Jump to content



ATHLON 64 3400+ Overc+Voltage


Arxagelos

Recommended Posts

Λοιπόν μετά απο 4 μέρες συνεχούς πειράγματος και προσπαθώντας να βρω τις τέλειες ρυθμίσεις για το pc μου κατέληξα απο:

12Χ200fsb=2.400ΜΗz 1.500V

σε:

10χ270fsb=2.700ΜΗZ 1.650V

Το σύστημα είναι σταθερό μόνο με αυτήν την τάση και το ερώτημα είναι αν υπάρχει περίπτωση να τα παίξει η cpu απο την τάση μιας και το cpu-z μου δείχνει ότι η τάση φτάνει μέχρι και 1.75 όταν λειτουργεί foul load η cpu.......τα 1.650 που έβαλα στο Bios είναι καταστροφικά λέτε??? το σύστημα πάντως πετάει στην κυριολεξία και στο sandra περνάει και τον FX-57 :024:

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις φτάνει μεχρι 1.75 οταν λειτουργεί full load????

ήξερα οτι οταν δε χρησιμοποιείτεο επεξεργαστης πέφτει η τάση και η συχνοτητα... οχι οτι οταν ειναι σε full load δινει περισσότερη τάση...

το cool & quiet φανταζομαι το εχεις απενεργοποιήσει έτσι???

παντως τα 1.64 αν οι θερμοκρασίες σου ειναι καλές (τι ψύξη έχεις?) δεν αποτελουν ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

GIGABYTE K8NS-PRO. Απλά απο ότι διάβασα oi gigabyte κάνουνε overvoltage....ότι ανεβαίνει το voltage εννοώ ότι όταν τρέχω το cpu-z και κάνω διάφορες εργασίες στα windows...αυξομειώνεται η τάση απο 1.6250 - 1.750 κτλ.

Οι μνήμες είναι OCZ-550 PC4400 σε 270fsb 3-4-4-7 πάνε και παραπάνω αλλά δεν δίνει περισότερη τάση η μητρική μόνο +2 και αν δεν κάνω λάθος το +2 είναι 2.8V

Το κακό στους ATHLON είναι ότι αν πειράξεις τον πολλαπλασιαστή δεν δουλεύει το cool n' quiet.... το οποίο είναι πολύ χρύσημο....

Κατα τα άλλα να προσθέσω ότι με ΗΤ 3Χ κατάφερα 270fsb...το περίεργο είναι ότι όταν βάζω ΗΤ 1χ ή 2χ το σύστημα πάει μόνο μέχρι 250fsb....κάτι που μου πείρε 4 μέρες για να καταλάβω τι φταίει γιατί εγώ κατέβαζα το ΗΤ σε 1χ Κ 2χ για να βρώ το μέγιστο για τις μνήμες.......κουφό ε? και τελικά μόνο στο 3Χ ανεβάζει περαπάνω fsb.....

H ψύξη που χρησιμοποιώ είναι μια GIGABYTE 4000 ULTRA και TSOUNAMI κουτί....σε idle 32C και foul load 44c

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.