Jump to content



Ερωτηση σχετικα με εγγραφη cd στο Γερμανο


mr_t

Recommended Posts

Ο θειος μου που δεν εχει καμμια ιδεα απο φωτογραφια και υπολογιστες, τραβηξε μερικες φωτογραφιες με τη ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη του, sony p200 7mpixels

και υστερα πηγε στο γερμανο τις εκαψε σε ενα cd και μου τις εστειλε.

Προς εκπληξη μου ειδα οτι οι εικονες εχουν μονο 1280Χ960 αναλυση δηλαδη περιπου 1,2μπιξελ. Ο θειος μου τη μηχανη δεν την εχει πειραξει καθολου, ειναι οπως την αγορασε, επομενως υποθετω το φυσιολογικο ειναι να λειτουργει στα 7μπιξελ. Αρα εκαναν καμμια ****** αυτοι στο Γερμανο?

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο για μένα, είναι ο θείος σου καταλάθος να τραβούσε με λάθος ρύθμιση.

Επειδή το να μετατρέψουν τις φωτο απο μια ανάλυση σε άλλη, εκτός που είναι χρονοβόρο, δεν είχαν και λόγο να το κάνουν.

Ερώτηση: Οι φώτος σβηστήκαν απτην μνήμη της μηχανής?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι τράβηξε τις φωτογραφίες στην μέγιστη δυνατή ανάλυση?Έχει ρυθμιστεί η μηχανή να τραβάει σε αυτή την ανάλυση τις φωτογραφίες!?Καλύτερα πρώτα να το τσεκάρεις και μετά εφόσον είναι έτσι, να πας στο Γερμανό όπου έκαψε το cd να ζητήσει εξηγήσεις.Μπορεί να τις καίνε μέχρι σε τέτοια ανάλυση μόνο ή κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι ο θειος μου ειναι αθηνα και εγω θεσσαλονικη, αλλιως θα του το εκαιγα εγω το cd. Οποτε δεν μπορω να ελεξω τη μηχανη.

Οσο αφορα την αναλυση, δεδομενου οτι η μηχανη ειναι 7μπιξελ, το θεωρω πολυ δυσκολο να εχει επιλογη για 1,2μπιξελ

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα την αναλυση, δεδομενου οτι η μηχανη ειναι 7μπιξελ, το θεωρω πολυ δυσκολο να εχει επιλογη για 1,2μπιξελ

Και γιατι αυτο? Ολες οι μηχανες υποστηριζουν απο 640x480 (μπορει και λιγοτερο) εως το max που τους επιτρεπει ο φακος τους.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι, ο θειος τις τραβηξε στο default το οποιο ποτε δεν ειναι το maximum, πρεπει να το επιλεξεις εσυ μεσα απο τα menu.

Δεν ειχαν κανενα λογο να αλλαξουν την αναλυση στις φωτογραφιες εξαλλου.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον κανεις λαθος γιατι εγω βλεπω αλλα στο παρακατω λινκ.

http://www.parkcameras.com/sony/digitalcameras/dscp200b.htm#spec

Still Image size (5.0 Mega, 2592 x 1944) YES

Still Image size (3.1 Mega, 2048 x 1536) YES

Still Image size (1.2 Mega, 1280 x 960) YES

Still Image size (VGA, 640 x 480) YES

Still Image size (3:2 mode, 2592 x 1728) YES

Still Image size (7.2 Mega 3072 x 2304) YES

Still Image size (3:2 mode 3072 x 2048) YES

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.