Jump to content



φθηνά μελάνια και φωτογραφικά χαρτιά


yannis76

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα!

αναζητώ πηγές για αγορά φθηνών μελανιών και χαρτιών για εξτύπωση φωτογραφιών. Κατα πρώτο λόγο ενδιαφέρομαι για Canon αλλά θέλω να ψάξω και άλλες μάρκες. Επίσης θα ήθελα να ακούσω και πηγές για refill.

Ευχαριστώ

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα τα μελανια της Euro-Jet (refill kit)

απο την τρυπα απεναντι απο το πλαισιο της Στουρναρη...

σε εκτυπωτες HP5550 & ΗΡ 1220C(A3)

δεν εχω διαπιστωσει κανενα προβλημα και σε απλες αλλα και σε photo εκτυπωσεις

και το κοστος ειναι πολυ πιο χαμηλο απο αυτο των γνησιων...

προσφατα βρηκα και αυτο το μαγαζακι

και μιας και εχει με 8 τα 60ml μελανιου λεω να τα δοκιμασω...

απο χαρτια εχω δοκιμασει αρκετα χυμα

(μπορεις να βρεις σε αποθηκες χαρτιου ΠΧ διπλα στο Art & Hobby στην οδο Πραξιτελους)

αλλα δεν εχω βρει κατι που να συγκρινεται με τα γνησια....(σε photo αποδοση τουλαχιστον)

Εχω κατασταλαξει στο Everyday Photo Paper της HP

σε πακετακι των 100 φυλλων με βαρος 170gr/cm και γυαλιστερη επιστρωση μονο 9

ειναι νομιζω η πιο συμφερουσα αγορα για εκτυπωσεις φωτογραφικης ποιοτητας

απλα δεν εχει το παχος του κανονικου φωτο χαρτιου...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα το περιοδικό RAM είχε κάνει μια ωραία δουλεια με σύγκριση μελανιών από διάφορες εταιρίες με τα γνήσια.

Το αποτέλεσμα αναμενόμενο. Η καλύτερη εκτύπωση (για φωτογραφία) ήταν πάντα με τα γνήσια μελάνια και μόνο για όλες τις εταιρίες.

Είναι τελικά κανόνας...ότι πληρώνεις παίρνεις!

Στο ίδιο αποτέλεσμα ή την ίδια γνώμη θα συναντήσεις και σε άλλα φόρουμ - εστιασμένα στην ψηφιακή απεικόνιση - όπου αναφέρονται και πολλά προβλήματα στις κεφαλές από μελάνια εμπορίου...

Για τα χαρτιά τώρα που ρωτάς, εάν επιθυμείς την καλύτερη ποιότητα εκτύπωσης με την μέγιστη χρωματική απόδοση που μπορείς να έχεις κοίτα καλύτερα για:

Epson Premium Photo Paper (Glossy)

Konica Inkjet Paper QP Photo Silky

Tetenal Premium Fine Art Glossy Paper

Ilford Gallerie Classic Pearl & Classic Gloss

Επίσης κοίτα και Canon Photo Paper Pro

Τώρα για χαρτιά HP καλύτερα άστα στα ράφια τους!

Εάν είσαι τυχερός και διαθέτεις εκυπωτή Canon (Pixma4000 και άνω) ή Epson τότε από Ilford θα βρεις και ειδικά προφίλ για τον εκτυπωτή σου για κάθε τύπο φωτογραφικού χαρτιού που βγάζει!

Link to comment
Share on other sites

mlemo αν έχεις εκτυπωτή δοκίμασε και μόνος σου.Πρέπει να πετύχεις πολύ περίεργα μελάνια για να καταλάβεις διαφορά χωρίς να είσαι επαγγελματίας.Εδώ κι επαγγελματίες χρησιμοποιούν συμβατά μελάνια

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα τελειωσαν τα μελανια στον Canon i560. Τον χρησιμοποιει η κοπελα μου για να εκτυπωνει φωτογραφιες. Γι 'αυτο το λογο δε σκεφτομουν να παρω συμβατα μελανια αλλα original.

Πιστευω οτι θα εχουν διαφορα σαν χρωματα, αλλα αν καποιος εχει να μας πει κατι περισσοτερο, θα βοηθουσε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mlemo

Πρόσφατα το περιοδικό RAM είχε κάνει μια ωραία δουλεια με σύγκριση μελανιών από διάφορες εταιρίες με τα γνήσια.

