Jump to content



p4 prescott 3.0@3.5 δεν πάει παραπάνω


Telisss

Recommended Posts

γεια χαρα! έχω κάποιες απορίες. ο υπολογιστής μουδέν ανοίγει πάνω απο τα 3,5ghz. έχω αλλάξει fsb:ram σε 5:4 απο 1:1. επίσης έχω ανεβάσει λίγο το ρεύμα στα 1,42v απο 1,39 που δούλευε. Δένο μπορώ να καταάβω τί φταίει. Η μητρική μου είναι η aopen ax4spe-un, Μνήμη 2*256 kingston σε dual channel. Σάς παρακαλώ βοήθεια! εχω εργοστασιακή ψύξη, αλλα ακόμα και στα 3,5 σε idle δουλέυει στους 41 και σε full load στους 60. το κουτι ψύχετε καλά μιάς και έχει 6 8αριδες ανεμιστήρες. δεν μπορώ να καταλαβω τί φταίει. βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply

την κοιτάω και αποτο βιος. Ίδιες θερμοκρασίες λεει. εχει πρόγραμμα η μητρική μου. απο εκεί βλέπω τις θερμοκρασίες. οχι απο speedfan κλπ. και τώρα που είναι κλειδώμένος μπορώ να κάνω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει αλλαξει και τις ρυθμισεις των μνημων?

από οτι υπολογίζω έχει cpu 15*200....

με 5/4 διαιρέτη, αν βάλει 15*233 που είναι τα 3,5, οι μνήμες θα παίζουν 186...

δεν χρειάζεται να αλλάξει τίποτα, νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου ειναι η θερμοκρασια μιας και οι prescot θελουν πολυ καλη ψυξη και η εργοστασιακη ψυκτρα δεν ειναι οτι καλυτερο για overclocking εκτος και αν ειχες πεσει σε κανενα εξαιρετικο κοματι.

60 βαθμοι που εχεις σε full load ειναι πολλοι για να σου δωσει παραπανω.

Πιστευω και στα 3.5 που μπουταρεις δεν εισαι σταθερος.

Τι προγραμματα εχεις τρεξει σε full load για να τον τεσταρεις και για ποση ωρα?

Link to comment
Share on other sites

κτμ ετρεξα memtest και super pi. εχτες έτρεξα 3dmark05 και 3dmark01 και έπεζα san andreas για 1μιση ώρα και κοιτούσα τις θερμοκρασίες συνεχώς

Αρα δεν τον εχεις τεσταρει καθολου.

Τρεξε prime95 για 12 ωρες το ελαχιστο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.