Jump to content



Eheim 1250 Θορυβος?


MF_III1442169079

Recommended Posts

Παιδια, σημερα που ηρθε η Eheim 1250 απο τα Multirama και την εβαλα μπρος απλα ετσι να δω και κανει αυτο το θορυβο... http://rapidshare.de/files/7389327/eheim.mp3.html

Ειναι φυσιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

αν και δεν κατεβασα τπτ απο αυτο που εστειλες πιστευω να μην την εβαλες στην πριζα χωρις να τρεχει νερο μεσα της και να εκανες καλη εξαερωση για να σταματησουν οι μπουρμπουλιθρες να loopαρουν με την προπελα..

Link to comment
Share on other sites

ναι σκετη την εβαλα δεν μου εχουν ερθει ακομα τα αλλα υλικα!! δεν κανει ε? οκ αλλα γιατι δεν κανει? δεν το ηξερα...

Τα συνδεσα τα εξαρτηματα που ειχε πανω και ενα καπακι και ακομα ενα πραγμα σα ρακορ περισεψαν αλλα ειδα τις οδηγιες και ετσι ελεγε να τα βαλω. Μπορει να ανεβασω πιο μετα εικονα να δειτε πως την συναρμολογησα

Link to comment
Share on other sites

ναι σκετη την εβαλα δεν μου εχουν ερθει ακομα τα αλλα υλικα!! δεν κανει ε? οκ αλλα γιατι δεν κανει? δεν το ηξερα...

Το αναφερω και στον οδηγο υδροψυξης: http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=1594

Πιστευω θα σε βοηθησει αν τον διαβασεις προσεκτικα.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να κάνω λάθος , αλλά έχει έναν κεραμικό άξονα μέσα [αν τον εχεις δει] ο οποιος κατα την τοποθέτηση του μπροστινού μέρους της 1250 μπορει να σπάσει για πλάκα , αν κουμπώσεις το μπροστινο ''πλαγια'' .

ετσι έκανα rma την πρώτη μου 1250 .

ΕΔΙΤ

Αν δεν την εχεις ανοιξει ποτε ΜΗΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ να τον δεις. Απλα αν την δουλεψεις με νερο και συνεχιζει να κανει ετσι οπως το hit mp3 , τοτε ισως εχω δικιο.

Link to comment
Share on other sites

εγω απλα εβγαλα το μπροστινο καπακι και εβαλα τα εξαρτηματα το σφουγγαρακι που εχει και τα αλλα... και κατα λαθος βγηκε αυτο που εχει ενα λασριχο πανω που μπαινει μεσα του ενα σωληνακι λεπτο ασπρο και το ξαναεβαλα και μετα εβαλα και τα υπολοιπα... Τωρα δεν ξερω ποιο αξονα εννοεις εσυ

Link to comment
Share on other sites

παντως δεν πιστευω να χαλαει με μερικα δευτερολεπτα που την αφησα στην πριζα...

Αντε να μου ρθουμε και τα αλλα να φτιαξω το κυκλωμα!! (εχουν να πεσουν ερωτησεις παλι... :))

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο προβλημα για ολες τις αντλιες δεν ειναι το αξονακι,αλλα ο μαγνητης που αν μεινει για αρκετη ωρα πανω απο 1/2 ανοικτη εκτος νερου ζεσταινεται και μετα κολαει ,και γεια σας η αντλια.Το αξονακι αυτο εχει απο 2-7 euro ενω το αλλο που σας περιγραφω δεν εχει ανταλακτικο απλα την πετας και παιρνεις καινουργια.Το σφουγκαρακι δεν χρειαζετε να το βαλεις,ειναι για αλλη χρηση.Ποσο πηγε τελικα η αγορα της?

Link to comment
Share on other sites

76.2 μαζι με courrier... Μου ηρθε και σημερα το χαρτι απο το ταχυδρομειο και θα παω να παρω τη Δευτερα το block και το ψυγειο και μετα θα παω στο Praktiker για τα υπολοιπα.

Ποσα μετρα σωληνα να παρω? Θελω να παρω για να εχω και για μετα που θα παρω το block της gpu...

Τπτ σφυχτηρακια?

Νερο? Απιονισμενο με paraflu?

Link to comment
Share on other sites

ναι θελεις 46.5 μετρα λαστιχο (Προσοχη στο χρωμα και στο σχημα του)

θελεις καπου στα 1.000 σφιχτηρακια κατα προτιμηση κιτρινα διπλα.

οσο για νερο εχει η βρυση και παραφλου δεν χρειαζεσε τζαμπα εξοδα. απλα ριξε λιγο ζαχαρη μαυρη μεσα γιατι παχενει η αλλη.

μου αρεσει να στα ξαναλεω φιλε μου.