Μιλάς για το RAM??? Το λαμπρακικό αυτό όργανο της διαπλοκής...

Προφανώς και θα έβγαζε τα γνήσια πολύ καλύτερα. Πάλι καλά που δεν έγραψε οτι με τις μαιμούδες ανατινάχτηκαν 3 εκτυπωτές... Πόσο αντικειμενικό να είναι πλέον το ram όταν υπάρχει το shop21...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μη μασάτε.Ψάξτε λίγο και σε άλλα φόρουμς.Δεν με νοιάζει να σκάσει κάποιος 40 ευρώ για να πάρει ένα σετάκι μελάνια το οποίο με τους απαραίτητους καθαρισμούς θα του τυπώσει 4-5 σελίδες Α4 φωτογραφικής ποιότητας.Απλά μη πιστεύετε ότι με 40 ευρώ κόντρα στα 5 που εγώ δίνω για γέμισμα 6 χρωμάτων θα υπάρχει ορατή διαφορά στην εκτύπωση. Εδώ ο φωτογράφος της γειτονιάς χρησιμοποιεί συμβατά και τυπώνει για τόσο κόσμο. Και δια στόματος του ιδίου αλλά και από άλλες συζητήσεις και από προσωπική εμπειρία όλα τα λεφτά στην εκτύπωση είναι το χαρτί. Όχι τα μελάνια.

Δεν είπε κανείς ότι είναι ποτέ δυνατόν να είναι ποιοτικότερο το χύμα ή το συμβατό μελάνι από το αυθεντικό. Αλλά όχι να νομίζουμε ότι υπάρχει ορατή διαφορά.

Έχω χρησιμοποιήσει λίτρα-τρόπος του λέγειν- από το χύμα μελάνι που έχω ,κι έχω γεμίσει ένα τοίχο με φωτογραφίες

Link to comment
Share on other sites

Σε ιταλικο forum εχω διαβασει οτι υπηρχε διαφορα στο μελανι. Και στην ποιοτητα εκτυπωσης (αν θυμαμαι καλα, πιο θαμπη) και στη «διαρκεια» της φωτογραφιας. Δεν εχω ομως προσωπικη εμπειρια και γι'αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

εγω μια φορα πήρα imitation και τα πέταξα στην στιγμή..

Δεν πρόκειται να ξαναπάρω....

Πήρα ενα χαρτακι τωρα Ηp premium plus photo paper, glossy ...

Φένεται να ειναι πολύ καλο ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 11:41]

Μιλάς για το RAM??? Το λαμπρακικό αυτό όργανο της διαπλοκής...

Προφανώς και θα έβγαζε τα γνήσια πολύ καλύτερα. Πάλι καλά που δεν έγραψε οτι με τις μαιμούδες ανατινάχτηκαν 3 εκτυπωτές... Πόσο αντικειμενικό να είναι πλέον το ram όταν υπάρχει το shop21...

Είσαι λίγο υπερβολικός, ως προς το θέμα της διαπλοκής και το RAM. Μπορω αν θες να δεχτώ οτιδήποτε για τη μεθοδολογία τους, ότι δεν είναι σωστή ότι είναι αυτό ή εκείνο αλλά τα κίνητρα τους -του RAM επαναλαμβάνω- σε διαβεβαιώ δεν έχουν καμία σχέση με τη διαπλοκή.

Link to comment
Share on other sites

H τεκμηριωμένη άποψη, από το τι λέει ο καθένας μας - γιατί έτσι πιστεύει ή γιατί έτσι του είπε ο φίλος του ή ο γνωστός του - είναι η μέρα με τη νύχτα.

Πολλές φορές ακόμη και η προσωπική δοκιμή δεν έχει τα αποτελέσματα της τεκμηριωμένης άποψης διότι η διαδικασία ή το μέσο διαφέρει.

Λέτε μερικοί ότι δεν έχουν διαφορά τα μελάνια παρά μόνο αυτό που κάνει τη διαφορά είναι το χαρτί. Λάθος, τη διαφορά την κάνουν και τα δύο, το καθένα με το δικό του ποστοστό επί της συνολικής ποιότητας.

