Jump to content



Δεν βγάζω άκρη με τίποτα!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!


μαγκούστα

Είμαι πίθηκος που δεν μπορώ να βγάλω άκρη?  

9 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Θέλω να αγοράσω καινούριο υπολογιστή, Διαθέτω κάτι πάνω από 1000 ευρώ για κεντρική μονάδα μόνο.(όχι οθόνη)

Ψάχνω κάμποσο καιρό και έχω καταλήξει σε 2-3 πραγματακια.

πχ. μάλλον Pentium D 830.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν γνωρίζω και πολλά πράγματα όσον αφορά τις εξελίξεις όσον αφορά τισ κάρτες γραφικών.

Το σίγουρο είναι οτι θα είναι ΑΤΙ (Χ800 ή Χ850)

Απ'οτι έχω καταλάβει αυτές μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως slave σε crossfire.

αργοτερα μπορεί να αγοράσω μια με το ίδιο chip αλλά μάστερ και να τις ζευγαρώσω. Αν εχω καταλάβει καλά έτσι γίνετε.

Ωραία ως εδώ....

Πάμε τωρα στην μητρική...

Υπάρχουν, δεν υπάρχουν, πουλιούνται ή όχι, θα έρθουν και πότε στην ελλάδα

μητρικές που να υποστηρίζουν crossfire, να είναι dual graphics (2PCIE) και να πέρνουν επεξεργαστή P D 830?

Εψαξα πολύ, διάβασα πολλά αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει τίποτα.

Οποιος μπορεί να με διαφωτίσει ας το κάνει γιατί δεν την παλεύω άλλο!!!!

Ευχαριστώ

:119: :078:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας...απ οσο καταλαβα...πας για gaming pc...Οποτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα εναν AMD ο οποιος στα ιδια λεφτα του pentium θα σου δωσει καλυτερες επιδοσεις :) Οσο για την καρτα...εγω προσωπικα ειμαι υπερ της nvidia και θα σου προτεινα μια 6800 η 6800GT της οποιες θα μπορουσες επισης να ζευγαρωσεις μεσω του SLi.Παντως απο ATI crossfire δεν ξερω και πολλα για να σε βοηθησω να επιλεξεις.Απο μητρικες ...εφοσον δεν σε νοιαζει υποθετω το overclocking τοτε θα σου προτεινα μια Gigabyte με SLi (εφοσον υποθεσουμε πως παρεις nvidia καρτα γραφικων) και πιθανον να ειναι καλο και το καινουργιο chipaki της VIA :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας...απ οσο καταλαβα...πας για gaming pc...Οποτε σου προτεινω ανεπιφυλακτα εναν AMD ο οποιος στα ιδια λεφτα του pentium θα σου δωσει καλυτερες επιδοσεις :) Οσο για την καρτα...εγω προσωπικα ειμαι υπερ της nvidia και θα σου προτεινα μια 6800 η 6800GT της οποιες θα μπορουσες επισης να ζευγαρωσεις μεσω του SLi.Παντως απο ATI crossfire δεν ξερω και πολλα για να σε βοηθησω να επιλεξεις.Απο μητρικες ...εφοσον δεν σε νοιαζει υποθετω το overclocking τοτε θα σου προτεινα μια Gigabyte με SLi (εφοσον υποθεσουμε πως παρεις nvidia καρτα γραφικων) και πιθανον να ειναι καλο και το καινουργιο chipaki της VIA :)

Καταρχήν ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις...

Ο βασικός στόχος δεν 8α είναι το gaming αλλά σε μεγάλο ποσοστό ναι.

είμαι μεταξύ δύο επεξεργαστών.

P Dual Core 830

A64X2 3800+

να σου πώ την αλήθεια δεν είχα ποτέ AMD και ούτε ξέρω κανέναν που να είχει (περίεργο ε?) και δεν ξέρω φοβάμαι.

καταρχάς υπάρχει περίπτωση κάποιοι κώδικες να μήν τρέχουν και να πρέπει να βρώ αντίστοιχους για AMD?

Link to comment
Share on other sites

όχι δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση, εξαρτάται βέβαια τι κώδικες εννοείς, αλλά και πάλι, δεν υπάρχει τπτ να φοβάσαι......καταρχάς νομίζω πως ο 3800+ είναι καλύτερος όσον αφορά στο gaming, αλλά οι διαφορές στις επιδόσεις στις εφαρμογές γραφείου πρέπει να θεωρήούνται αμελητέες, αλλά δε ξέρω αν χρησιμοποιείς τπτ έξαλλα προγραμματα δημιουργίας γραφικών κτλ...όσο για τις κάρτες γραφικών, γιατί να μη πάς σε Χ1800ΧL? νομίζω πως κάνουν περίπου τα ίδια λεφτά ....

Link to comment
Share on other sites

να σου πώ την αλήθεια δεν είχα ποτέ AMD και ούτε ξέρω κανέναν που να είχει (περίεργο ε?) και δεν ξέρω φοβάμαι.

Και εγω δεν ξέρω κάποιον που να έχει Lamborghini, λες να είναι σαράβαλα ? :046:

καταρχάς υπάρχει περίπτωση κάποιοι κώδικες να μήν τρέχουν και να πρέπει να βρώ αντίστοιχους για AMD?

Όχι, δεν παίζει κάτι τέτοιο.

Εγω θα πήγαινα για έναν 4200+ ή έναν Opteron 165 :)

Link to comment
Share on other sites

Ειδικα σε Dual core ...σε games η intel ειναι θα λεγα πεταμενα λεφτα...Απ οσο θυμαμαι...αν θυμαμαι καλα...ο 3800+ ( που ειναι ο μικροτερος D.core της AMD ) ηταν ταχυτερος απο τον ανωτερο D.core της Intel.Προβληματα που αναφερεις με κωδικα κτλπ ΙΣΩΣ καποτε να υπηρχαν...εγω εδω και 5 χρονια περιπου με τους AMD δεν ειχα ποτε κανενα μα κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν ξέρω κάποιον που να έχει Lamborghini, λες να είναι σαράβαλα ? :046:

ΛΟΟΟΟΛ

κορυφαια ατακα!!!!!

Σαν τη διαφημηση παλια που ρωταει ενας με cooper εναν τυπα με supercar αν του εχει βγει καλο το αμαξι....!!!!! :046:

Link to comment
Share on other sites

και αν εστω πάω σε λύση ΑΜΔ οι μητρικές που υποστηρίζουν ΑΜΔ νομίζω παίρνουν μόνο τις DDR μνήμες και όχι DDR2???

τί ξέρετε γι'αυτό?

Ισχυει αλλα μη σ απασχολει...μικρη διαφορα επιδοσεων και πιο φθηνες μνημες για σενα :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.