Jump to content



pentium d 820 η pentium 4 650????


d|smal

Recommended Posts

επειδη μαλλον θα πουλησω τον 540 που εχω τωρα κ θα μεινω χωρις επεξεργαστη σκεφτομαι εναν απο αυτους τους δυο με βασει κ τα οικονομικα μου! ποιον μου προτεινεται? ο 820 με τον 830 εχουν μεγαλη διαφορα στις επιδοσεις αξιζουν τ σχεδον 100ευρω παραπανω?? μηπως τελικα να παρρω τον χειροτερο σελερον κ να περιμενω να βγουν οι καινουργοι 955 οι οπως λεγονται κ να αγορασω τοτε?

Link to comment
Share on other sites

Οι σειρά 8xx δεν αξιζει γενικώς καθόλου και η διαφορά των 100 ευρώ του 820 με 830 δεν αξίζει επίσης.

Αφου πουλας το CPU αμα μπορείς πουλά και τη μητρικη και πάρε εναν X2 AMD.

Αλλιώς αν επιμένεις σε Intel εγω θα περιμενα να δω τι φρούτα είναι τα 9xx.

Εγω προσωπικα επειδη σκέφτομαι μια παρόμοια αναβάθμιση με τη δικιά σου θελω να δωσω τη μητρική και να παρω μια με 975 chipset αλλα να κρατησω τα υπόλοιπα (εχω CPU 640) για να μη παει πολυ το μαλλί και όταν βγουν οι 9xx και αξιζουν να χτυπήσω έναν γιατι θελω dual core.

Link to comment
Share on other sites

Κρατα τον 540 και μαζεψε λεφτα για εναν dual core σε περισοτερα Ghz..( να πεσουν και λιγο οι τιμες..)

Ο 830 εχει σιγουρα διαφορα απο τον 820 στις επιδοσεις. Τωρα το αν αξιζει ή οχι το κρινεις αναλογα με την τσεπη σου και με το κατα ποσο σκεφτεσαι τη λυση του overclock..

Ο 650 ειναι χειροτερος και απο τους δυο.

Link to comment
Share on other sites

απλα εχω μια μητρηκη 915g chipset κ μια μνημη 512 κ επειδη ενας φιλος μου θελει υπολγιστη του ειπα θα του τα πουλησω ολα οσο κανει ο δ 820 εκει γυω στα 300€ αλλα δεν εχω δευτερο επεξεργαστη οποτε καπως πρεπει να βολευτω κ εγω κ ενοειται οτι δεν μπορω να παρω ΑΜΔ τωρα κ σκεφτηκα οτι ενας 820 ισως με κρατησει για 1.5 χρονο αλλα εαν ειναι πατατα παιρνω ενα σελερον κ τα υπολοιπα που θα μου μεινουν τα κανω χρυσο(!!!!) γιατι σχεδον σιγουρα θα τον πουλησω τον 540 γιατι θελω να ξεφορτοθω τα υπολοιπα mobo-ram

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ είμαι για αγορά μεταξύ του 830 και του 650. Γνωρίζει κανείς σας κάποια σελίδα με τεστ επιδόσεων? Δε με ενδιαφέρει τόσο οι επιδόσεις τους στα παιχνίδια, όσο σε άλλες εφαρμοφές όπως τρέξιμο ενός κώδικα σε γλώσσα προγραμματισμού ή επιδόσεις σε βαρβάτα μαθηματικά προγράμματα όπως το mathematica.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι για αγορά μεταξύ του 830 και του 650. Γνωρίζει κανείς σας κάποια σελίδα με τεστ επιδόσεων? Δε με ενδιαφέρει τόσο οι επιδόσεις τους στα παιχνίδια, όσο σε άλλες εφαρμοφές όπως τρέξιμο ενός κώδικα σε γλώσσα προγραμματισμού ή επιδόσεις σε βαρβάτα μαθηματικά προγράμματα όπως το mathematica.

http://www.behardware.com/articles/607-1/a-survey-of-40-intel-and-amd-processors.html

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.