Μελάνια dye και μελάνια pigmented δεν έιναι τα ίδια και δεν είναι συμβατά με κάθε εκτυπωτή. Επίσης μελάνια της ίδιας κατηγορίας (dye, pigmented) διαφέρουν στην ποιότητα τους, στην αντοχή τους, στη "φθορά" τους γενικά, αρκετά μεταξύ τους...

Τα χαρτιά είναι περιοριστικός παράγοντας της φωτογραφίας διότι έχουν περιορισμένο εύρος χρωματικής απόδοσης σε σχέση με το μελάνι και ένα κακό χαρτί θα δείξει αμέσως τη διαφορά.

Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν και ιδιαίτερη σημασία εάν τα: Οθόνη-Εκτυπωτής-Scanner/Ψηφιακή μηχανή-φωτογραφικό χαρτί δεν έχουν την κατάλληλη ρύθμιση μέσω σωστών ICC προφίλ.

Ακόμη και οι επαγγελματίες που αναφέρετε (γειτονιάς), όταν οι πελάτες (συνήθως αδαής και λογικό βέβαια) δεν έχουν απαιτήσεις τότε η μέγιστη ποιότητα πάει περίπατο και απλά τα καλά αποτελέσματα στα μάτια των πελατών φαντάζουν τέλεια.

Όταν άλλο βλέπεις στη ψηφιακή μηχανή σου, άλλο βλέπεις στην επεξεργασία εικόνας (οθόνη) και άλλο εκτυπώνεις (άσχετα ότι μπορεί να σου αρέσει) τότε το περί ποιότητας είναι και πάλι ανευ σημασίας.

Για την τεκμηρίωση τώρα, για όποιον ενδιαφέρεται να "εμβαθύνει" σε τέτοια θέματα ας επισκεφθεί το http://www.dpgr.gr/ και εκεί θα βρει την πραγματική τεκμηρίωση και όχι αυτό που του πασάρει ο επαγγελματίας της γειτονιάς του.

totally_wired, μάλλον δεν έχεις διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο....πέρα από τα "παιχνίδια" που παίζουν αρκετοί εκδοτικοί οίκοι υπάρχει και το καλό άρθρο που μπορεί να γραφεί και από τον "χειρότερο". Όχι δεν έγραφε πουθενά για τους κινδύνους από refill ή επαναγομώσεις αυτά θα τα βρεις σε εξειδικευμένα φόρουμ ψηφιακής απεικόνισης και επεξεργασίας όπως το http://www.dpgr.gr/

Link to comment
Share on other sites

:OT: Όχι αποφεύγω να διαβάζω λαμπρακικά έντυπα και e-press . Ελπίζω με τον καιρό να καταλάβεται την αθλιότητα τους.

Ας απαντήσει κάποιος γιατί ο λαμπράκης έχει τα 2 συμαντικότερα portals in.gr και pathfinder.gr?

Ας μου πει κάποιος γιατί σε ΟΛΕΣ τις εκδόσεις του συγκροτήματος για να ανεβούν οι πωλήσεις ξεπουλάνε το national geographic?:OT:

Τώρα... στο θέμα...

Τις απάτες δεν τις κάνουν οι της γειτονίας επαγγελματίες... Είναι κοινό το κακό...

Δεν συγκρίνεται η ποιότητα/τιμή μεταξύ του αυθεντικού και της μαιμούς. Η αναλογία είναι 100 φορές καλύτερη υπέρ της μαιμούς... Εάν θέλουμε να μιλήσουμε για απόλυτα μεγέθη τότε εξαρτάται τι θέλουμε. Το αυθεντικό ΔΕΝ είναι πάντα καλύτερο.

Έγω έχω αγοράσει αυθεντικά μελάνια που ενώ είχαν όλες τις σφραγίδες και τα χαζοχαρούμενα αυτοκόλλητα οταν μου χάλασαν τον εκτυπωτή μου είπε η epson ήταν μαιμούδες...

Ήταν αγορασμένα απο τα bigcity

Δηλαδή και όταν σκάς 30 να πάρεις το 'αυθεντικό' υπάρχει η πιθανότητα να πάρεις

μαιμού...

