Jump to content



Eheim 1250 Θορυβος?


MF_III1442169079

Recommended Posts

Ρε παιδια τα ψυγεια δεν μπενουν στο ρευμα? Μονο απο τους ανεμιστηρες μεταφερουν την κρυα θερμοκρασια? Δεν το ηξερα... Νομιζα οτι δουλευαν με ρευμα.

Το λεω γιατι μου ηρθε σημερα το ψυγειο και το block και δεν εχει ρευμα...

Όχι βέβαια... την επαγωγή την κάνουν οι ανεμιστήρες.

Τα μόνα που παίρνουν ρεύμα είναι η αντλία και τα fan-άκια.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Ελπιζω να φθανουν 3 ανεμιστηρες 1000 στροφων ο καθενας... Κατι αλλο επειδη δεν ξερω απο ψυγεια απο ποια μερια τους βαζουμε τους ανεμιστηρες? Απο εκει που βιδωνουν τα ρακορ ι απο την αλλη?

Link to comment
Share on other sites

Επισης εχει σημασια σε ποιο απο τα 2 ρακορ του ψυγειου και του block θα συνδεθουν οι σωληνες απο την αντλια? Δηλαδη ο σωληνας που φευγει απο την εξοδο της αντλιας πρεπει να παει σε καποιο συγκεκριμενο ρακορ απο τα 2 του block η του ψυγειου? η ειναι το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το thread 2 φορες σου ειπαμε να διαβασεις τον οδηγο.

Μια απο μενα:

Το αναφερω και στον οδηγο υδροψυξης: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1594

Πιστευω θα σε βοηθησει αν τον διαβασεις προσεκτικα.

Αλλη μια απο τον Alexisferos:

ναι θελεις 46.5 μετρα λαστιχο (Προσοχη στο χρωμα και στο σχημα του)

θελεις καπου στα 1.000 σφιχτηρακια κατα προτιμηση κιτρινα διπλα.

οσο για νερο εχει η βρυση και παραφλου δεν χρειαζεσε τζαμπα εξοδα. απλα ριξε λιγο ζαχαρη μαυρη μεσα γιατι παχενει η αλλη.

μου αρεσει να στα ξαναλεω φιλε μου.

γιατι νομιζω πως δεν εχεις διαβασει ποτε αυτο εδω

πατα με σε παρακαλω

Εσυ ειπες:

το εχω διαβασει ελεος. για τα μετρα δεν ξερω ποσα θα μου χρειαστουν και απλα ρωταω για σφυχτηρακια να βαλω η οχι? τι προτεινετε εσεις αυτο λεω...

Κι ομως δεν τον εχεις διαβασει γιατι αλλιως θα εβλεπες οτι υπαρχει αναφορα ΚΑΙ για τα ρακορ εισοδου-εξοδου.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο το thread 2 φορες σου ειπαμε να διαβασεις τον οδηγο.

παντος MF_III αν περιμενεις 2-3 μερες θα ανεβασω αρκετες φωτος απο το νεο μου mod στο παλιο μου mod κουτακι.

και εχει και νερακι μεσα του οποτε θα σε βοηθησουν οι φωτος αρκετα

(οπως λεμε μια εικονα = με οδηγος υδροψυξης

Link to comment
Share on other sites

το αναφερεις?

"ο σωληνας που θα φευγει απο το ρακορ εξοδου της αντλιας να πηγαινει στο ρακορ εισοδου του block."

Αυτο εδω διαβασα αλλα δεν ξερω ρε παιδια ποιο ειναι το ρακορ εξοδου και ποιο εξοδου στο block ουτε στο ψυγειο. Πρωτη φορα τα βλεπω αυτα... :(

Link to comment
Share on other sites

......................

Οι αντλιες εχουν 2 ρακορ.

Απο το ενα μπαινει το νερο στην αντλια και απο το αλλο βγαινει.

Προσεχουμε ωστε το ρακορ που βγαζει νερο να ειναι συνδεμενο ετσι ωστε να στελνει το νερο στο block και οχι αναποδα!

Επισης τα block (ειδικοτερα του Eleven που ξερω) εχει ρακορ εισοδου και εξοδου. Και εκει χρειαζεται προσοχη στο πως θα κανουμε την συνδεση.

