Jump to content



φθηνά μελάνια και φωτογραφικά χαρτιά


yannis76

Recommended Posts

Το πιο φτηνό και αρκετά αξιόπιστο φωτογραφικό χαρτί το έχω βρει σε προσφορά στα lidl 10 τα 50φυλλα (210g/m2 water resistant 5760 dpi (λέμε τώρα) instant-dry). Και κρατάνε και στο χρόνο. Δεν ξέρω βέβαια αν θα ξαναβγούν προσφορά εγώ πάντως έχω καβατζώσει μερικά ;)

Link to comment
Share on other sites

To Lidl κατά καιρούς φαίρνει τέτοια χαρτιά σε πολύ χαμηλές τιμές. Όμως να γνωρίζετε ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο για ποιοτικές εκτυπώσεις (με σωστή αναπαραγωγή των χρωμάτων, λόγω χαμηλού χρωματικού εύρους).

Βέβαια, ο καθένας κρίνει την ποιότητα με το δικό του μάτι και με τις δικές του προτεραιότητες και ίσως καλά κάνει...

Για όσους όμως ακολουθήσουν την καθαρά ποιοτική μέθοδο θα τους πληροφορήσω ότι αυτή τη στιγμή "φθηνό" πολύ καλό χαρτί θα βρουν το Canon Photo Paper Pro στα 8,70 ευρώ τα 15 φύλλα Α4 και το Epson Premium Gloss Photo Paper που κατά παρτίδα δίνουν τα δύο πακέτα στην τιμή του ενός δηλ. τα 40 φύλλα Α4 στην τιμή των 17,5 ευρώ περίπου.

Αν μάλιστα συνδιάσετε αυτά τα χαρτιά και με τα σωστά ICC profile στον κατάλληλο εκτυπωτή θα πάρετε το μέγιστο της απόδοσής τους που είναι πραγματικά εξαίσια!

Link to comment
Share on other sites

εγώ στο δικό μου εκτυπωτή χρησιμοποιώ γεμίσματα πάντως.

σαν ποιότητα δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά με το δικό μου μάτι.

έχω κάποιες εκτυπώσεις 2+ ετών. αυτές που έχουν ξεθωριάσει είναι αυτές που είναι σε φτηνότερο χαρτί.

πιστεύω ότι σε έναν inkjet το χαρτί κάνει πολύ μεγάλη διαφορά. το μελάνι αν είναι 100% συμβατό με το original, δεν νομίζω να έχει τόση διαφορά.

ο εκτυπωτής είναι ο HP 960c.

επίσης στον δικό μου δεν μπορείς να χαλάσεις κάτι στον εκτυπωτή με τα γεμίσματα, διότι η κεφαλή θεωρείται μελάνι από την hp. ειδικά η hp ακολουθεί πολιτική που σε κάνει να μην πληρώνεις με τίποτα το original. γιατί 50ευρώ για ένα έγχρωμο δεν τα δίνω εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Θέλω να τυπώσω έναν κατάλογο και ψάχνω χαρτί φωτογραφικής ποιότητας το οποίο να είναι διπλής όψης. Εχω καταλήξει σε αυτό:

Διπλής όψης High glossy A4 (220gr) φωτογραφικό χαρτί

Έχει κανεις εμπειρία απο καταλόγους?

Μονο έναν θελω να τυπώσω δοκιμαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.