Εάν δεν ήταν μαιμού (και απλά δικαιολογούνται έτσι στην epson) τότε πάλι μπορείς να σκεφτείς... Αφού το κανονικό μου τα κάνει όλα \m/ τότε γιατί να μην πάρω το άλλο με τα 5 τουλάχιστο θα κάνω την δουλεία μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

:OT: Όχι αποφεύγω να διαβάζω λαμπρακικά έντυπα και e-press . Ελπίζω με τον καιρό να καταλάβεται την αθλιότητα τους.

Από τη στιγμή κάποιος που έχει εφημερίδες και γενικότερα ΜΜΕ έχει και εξουσία. Όσο αθλιος είναι ο Λαμπράκης θεωρώ ότι είναι ο κάθε έκδότης κάποιας σημαντικής εφημερίδας. Όπως είχα διαβάσει και κάπου ποτέ δεν υπάρχει μία μόνο αλήθεια...

Ας απαντήσει κάποιος γιατί ο λαμπράκης έχει τα 2 συμαντικότερα portals in.gr και pathfinder.gr?

Αυτό ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω. Ο Λαμπράκης έφτιαξε το In.gr και έγινε σημαντικό portal. Τι σημαίνει το "γιατί ο λαμπράκης έχει τα 2 συμαντικότερα portals in.gr και pathfinder.gr?" Οποιοσδήποτε και να τα είχε εξουσία θα ασκούσε έμμεσα!! Και αν δεν τα έχει ο Μπόμπολας ή ο Τεγόπουλος δεν σημαίνει ότι δεν θα τα ήθελε κιόλας!

Ας μου πει κάποιος γιατί σε ΟΛΕΣ τις εκδόσεις του συγκροτήματος για να ανεβούν οι πωλήσεις ξεπουλάνε το national geographic?:OT:

ΟΛΕΣ οι εκδόσεις?? Δεν είδα στο Free, στο RAM ή στο Cosmopolitan (το ξέρω ότι το περιεχόμενο του είναι χάλια, αλλά πουλάει) κάποιο national geographic. Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία τουλάχιστον για το RAM είναι πρώτο στο χώρο του σε πωλήσεις. Αξίζει μάλιστα να σημιεώσω ότι το Free -ναι το Free!!!- έρχεται πρώτο στα περιοδικά.

Για να μην κουραζουμε τους υπόλοιπους. Δεν αντιλέγω ότι μπορεί ο Λαμπράκης να μην είναι καθαρός, αλλά δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος άλλος στη θέση του καθαρότερος. Μπόμπολας, Βαρδινογιάννης, Λαμπράκης, Τεγόπουλος και πλήθος άλλων επόνυμων που ασχολούνται με τα ΜΜΕ βράζουν στο ίδιο καζάνι. Όλοι είναι μεγάλα κεφάλαια που αναζητούν όσο γίνεται περισσότερη δύναμη και εξουσία. Τα ΜΜΕ είναι ένα από τα μέσα που χρησιμοποιούν. Κυρίως όμως οι εφημερίδες και κάπως τα περιοδικά ποικίλης ύλης. Ενα τεχνικό και αρκετά εξιδικευμένο περιοδικό σαν το RAM ή το PC World ή οποιοδήποτε άλλο παρόμοιο δεν ασκεί πολιτική, εκτός και αν θεωρείς το χώσιμο στον ΟΤΕ πολιτική.

Παρεπιμπτόντως άκουσα αρκετές καλές κριτικές για το καινούργιο PC World. Το διάβασε κανείς σας;

Link to comment
Share on other sites

:OT:

Σχετικά με το in.gr

a) Αφού είχε το in.gr γιατί ήθελε και το pathfinder.gr.

B) Προφανός δεν πάει να βάλει στο free ή στο cosmopolitan cd/dvd ή αλλή προσφορά του NGS. Στο free βάζει πράγματα που κατευάζουν απο το internet ή τώρα τελευταία anime απο το internet και αυτά. Το μόνο καλό που έβαζε το free και γιαυτό και πουλάει είναι τα μανάρα...

Το cosmopolitan είναι μια διεθνής έκδοση και δεν πάει να βάζει άσχετα διότι έχει μια γραμμή απ' εξω.

c) Όσο αφορά το RAM από την στιγμή που υπάρχει το shop21 έχει χάσει την όποια αξιοπιστία του.

Προφανώς όλοι εξυπηρετούν συμφέροντα. Είτε δικά τους οικονομικά είτε άλλα.

