Jump to content



explorer.exe


abc1442169106

Recommended Posts

Αφού συνέβησαν διάφορα περίεργα (πού να τα γράφω) και αφού νόμιζα ότι αιτία ήταν το παραπανίσιο μισό γίγα μνήμης που μόλις είχα προσθέσει (σε dual channel, παρακαλώ), διαπίστωσα ότι ο συνήθης ύποπτος ονομάζεται "explorer.exe", όπου από task manager διαβάζω ότι η CPU είναι κολλημένη στο 99%. Δεν αλλάζει με τίποτα, το άφησα σε Safe Mode πάνω από 5 λεπτά, δεν λέει να ηρεμήσει.

Τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν σαν διαφορετικός χρήστης, δεν έγραφε cpu load ο explorer.exe. Όπως, όμως, έπαιζα με τα παράθυρα του desktop, έβγαλε μαύρη οθόνη (όχι μπλε). Έχω tft, δεν ξέρω εάν αυτό παίζει ρόλο. Αυτό συνέβη και δύο φορές με τον κανονικό χρήστη. Να φταίει όντως η καινούρια μνήμη; Μήπως είναι κάρτα γραφικών (driver); Τελευταία έβαλα μία MSI 6600, αλλά είναι κάμποσες μέρες που δεν είχα πρόβλημα.

Σημειωτέον, μετά την μαύρη οθόνη, μόνον με reset συνέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο που έκανα ήταν αυτό. Το explorer.exe έκανε τα ίδια. Μαύρη οθόνη δεν συνέβη, αλλά δεν επέμεινα πολύ. Αυτό που δεν δοκίμασα είναι άλλη κάρτα γραφικών. Τώρα περνάω XP SP2 σε έναν 40άρη δίσκο που έχω για δοκιμές να δω τι θα γίνει.

Έχω και παρατήρηση. Τελικά η οθόνη μαυρίζει και στο prompt για login. Πριν βάλω χρήστη και κωδικό. Σου λέει κάτι αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν: στο πρώτο setup έβγαλε αυτό το παράξενο.

Fatal Error:

An error has been encountered that prevents setup from continuing.

One of the components that Windows needs to continue setup could not be installed.

A component's file does not match the verification information present in the component

manifest.

Press OK to view the Setup log file.

Error:

SXS.DLL: Syntax error in manifest or policy file

"D:\I386\asms\1000\MSFT\WINDOWS\GDIPLUS\GDIPLUS.MAN" on line 4.

Error:

Installation Failed: D:\I386\asms. Error Message: A component's file does not match the

verification information present in the component manifest.

[\quote]

Με λίγο γκούγκλισμα που έριξα φαίνεται ότι δεν μπορεί να διαβάσει το cd. Νά 'ναι αυτό όμως; Όλα μαζί πέσανε; Ή μήπως είναι hardware πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

3 φορές κόλλησε στο setup και μόλις έβγαλα τη μνήμη λύθηκε το πρόβλημα. Φαίνεται πώς αυτή ευθυνόταν για τις "μαύρες" οθόνες.

Παραμένει όμως το πρόβλημα του explorer.exe. Γιατί όταν μπαίνω με συγκεκριμένο χρήστη συμβαίνει και μένει το cpu load στο 99%; Από τους άλλους χρήστες δεν συμβαίνει αυτό. Καμιά ιδέα για το τι να τσεκάρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από σήμερα. μόλις αρχίζω και πεζό με παράθυρα του windows explorer για να bo σε φακέλους τον σκληρών σύντομα το cpu load πάει στο 99% στο explorer.exe. έκανα έλεχο με antivirus και spyware και διορθώθηκε ότι ήταν να διορθωθεί αλλα συνεχίζει το πρόβλημα.

μήπως να bo σε safe mode και να κάνω τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites

φιλε, λες οτι συνεβησαν διαφορα περιεργα, αλλα δε μας λες τι εγινε.

Τι εκανες και αρχισαν τα προβληματα? Ηταν η μνημη που εβαλες ή κατι αλλο? Σκεψου τι ειχες κανεις και αρχισαν τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξε το regedit και δες τι ξεκιναει μαζι με το pc μηπως υπαρχει κατι υποπτο...

πειτε ρε παιδια την εντολη ακριβως για να ελεγξουμε ποια προγραμματα τρεχουν..

Link to comment
Share on other sites

τελικά το όλο θέμα το δημιουργούσε ένα αρχείο .avi το οποιο δεν έπαιζε. μόλις άνοιγα τον φάκελο που το περιείχε το explorer.exe πήγαινε στο 99% και ήθελα reboot. μου πήρε 3-4 ώρες να εντοπίσω τι έφταιγε και να βρω τρόπο να το απομονώσω μιας και δεν μπορούσα να το κάνω delete ούτε rename. έλεος τι πράγματα είναι αυτά....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.