γιατι νομιζω πως δεν εχεις διαβασει ποτε αυτο εδω

πατα με σε παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

το εχω διαβασει ελεος. για τα μετρα δεν ξερω ποσα θα μου χρειαστουν και απλα ρωταω για σφυχτηρακια να βαλω η οχι? τι προτεινετε εσεις αυτο λεω...

Σημειωση: Η αντλια οταν την συναρμολογησα μπροστα εχει πιο χοντρη υποδοχη αποτι εχει απο πανω. Δεν θα εχω προβλημα με τους σωληνες?

Link to comment
Share on other sites

Σωλήνες πάρε όσα μέτρα υπολογίσεις χοντρά χοντρά (3 μέτρα πιστεύω πως φτάνουν). Σφυχτηράκια σίγουρα να βάλεις για να έχεις σίγουρη (στο μέτρο του δυνατού) την στεγανοποίηση. Οπωσδήποτε πάρε και τεφλόν.

Σωλήνες αν έχουν διατομή (εσωτερική) όσο η αντλία 1/2 ίντσα λογικά θα είναι μια χαρά. Μεγαλύτεροι να μην είναι μόνο οι σωλήνες απ'την αντλία.

Για υγρό έχει γίνει μεγάλη συζήτηση στο forum ρίξε ένα search και επιλέγεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα αλλης διαμετρου βγαζει υποδοχη πανω και αλλη απο μπροστα δες και στην φοτο. Σωστα δεν τα εχω βαλει? Αυτο που περισσευει χρειαζεται να μπει πουθενα? ετσι τα ειχε στο φυλλαδιο...

σφυχτηρακια τετοια που εχει? Και τι ειναι το τεφλον και που πουλανε?

picture0956ew.jpg

Eπισης, 2 τελευταια πραγματακια. Επειδη αργοτερα θα μπει και Block gia GPU χρειαζομαι Τ? Πως ακριβως λεγεται αυτο? Και τελος οπως ειχα ρωτησει διαβασα οτι θελει και θερμοαγωγιμη παστα η συλικωνη... Αυτη που βαζουμε τα coolers τη συνιθισμενη? η συλικωνη θελει οπως λεει ο 11?

Επειδη θα παω στο Praktiker ρωταω να τα παρω ολα μαζι αυτα που χρειαζομαι μην ξανατρεχω... Γιαυτο οπoιος μπορει ας απαντησει pls στις ερωτησεις... :)

EDIT

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο προβλημα για ολες τις αντλιες δεν ειναι το αξονακι,αλλα ο μαγνητης που αν μεινει για αρκετη ωρα πανω απο 1/2 ανοικτη εκτος νερου ζεσταινεται και μετα κολαει ,και γεια σας η αντλια.Το αξονακι αυτο εχει απο 2-7 euro ενω το αλλο που σας περιγραφω δεν εχει ανταλακτικο απλα την πετας και παιρνεις καινουργια.Το σφουγκαρακι δεν χρειαζετε να το βαλεις,ειναι για αλλη χρηση.Ποσο πηγε τελικα η αγορα της?

Συγνώμη ,αλλα κάποιος που θα αφήσει την αντλια για μισή ώρα να λειτουργει χωρις νερό ειναι [λειαν επιεικως] ΣΤΟΚΟΣ .

Σε αυτην την περίπτωση δεν μιλάμε για φυσική φθορά η για ατυχια οπως να σπάσει ο αξονας [που σπαει για πλάκα] αλλα εχουμε σοβαρο ψυχολογικό πρόβλημα λολ .

ps . Δεν εχουν ολες κεραμικο απο οσες εχω δει μονο οι eheim [γιαυτο δεν χαλαει ποτε και δεν κανουν θορυβο] οι HYdor εχουν μεταλικο.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα τελικα Praktiker! Πηρα:

Ενα μπουκαλι Paraflu

Ενα μπουκαλι απιονισμενο νερο

5 μετρα σωληνα 1/2

8 σφιχτηρες 1/2

Τεφλον επειδη ηταν ακριβο και επειδη ειχε 2 ειδη δεν πηρα. Δεν νομιζω να εννοειτε το υγρο ε? Αυτο που ειναι σαν ταινια ασπρη λεπτη δεν λετε? που μπενει γυρω απο τις ενωσεις

Επισης παστα θα παω να παρω τη Δευτερα απο κανα μαγαζι με υπολογιστες

Αλλα απο την μια υποδοχη οπως ειπα και πριν η αντλια ειναι πιο χοντρη δεν μπενει το λαστιχο μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβό το τεφλόν; Είσαι σίγουρος; (είναι όντως αυτή η ταινία η άσπρη που λες).

Απ'την φωτογραφία δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Κάποιος που έχει eheim αν μπορεί να πει αν όντως έχει διαφορετικές διατομές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.