Είτε είναι ο μπόμπολας είτε ο τεγόπουλος είτε ο χ, ψ ,ζ. Καλό όμως είναι να ξυπνάμε και να βλέπουμε μερικά μέτρα περισσότερο απο αυτά που μας σερβίρουν.

Link to comment
Share on other sites

H άποψη και η εμπειρία μου συνοψίζονται στην τελευταία φράση του totally-wired. Από τη στιγμή που μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με 5-6 ευρώ γιατί να δώσω σε κάποιον 40 ???

Γνωρίζω πολύ καλά ότι ενδέχεται να υπάρξουν αρκετοί που δοκιμάζουν μια φορά ,δεν τους κάθεται και το παρατάνε.Δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δεν μπορείς να μην κάνεις 2-3 προσπάθειες να επιλύσεις τυχόν προβλήματα. Κι εμένα την πρώτη φορά οπυ έβαλα πρέπει να έφαγα πάνω από 1-2 ώρες μέχρι να δω τι στο καλό συνέβαινε. Και προτιμώ αν τελικά δε δουλέψει όπως περίμενα να πάρω τον πωλητή τηλέφωνο και να του εξηγήσω.Αν έπαιρνα αυθεντικά τι θα μου έλεγε η ΕΠΣΟΝ ?Συγγνώμη ελάτε να σας δώσουμε τα λεφτά σας πίσω?

Η αγορά των συμβατών μελανιών έχει γιγαντωθεί και ο ανταγωνισμός έχει φέρει τα μελάνια σε χαμηλές τιμές και υψηλό ποιοτικό επίπεδο. ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ στους ΕΠΣΟΝ που το μελανοδοχεία δεν έχουν τις κεφαλές πάνω τους όπως οι ΗΡ το χειρότερο που μπορεί να γίνει είναι να λερωθούν τα χέρια σας. Αν όντως έχετε πρόβλημα που απλά δεν μπορεί να οφείλετε σε τίποτα άλλο παρά μόνο τα μελάνια τότε έντάξει. Πάω πάσο.

@@μλεμο

δεν ξέρω τι όγκο εκτύπωσης έχεις κάθε μέρα. Πάντως δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένας άνθρωπος με τόσες γνώσεις και αντίληψη στην απεικόνιση και στη φωτογραφία όσες ένας φωτογράφος θα ρίσκαρε να κηλιδώσει την επαγγελματική του υπόληψη. Πόσο μάλλον που ο συγκεκριμένος έσκασε ένα κάρο λεφτά να πάρει επαγγελματικό Κάνον εκτυπωτή καθότι -κατ'αυτόν- είχε μεγάλες διαφορές από τους άλλους στην κατηγορία του. Πόσο μάλλον που ο συγκεκριμένος άλλαξε 2-3 μάρκες χαρτιών για να μείνει ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Εάν είσαι από αυτούς που βλέπουν διαφορές από το ένα χαρτί στο άλλο-ίδιας κατηγορίας- τότε καλά κάνεις και μένεις στα αυθεντικά.Αν είναι δουλειά σου και ζεις από την ποιότητας των φωτογραφιών σου τότε καλά κάνεις και μένεις στα αυθεντικά.

Μιλώντας για μένα και μόνο, αν δεν είχα κόστος χρήσης του εκτυπωτή -χωρίς τα χαρτιά- το 1 δέκατο του κανονικού δεν θα είχα τυπώσει ούτε το 1 εικοστό από όσα έχω τυπώσει .Ούτε θα καθάριζα τα ακροφύσια με μελάνι.Θα τα καθάριζα με νερό ή προπυλική αλκοόλη ή άλλο ειδικότερο υγρό.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Schumifer, απαντώ στα ερωτήματά σου σε πνεύμα διαλόγου και όχι αντιδιαστολής ή τέλος πάντων αντιδικίας. Θεωρώντας βέβαια λάθος μου που επεκτάθηκα περισσότερο στο θέμα, εφόσον το θέμα του ανθρώπου που το άνοιξε ήταν να του υποδείξουμε μαγαζιά για φθηνά αναλώσιμα, θα απαντήσω επί του συνόλου της θέσης σου και δεν το προχωρήσω άλλο σε ανταπαντήσεις

Ναι συνεχίζω να πιστεύω ότι οι επαγγελματίες της γειτονιάς δεν ψάχνουν «τη μέγιστη απόδοση». Ένας συνειδητοποιημένος επαγγελματίας ψάχνει αυτό που λέμε «απόδοση/κόστος» και είναι λογικό!

