Jump to content



Ήρθε ο όπτερον 165!


Γιάννης_84

Recommended Posts

Συγγνωμη για την αγνοια, αλλα εχω χασει τη μπαλα με ολο το χαμο που γινεται με τους Opteron.

Ακουω τοσα και τοσα αλλα ακρη δε βγαζω! Αν συγκρινεις εναν Opteron με εναν AMD64 κι εναν AMD64 X2 (ιδιων συχνοτητων?) σε τι υπερτερει ο Opteron? Τι διαφορες στους πυρηνες εχουν? Πολλες φορες τον αναφερουν ως dual core Opteron! Εχει ολα τα χαρακτηριστικα των Χ2?

Το μονο σιγουρο που εχω καταλαβει ειναι οτι βρισκονται σε επιπεδα τιμων ενος AMD64 και παιρνουν τρελο overclock. Χτυπανε δηλαδη σε επιδοσεις και τους Χ2?

Αν μπορει κανεις να τα διευκρινησει θα βοηθουσε πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply
Συγγνωμη για την αγνοια, αλλα εχω χασει τη μπαλα με ολο το χαμο που γινεται με τους Opteron.

Ακουω τοσα και τοσα αλλα ακρη δε βγαζω! Αν συγκρινεις εναν Opteron με εναν AMD64 κι εναν AMD64 X2 (ιδιων συχνοτητων?) σε τι υπερτερει ο Opteron? Τι διαφορες στους πυρηνες εχουν? Πολλες φορες τον αναφερουν ως dual core Opteron! Εχει ολα τα χαρακτηριστικα των Χ2?

Το μονο σιγουρο που εχω καταλαβει ειναι οτι βρισκονται σε επιπεδα τιμων ενος AMD64 και παιρνουν τρελο overclock. Χτυπανε δηλαδη σε επιδοσεις και τους Χ2?

Αν μπορει κανεις να τα διευκρινησει θα βοηθουσε πολυ :)

H μονη διαφορα ειναι αυτη που εχεις καταλαβει και δεν ειναι και δεδομενο κι ολας απλα εχεις καλυτερες πιθανοτητες κατα τα αλλα ειναι το ιδιο πραγμα με τους Α64 υπαρχουν single core Οpteron και dual core Opteron οπως και στους Α64 δηλαδη.......

Link to comment
Share on other sites

Kαλο θα ηταν να ριξεις μια ματια στην AMD πρωτα.Οπως και με τους Α64 ετσι και για τους opteron υπαρχουν και διπυρηνοι.Δεν ειναι ολοι ομως(μονο τα μοντελα 165,170,175)!Αντιστοιχα οι μονοι πυρηνες ειναι οι 144,146,148,150,κλπ

Οι διαφορα με τους Α64 ειναι οτι εχουν καλυτερο memory controller(IMC) κι εχουν 1ΜΒ L2 Cache.Γενικα ανεβαινουν καλυτερα.Αν θες να τους συγκρινεις με καποιους Α64 αυτοι θα ειναι με πυρηνα San Diego(αν και οι οπτερον θεωρουνται καλυτεροι στο oc)..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.