Jump to content



Tv out Help!


therock

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,τα φωτα σας ζητω!Θελω να συνδεσω το laptop με την οθονη της τηλεορασης με καλωδιο s-video,ωστε να δειχνει οτι υπαρχει στον υπολογιση.Κυριως το τηελω για αρχεια video φυσικα!Τεσπα το πηρα το καλωδιο εκανα την συνδεση,και πειραζει τισ ρυθμισεισ για πολυ ωρα μεχρι που καταφερα κατι.Εχω ομοως τα εξης προβληματα:

Α)Οι ποιοτητα απεικονισης ειναι παρα πολυ ασχημη!

Β)Τα video που εχω τρεξει μεχρι στιγμης μεσω wmp δεν εμφανιζονταν στην tv

Γ)Ι τηλεοραση ειναι 100 hz και με αφηνει να βαλω μεχρι 60,και αναλυση μεχρι 1024x768.

Δ)Πως μπορω να απενεργοποισω την οθονη του laptop και να φαινεται μονο η tv?Μονο αμα βαλω clone mode λειτοθργη η tv.

Αυτα...Θα μποροθσατε μηπως να με βοηθησετε γιατι χρειαζομαι επειγοντως να τη θεσω σε λειτουργια!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα της ποιότητας είναι φυσιολογικό (εξαρτάται φυσικά και από την vga - για ποια μιλάμε; )

αν θες πάντως να μπορείς να διαβάζεις και κανένα γράμμα στην TV, καλύτερα κατέβασε την ανάλυση στα 800*600

αυτό με τo wmp μου κάνει εντύπωση πάντως.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι δικιο εχεις φιλε μου εγω δεν διαβασα σωστα το post σου!Το δοκιμασα αυτο και δουλευει!Αλλα οσο με την πολυ κακη ποιτητα τι μπορει να γινει?

Την αναλυση δοκιμασα να την κατεβασω αλλα δεν το επιτρεπει.Ειναι μονιμα στο 1024x768!

Να ρωτησω,η ποιοτητα απειονισης με αυτη τη μεθοδο που οφειλεται?

Specs:

Video Card:Ge-force 4 440 mx 32mb

Laptop Screen 15 lcd

Tv LG 29'' 100hz.

Connection s-video cable.

Αν η οτηονη του pc παιζει ρολο στην απεικονιση τοτε αξιζει να το σινδεσω με το desktop pc μου που εχει crt 17?

Ευχαριστω για τημ μεχρι τωρα βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

την ανάλυση του desktop του laptop μπορείς να την αλλάξεις?

αν ναι κατέβασέ τη, και ίσως έτσι μπορεί να δουλέψει πιο χαμηλά το tv out του laptop.

η ποιότητα απεικόνισης σε ταινίες dvd πρέπει να είναι πολύ καλή.

μήπως φταίει η συμπίεση των βίντεο που δεν βλέπεις καλά?

η τηλεόρασή σου δείχνει 720*576.

οπότε ότι και να λες στην κάρτα γραφικών σου, το tv-out αυτό στέλνει, αλλιώς δε θα δούλευε.

το 50-60-100hz δεν το ρυθμίζεις εσύ αλλά η τηλεόρασή σου.

εσύ από tv-out s-video μπορείς να στείλεις 720*576 interlaced 50hz.

Οπότε όλα αυτά για αναλύσεις κλπ είναι θεωρητικά, γιατί η μετατροπή γίνεται στην κάρτα γραφικών και όχι στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

σαν ποιότητα το s-video είναι ανώτερο του composite.

μήπως απλά η κάρτα έχει πολύ κακό tv-out?

δεν δικαιολογείται όμως τέτοια διαφορά.

δεν παίζει ρόλο το καλώδιο που θα βάλεις στην ανάλυση που θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταει που η τηλεοραση ειναι 29?Τωρα το αν η καρτα εχει η οχι καλο tv out πως μπορω να το ξερω?Οπως ειπα εχω την ge force 4 440 mx 32 mb. Απο drivers εχω τους τελευταιοθς που εχω βρει για λαπτοπ!Καμμια αλλη ιδεα μηπως?

Link to comment
Share on other sites

.....βασικα βαλε το tvtool που λεει και ο φιλος απο πανω.....θα μπορεσεις να ρυθμισεις πολλα πραγματα μεσω αυτου......οσο για την κακη ποιοτητα αν δεν μπορεσεις να κανεις τιποτα με software....τοτε πρεπει να οφειλεται στον decoder/tv-out της καρτας.....;)

Link to comment
Share on other sites

....μμμμ περιεργο ...συνηθως αυτο το μυνημα το βγαζει οταν δεν υποστηριζει την καρτα....δηλ οταν το βαλεις σε καρτα που δεν ειναι nvidia......τωρα δεν μπορω να σε βοηθησω παραπανω γιατι συμβαινει αυτο.......για δοκιμασε και το PowerStrip ....μπας και καταφερεις τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.