Δεν είναι θέμα «επαγγελματικής υπόληψης», διότι οι περισσότεροι πελάτες του, μένουν υπερευχαριστημένοι, ενώ κάποιοι που το «ψάχνουν» περισσότερο θα στραφούν σε δικές τους λύσεις ανεξάρτητα του κόστους. Πιστεύεις ότι, εάν ένα μαγαζί θα έδινε τις 10Χ15, 50λεπτά ενώ ένα άλλο θα τις έδινε 30λεπτά, η «πλειοψηφία» θα πήγαινε στο μαγαζί με τα 50 λεπτά επειδή έχει λίγο καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας; Και με τι «μάτι» η πλειοψηφία κρίνει την ποιότητα;

Σε καταλαβαίνω να αγανακτείς με τα υπερβολικά αναλώσιμα των εκτυπωτών μας όταν ο όγκος σου είναι αυτός που καταλαβαίνω. Όμως ο λόγος μου δεν ήταν στο τι κάνει κάποιος που το κύριο μέλημά του είναι η εκτύπωση μεγάλου όγκου φωτογραφιών αλλά το τι κάνει κάποιος για να πάρει τα μέγιστα στην φωτογραφία από τον εκτυπωτή του.

Εδώ και 5 χρόνια έχω το HP 2000C, ένα γαιδούρι θα έλεγα στον οποίο εγώ και η γυναίκα μου έχουμε εκτυπώσει περίπου 16000 σελίδες. Παρόλο που χρησιμοποιεί διαφορετικά μελάνια και κεφαλές με μεγάλες ποσότητες, υπολόγισα ότι η τελευταία διετία μου κόστισε σε μελάνια και κεφαλές περίπου 260-280 ευρώ. Δεν έχει μείνει αλώβητος από προβλήματα για αυτό αποφάσισα να τον κρατήσω για γενική χρήση (όσο αντέξει) και να πάρω έναν φθηνότερο εκτυπωτή (Canon PiXMA 4000) με φθηνότερα αναλώσιμα για την εκτύπωση φωτογραφιών που προέρχονται από τη ψηφιακή μηχανή.

Δοκίμασα 7 τύπους χαρτιών μετά από προσεκτική επιλογή 5 χαρτιών που πρότειναν «άλλοι πιο τρελλαμένοι από εμένα» στο φόρουμ www.dpgr.gr (μεταξύ τους και επαγγελματίες). Τα συνδύασα με εξειδικευμένα προφίλ για τον εκτυπωτή της Canon (όσο το δυνατόν για κάθε χαρτί συγκεκριμένο προφίλ) και κατέληξα στις δικές μου επιλογές. Ταυτόχρονα 2-3 καλές φωτογραφίες της έδωσα σε επαγγελματικό εργαστήριο εμφάνισης ψηφιακού μέσου (επιλεγμένο από τις προτάσεις που δίνουν χρήστες στο dpgr) και σύγκρινα τα αποτελέσματα.

Μπορώ να σου πω, παρόλο που το εργαστήρι είχε χρησιμοποιήσει εκατομυρίων σε αξία μηχάνημα και ένα από τα καλύτερα χαρτιά που κυκλοφορούν για εκτύπωση το Fujicolor Crystal Archive Paper Supreme, η απόδοση των χρωματικών τόνων ήταν υποδυέστερη από τα ταπεινό Canon των 200 ευρώ με τις δύο καλύτερες επιλογές μου σε χαρτί.

Προσπάθησα να συζητήσω περί αυτού, με τον υπεύθυνο του καταστήματος. Μεταξύ άλλων ειπώθηκε ότι δεν μπορεί να επιτευχθεί ακριβής χρωματική απόδοση από τα εργαστήρια για διάφορους λόγους. Από τα λεγόμενά του επισήμανα ότι δεν χρησιμοποιούν χρωματικά προφίλ ανάλογα του μέσου (δηλ, sRGB, Adobe RGB κ.α), δεν χρησιμοποιούν προφίλ για κάθε τύπο χαρτιού. Επιλέγουν δύο με τρεις τύπους χαρτιού ανάλογα με την διάσταση και την υφή που θέλει ο πελάτης, εκτυπώνονται με τα γενικά πρότυπα του κατασκευαστή του μηχανήματος, καλιμπράρεται το μηχάνημα κάθε ποιός ξέρει εκτυπώσεις και αυτό ήταν όλο!

