Jump to content



Eheim 1250 Θορυβος?


MF_III1442169079

Recommended Posts

H 1250 εχει 3/4 ρακορ εξοδου και 1/2 ρακορ εισοδου.

Αν ο σωληνας που πηρες ειναι 1/2 δεν πρεπει να εχεις προβλημα στην εφαρμογη του.

Τα γκρι πλαστικα σφικτηρακια που εχει θα τα βγαλεις και θα βαλεις μεταλικους σφιγκτηρες η πλαστικα δεματικα .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
H 1250 εχει 3/4 ρακορ εξοδου και 1/2 ρακορ εισοδου.

Αν ο σωληνας που πηρες ειναι 1/2 δεν πρεπει να εχεις προβλημα στην εφαρμογη του.

Υποθέτω το κάνει για να έχει μεγαλύτερη πίεση στην έξοδο, γνωρίζεις;

Πλαστικά δεματικά δεν το προτείνω την έχω πατήσει μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω το κάνει για να έχει μεγαλύτερη πίεση στην έξοδο, γνωρίζεις;

Πολυ σωστα.

Πλαστικά δεματικά δεν το προτείνω την έχω πατήσει μια φορά.

Ουτε εγω το προτεινω, κι εγω μεταλικα εχω.Απλα το ανεφερα γιατι μερικοι τα χρησιμοποιουν.

Τεφλον δεν χρησιμοποιησα ποτε και ποτε δεν ειχα καμια διαροη.

Link to comment
Share on other sites

το τεφλον εκανε 6.5 ευρω στο praktiker.

Μεταλλικα σφιχτηρακα πηρα :)

Καλα πως δεν θα εχω προβλημα? Αφου η διατομη μπροστα ειναι μεγαλυτερη δεν χωραει ο σωληνας που πηρα 1/2

Link to comment
Share on other sites

Καλα πως δεν θα εχω προβλημα? Αφου η διατομη μπροστα ειναι μεγαλυτερη δεν χωραει ο σωληνας που πηρα 1/2

Δεν ειναι μεγαλυτερη ειναι η ιδια, και καλυτερα ετσι για να μπει σφιχτα + το μεταλικο σφιγκτηρα και θα εισαι οκ.

Αν ο σωληνας που πηρες ειναι πολυ σκληρος, βαλε την ακρη του σε καυτο νερο για λιγο να μαλακωσει και τον συνδεεις.

Link to comment
Share on other sites

παντως για να μπει αυτος ο σωληνας εκει μεσα πρεπει να βγαλω τα χερια μου απο το ζορισμα. Θα το προσπαθησω KTM!!

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι γιατι σαν κυριο υγρο να μην χρεισημοποιειται το Paraflu? χωρις δλδ απιονισμενο νερο. Αφου το ιδιο πραγμα ειναι συν οτι ειναι και χημικο και ειναι πιο κρυο... Λογω τιμης?

Link to comment
Share on other sites

παντως για να μπει αυτος ο σωληνας εκει μεσα πρεπει να βγαλω τα χερια μου απο το ζορισμα. Θα το προσπαθησω KTM!!

Δεν πιστευω να προσπαθεις να βαλεις τον σωληνα μεσα στο ρακορ!

Το αναποδο θα κανεις!

Το βουτηγμα σε βραστο νερο πριν κανεις την τοποθετηση θα τον μαλακωσει και θα μπει με λιγο ζορι, ανετα.

Κατι αλλο που με απασχολει ειναι γιατι σαν κυριο υγρο να μην χρεισημοποιειται το Paraflu? χωρις δλδ απιονισμενο νερο. Αφου το ιδιο πραγμα ειναι συν οτι ειναι και χημικο και ειναι πιο κρυο... Λογω τιμης?

Παραφλου σκετο οχι.

Αν πηρες αραιωμενο ετοιμο προς χρηση οπως αυτο που εχω φωτογραφια στον οδηγο υδροψυξης (εξαιρετικο, το χρησιμοποιω 2 χρονια) το βαζεις οπως ειναι χωρις να προσθεσεις τιποτε αλλο και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Πιο κρύο δεν είναι. Δεν παγώνει όταν είναι σε <0 βαθμούς. Προφανώς αυτό που πήρες είναι διαλυμένο με νερό σε κάποια αναλογία. Το σκέτο παραφλού είναι παχύρευστο και δεν το κυκλοφορεί η αντλία.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ρακορ προσπαθω να βαλω μεσα στο σωληνα.

Ειχε Paraflu αραιωμενο με νερο αλλα δεν το πηρα γιατι ηταν πρασινο χρωμα και εγω ηθελα μπλε! Αυτο που πηρα λεει συμπυκνομενο αραιωνεται με νερο... Οποτε απιονισμενο νερο που πηρα και 10% απο το Paraflu σωστα? δλδ ποσο περιπου?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα αυτο ποσο ειναι περιπου τωρα? δεν μπορω να υπολογισω.

Για παστα λετε να παρω την καλη που χρησιμοποιειται για AMD την ακριβη η την φθινη των 50 λεπτων?!

Τα γκρι πλαστικα σφικτηρακια που εχει θα τα βγαλεις και θα βαλεις μεταλικους σφιγκτηρες η πλαστικα δεματικα

KTM ποια γκρι πλαστικα σφικτηρακια εννοεις? Δεν ειχε τπτ σφικτηρακια μεσα η αντλια...

EDIT

Link to comment
Share on other sites

ναι SoulRiver αυτη που λες ειναι η φθηνη η η ακριβη?! Βασικα αλλιως πιο απλα πως λεγεται αυτο που ειπες μαρκα δεν ειναι? γιατι ολοι εδω στα μαγαζια ειναι ενας κι ενας. Και παστα να πω θα πουν σοκολατινα?

Ρε ΚΤΜ αυτα που δειχνεις σφιγουν τα ρακορ πανω στην αντλια γιατι να τα βγαλω? Αλλοστε δεν εμποδιζουν τα σφιχτηρακια να μπουν...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τα ψυγεια δεν μπενουν στο ρευμα? Μονο απο τους ανεμιστηρες μεταφερουν την κρυα θερμοκρασια? Δεν το ηξερα... Νομιζα οτι δουλευαν με ρευμα.

Το λεω γιατι μου ηρθε σημερα το ψυγειο και το block και δεν εχει ρευμα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.