Jump to content



Smart status σε raptor sata 36GB


Viper-kt

Recommended Posts

Προσφατα αγορασα εναν raptor sata 36GB.

Οπως βλεπετε στην εικονα, το smart status ειναι not available και αρκετες φορες fail. Επισης κοιταξε και το μεγεθος. Γραφει οτι του κατεβει.

Στο bios, το smart ειναι ενεργοποιημενο. Γιατι δεν το "βλεπει" το διαγνωστικο και πως μπορω να το ενεργοποιησω?

http://img271.imageshack.us/my.php?image=raptor36gb6uq.jpg

Ευχαριστω για την βοηθεια σας!!

ΥΓ: Εχει επιπτωσεις στην αποδοση? Εχω βαλει το λειτουργικο πανω.

Edit: Και η μητρικη μου ειναι αυτη

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το hdd health αλλα μπερδυτηκα. Στην πρωτη εικονα λεει smart enabled.

Στην δευτερη λεει disable.

Για βοηθατε ρε παιδες!!!

Edit: Οριστε και ενα fail με αλλη χωριτικοτητα παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφερω παλι αυτο το θεμα καθως λυση δεν βρηκα. Αλλαξα δισκο, εβαλα καινουργιους drivers για sata, εκανα bios update, αλλαξα το καλωδιο του SATA αλλα τιποτα.

Οποιος ξερει κατι, οτιδηποτε, ας βοηθησει παρακαλω. Αν δεν το φτιαξω θα σκασω!!

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι ξέρω με το SMART δεν επηρεάζει τις επιδόσεις, το μόνο που κάνει είναι να κρατάει κάποιο είδος ιστορικού για την λειτουργεία του δίσκου όπως δηλαδή τις συνολικές ώρες που έχει λειτουργήσει συνολικά, την ώρα που κάνει μέχρι να πιάσει τη μέγιστη ταχύτητα και άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά που με κατάλληλα προγραμματάκια (HDD monitors όπως το HDD Health, Diskcheckup κ.α) μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα για την κατάσταση του δίσκου και την διάρκεια ζωής που του απομένει.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά μητρική έχεις? μήπως υπάρχει ασυμβατότητα? καλύτερα πάντως αν βρεις να δοκιμάσεις έναν ίδιο raptor, αλλιώς RMA...

Η μητρικη αναφερεται στο πρωτο post. Ειναι με chip ΚΤ600. Ο πρωτος δισκος raptor πηγε πισω και πηρα καινουργιο, οπου εχω παλι το ιδιο προβλημα. :071:

Στο utility του dos (με δισκετα) που εχει η western, δεν βγαζει κανενα λαθος και δειχνει την σωστη χωριτηκοτητα. Μονο στα Windows δειχνει οτι να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.