Jump to content



Κιτρινίζει η Οθόνη!!!


Recommended Posts

Το τελευταίο διάστημα η οθόνη κιτρινίζει κατα διαστήματα! Κουνώντας το καλώδιο που συνδέεται η οθόνη με την κάρτα γραφικών η κατάσταση φτιάχνει λίγο αλλα ξαναχαλάει χωρίς να πειράξω τίποτα. Η κάρτα γραφικών είναι η gigabyte 6800 silentpipe.H θερμοκρασία είναι στους 56 βαθμούς... Τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Aν το τραβήξω με δύναμη θα βγει το καλώδιο ώστε να το αλλάξω εγώ? Λέτε να την στείλω rma?

Μη δοκιμασεις ουτε για πλακα να τραβηξεις το καλωδιο , γιατι αποτελειται απο πολλα μικρα αλλα καλωδιακα μεσα . Δε θυμαμαι ποσα ... 10 νομιζω.

Αυτα ειναι διαφοροποιημενα χρωματικα , οποτε πρεπει να ξερεις που μπαινει το καθε χρωμα .

Αν εχεις εγγυηση , κανε RMA .

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν μπλέ η οθόνη πολλοί θα σε ρωτούσαν αν τρέχεις windows.

Τώρα σοβαρά:

Η γρηγορότερη λύση είναι να πας το μόνιτορ σε κάποιον ηλεκτρονικό. Αν θες να είσαι απόλυτα ασφαλής όμως πήγαινε δια της πεπατημένης, δηλαδή, το πας στην αντιπροσωπεία και ειναι έτοιμο σε καμία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το παθαινει το μονιτορ οταν καποιο η καποια απο τα πολλα καλωδιακια που εχει μεσα το καλωδιο που παει στην καρτα οθονης,απο καποιο τσακισμα η ελατωμα αρχιζει και κοβεται.Οποτε μην κανεις τιποτα περιεργο γιατι σαν επισκευη δεν ειναι τιποτα το σοβαρο.Μαλλον θα σου αλλαξουν το καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα η οθόνη κιτρινίζει κατα διαστήματα! Κουνώντας το καλώδιο που συνδέεται η οθόνη με την κάρτα γραφικών η κατάσταση φτιάχνει λίγο αλλα ξαναχαλάει χωρίς να πειράξω τίποτα. Η κάρτα γραφικών είναι η gigabyte 6800 silentpipe.H θερμοκρασία είναι στους 56 βαθμούς... Τι μπορεί να φταίει?

Να σε ρωτήσω Μήπως έχεις την Hitachi cm 621F; Γιατί και εμένα μου κάνει ακριβώς τα ίδια. Θα κάνω υπομονή όμως λίγο ακόμη και θα χτυπήσω καμιά tft επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω Μήπως έχεις την Hitachi cm 621F; Γιατί και εμένα μου κάνει ακριβώς τα ίδια. Θα κάνω υπομονή όμως λίγο ακόμη και θα χτυπήσω καμιά tft επιτέλους.

Όχι. Tft 17" Viewsonic έχω.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το πρόβλημα είναι καθαρά σε θέμα hardware ( καλώδιο) δεν μπορούν να γίνουν και πολλ΄απρέαγματα πέρα από RMA ή τεχνικό το θέμα κλειδώνει εδώ , Ευχαριστώ όλους όσους συμμετείχαν....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.