξέρω να τα ξαναζήτήσω όταν τελειώσουν?

τα συγκεκριμένα γράφονται σε 12Χ απο το NEC3500AG και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο.

photo

EDIT

Άλλαξα τη φωτογραφία.

That's DVD-R for DATA 4.7GB 1-8x Speed" γράφουν επάνω

Link to comment
Share on other sites

λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μιας και συζητάτε για TY media μπορεί κάποιος να μου πεί πως ακρβθως λέγονται αυτά ώστε να ξέρω να τα ξαναζήτήσω όταν τελειώσουν?

τα συγκεκριμένα γράφονται σε 12Χ απο το NEC3500AG και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο.

Να ρωτήσω κάτι άσχετο..αυτοί οι δίσκοι δεν έχουν το λογότυπο της discimpex, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

λίγο άσχετο με το θέμα αλλά μιας και συζητάτε για TY media μπορεί κάποιος να μου πεί πως ακρβθως λέγονται αυτά ώστε να ξέρω να τα ξαναζήτήσω όταν τελειώσουν?

τα συγκεκριμένα γράφονται σε 12Χ απο το NEC3500AG και μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα παράπονο.

Τhat's Taiyo Yuden DVD-R 8x certified (up to 16x compatible) MID TYG02 Ceramic coated :)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.