Οι υπόλοιποι πελάτες του, η πλειοψηφία θα έλεγα, ενθουσιασμένοι από τις τιμές και από την ποιότητα της εκτύπωσης! Οπότε;

Αναφέρω, ότι δεν χρησιμοποιώ επαναγεμισμένα μελάνια αλλά εάν κοιτάξεις και πάλι στο dpgr (το προτείνω διότι είναι στη γλώσσα μας) θα δεις ότι αρκετά άτομα (μεταξύ αυτών επαγγελματίες αλλά και ερασιτέχνες με όλη τη σημασία της λέξης) δεν συνιστούν επαναγεμίσματα για διάφορους λόγους μεταξύ των οποίων και την πρόωρη καταστροφή επιμέρους τμημάτων της εκτυπωτικής μηχανής. Και όπως λέει και το ρητό με μια μικρή παράφραση «αυτοί ίσως ξέρουν καλύτερα»

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο αλλα χτές πηρα εναν canon pixma 1500 απο πλαισιο με 75ε τελικη και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Σημειωση . τα μελανια του εχουν 14ε το εγχρωμο και 7,5 ευρο το ασπρομαυρο. :worship:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alex_000

Ασχετο αλλα χτές πηρα εναν canon pixma 1500 απο πλαισιο με 75ε τελικη και ειμαι πολυ ευχαριστημένος.

Σημειωση . τα μελανια του εχουν 14ε το εγχρωμο και 7,5 ευρο το ασπρομαυρο. :worship:

Το ασπρόμαυρο... Μάλιστα...:tomato::hehe::p:D

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλε κάτσε τώρα τι είναι όλα αυτά?Πόσος κόσμος έχει κάνει ό,τι εσύ για να πετύχει το μέγιστο? Οτιδήποτε λιγότερο από τα αυθεντικά για τα δικά σου στάνταρ και το δικό σου μάτι θα είναι όντως σφάλμα.Πραγματικά ζητώ συγγνώμη αν κατάλαβες ότι αυτά που ανέφερα τα έγραφα για ανθρώπους σαν κι εσένα. Από αυτά που διάβασα πιο πάνω έχεις ρίξει πολύ ψάξιμο ,και έχεις στην πορεία-αν όχι από την αρχή - αποκτήσει και γνώσεις πέραν του καλού γνώστη. Είσαι ένας εξπέρ στο ζήτημα .

Αυτό που εγώ πρεσβέυω στο συγκεκριμένο thread είναι ότι απλά πολύ λίγοι άνθρωποι θα απαιτήσουν ποτέ τέτοιο επίπεδο και τέτοια λεπτομέρεια στις φωτογραφίες τους.

Και θα σου πω και το εξής .Τύπωσα σε χαρτί κόντακ 160 γρ. μια φωτογραφία φίλων από ψηφιακή 2 μεγαπίξελ σε 1/2 Α4. Τους την έδωσα για να μην την πετάξω καθώς δεν ήταν άσχημη αλλά το χαρτί ήταν απογοήτευση. Λίγες μέρες μετά που πήγα την είχαν κορνιζάρει κιόλας κι εγώ τους ζήταγα να τη βγάλουν και να τους δώσω την ίδια σε καλύτερο χαρτί μπας και τη δει κανείς και με κοροϊδεύει!Με κοίταζαν περίεργα...

Τελικά η απαίτηση που έχω εγώ είναι να τυπώνω πολλές φωτογραφίες σε απλό χαρτί και να περνάω μετά με σπρέι βερνικιού και να είναι εμφανίσιμες. Και τις λίγες σχετικά που θα τυπώσω σε Kodak Ultima 270gr 250 microns να τις κρίνει ο φωτογράφος ως αρκετά καλές -για να συμπληρώσει μετά ότι με το διπλάσιας τιμής χαρτί που χρησιμοποιεί και τον επαγγελματικό Κάνον του θα έβγαινε λίγο καλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.