πχ ο σωληνας που θα φευγει απο το ρακορ εξοδου της αντλιας να πηγαινει στο ρακορ εισοδου του block.

Link to comment
Share on other sites

απο τον οδηγο...

[Προσεχουμε ωστε το ρακορ που βγαζει νερο να ειναι συνδεμενο ετσι ωστε να στελνει το νερο στο block και οχι αναποδα!

Επισης τα block (ειδικοτερα του Eleven που ξερω) εχει ρακορ εισοδου και εξοδου. Και εκει χρειαζεται προσοχη στο πως θα κανουμε την συνδεση.

πχ ο σωληνας που θα φευγει απο το ρακορ εξοδου της αντλιας να πηγαινει στο ρακορ εισοδου του block.]

για το ποια σειρα να ακολουθησεις.

[Η συνηθισμενη διαταξη ειναι:

αντλια - ψυγειο - block - tank - αντλια (το κρυο νερο παει αμεσως στο block απο το ψυγειο με λιγο μικροτερη πιεση)]

εδω ειναι ο οδηγος τοποθετησης.

http://eleven.orion.gr/amd/amd.html

και εδω μπορεις να δεις τους αλλους νερουλαδες εδω μεσα και να παρεις μια μικρη ιδεα

γιατι πραγματικα ?????????????????????????????????????

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=7787

στο φορουμ εχει τα παντα και οι ερωτησεις σου πρεπει να σου ειχαν απαντηθει αυτοματα αν πατουσες εδω

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/search.php?

και εδω για καποια σχολια σε συνδιασμο με τις φωτογραφιες που εχουμε ποσταρει ολοι

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=5039

οσο για αυτα που ρωτησες θα σου απαντησω σε αυτα που ξερω και ελπιζω αυτη την φορα να σε βοηθησω πραγματικα γιατι το θελω.

Κατι αλλο επειδη δεν ξερω απο ψυγεια απο ποια μερια τους βαζουμε τους ανεμιστηρες? Απο εκει που βιδωνουν τα ρακορ ι απο την αλλη?

οπου σε βολευει βαλτους θα μπορουσες να καταλαβεις τα παντα βλεποντας τις φωτο

Επισης εχει σημασια σε ποιο απο τα 2 ρακορ του ψυγειου και του block θα συνδεθουν οι σωληνες απο την αντλια? Δηλαδη ο σωληνας που φευγει απο την εξοδο της αντλιας πρεπει να παει σε καποιο συγκεκριμενο ρακορ απο τα 2 του block η του ψυγειου? η ειναι το ιδιο?

στο ψυγειο βαλε οπου θες τους σωληνες (με ενα απλο search δεν βρηκα κανενα ψυγειο με εισαγωγη και εξαγωγη

Στο μπλοκ η εισαγωγη ειναι στο ρακορ που βλεπεις μεσα του τον σταυρο..

αναφερετε πολλες φορες στο φορουν απο τους MASTER του νερου.

Link to comment
Share on other sites

"αντλια - ψυγειο - block - tank - αντλια"

Εδω αν καταλαβα καλα, η εξοδος της αντλιας παει στο ψυγειο μετα απο το ψυγειο παει στην εισοδο του block μετα απο την εξοδο του block παει στο tank και μετα απο το tank παει στην εισοδο της αντλιας...

Σωστα δεν ειναι ετσι οπως τα ειπα ?!

Link to comment
Share on other sites

To δοχειο διαστολης πρεπει να ειναι συγκεκριμενο μεγεθος? Το λεω μηπως πρεπει να περνει τοσο νερο μεσα ωστε να επαρκει για να γεμισει το συστημα νερο. Τι δεν πρεπει να ειναι πιο μεγαλο η πιο μικρο?

Link to comment
Share on other sites

θα τις μονωσω δλδ βασικα μονο την κατω θελει...

Κατι αλλο, η τρυπα του δοχειου που παει στην εισοδο της αντλιας (που στην συγκεκριμενη φοτο την εχω κατω) πρεπει να ειναι στο ιδιο υψος με την αντλια? Αποτι ξερω ναι?

Ισχυει κατι τετοιο και για την τρυπα που μπενει μεσα στο δοχειο το νερο? (που στη συγκεκριμενη φοτο την εχω πανω στο καπακι)...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.