Jump to content



PC δεν παίρνει μπρος σε τακτά χρονικά διαστήματα!!!


S1mon

Recommended Posts

Καλησπέρα! Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω εδώ το μήνυμα, μιας και το pc -για την ώρα- δουλεύει, αλλά δεν ήξερα που αλλού θα ταίριαζε.

Το σύστημά μου είναι:

CPU: Athlon 64 3200+

Mητρική: MSI K8N Neo 3 (Slot 754)

VGA: ABIT x700 Pro 128mb PCI Express

RAM: 2x512mb

HDD: Western Digital 250GB, SATA 1

Για σταθερή τάση υπάρχει ups

Σπουδάζω στην επαρχία και συνήθως όταν έλειπα για κάποιο διάστημα (όπως πρόσφατα στις γιορτές), όταν επιστρέφω το σύστημα δεν παίρνει μπρος, δεν ανοίγει τίποτα, η οθόνη δεν παίρνει καν σήμα και δεν κάνει ούτε ενα "μπιπ" (πάντα το είχα εκτός πρίζας). Παραδόξως μετά από μερικές ώρες δούλευε και πλεόν λειτουργούσε κανονικά.

Χτες όμως, εκεί που όλα έδειχναν οκ, κάνω ένα restart (λόγω adsl δεν κάνω και πολλά, και σπάνια κλείνω το pc) και δεν ξαναλειτούργησε... Τα ίδια συμπτώματα, η οθόνη no input signal, το pc να μην κάνει ούτε το beep, οπότε μετά από καμιά ώρα προσπαθειών (δοκίμαζα να βγάλω-βάλω κάρτες, έχω 2 memory slots, να βάλω μόνο μία μνήμη κάθε φορά, να το βάλω σε άλλη πρίζα) τα παράτησα.

Μετά από κάνα τετράωρο δούλεψε τελικά και λέω απλώς θα το έπιασε καμιά κρίση και μετά την εξεταστική και τις εργασίες που έχω να κάνω θα πάω να το κοιτάξουν καλού κακού. Αλλά δυστυχώς, μετά από μια ώρα κόλλησε και πάλι τα ίδια... δεν έπαιρνε μπρος.

Σήμερα είναι η επόμενη μέρα, κατέβασα το memory test, το έτρεξα και μέχρι το pass 4, test 5 ήταν όλα succeded και το ερώτημα είναι πότε θα ξαναρχίσει τα ίδια το διαολεμένο... :096:

Έχει κανείς κάποια συμβουλή ή έχει παρουσιαστεί κάτι παρόμοιο σε κάποιον;

Edit:

Υ.Γ.

1. Είδα και το περίφημο pdf με το απλό διάγραμμα (που παραδόξως είναι αρκετά απλό στη χρήση) αλλά κόλλησα όταν έφτασα στην Motherboard/CPU/Ram Failure. Τι είναι το power και το video diagnostic;

2. Η motherboard είναι σχετικά καινούρια, το καλοκαίρι την πήρα, και με την προηγούμενη, ASUS K8V έκανε τα ίδια (όταν έλειπα πολύ καιρό δεν έπαιρνε μπρος). Να σημειωθεί ότι όταν την άλλαξα έδωσα σε ένα φίλο την ASUS αλλά την πήγε και σε κατάστημα να του τα εγκαταστήσουν και του είπαν ότι δεν διαβάζει τις μνήμες/έχει χαλασμένα τα memory slots... Σε μένα έπαιζε πάντως, δεν ξέρω αν είναι σχετικό με το πρόβλημα.

3. Ελπίζω να μην κουραστήκατε από το μέγεθος του post

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... Η αλήθεια είναι ότι και το τροφοδοτικό είναι ψιλοκαινούριο. Είχα ένα 400άρι Zalman που όταν έκανε αυτό το πρόβλημα (όταν έλειπα καιρό), δεν έπαιρνε ρεύμα τίποτα μέσα! (Και μετά από κάτι ώρες δούλευαν όλα κανονικά!)

Τώρα έχω πάρει ένα 12inch 500άρι, σχετικά άγνωστης μάρκας που όταν το pc δεν παίρνει μπρος, παίρνει ρεύμα, δηλαδή δουλεύουν όλοι οι ανεμιστήρες, τα cd rom, το φωτάκι power, αλλά δεν αρχίζει καν το bios και η οθόνη δεν παίρνει το παραμικρό σήμα...

Link to comment
Share on other sites

μητρικούλα???????

Κάτι τέτοιο μου βρωμάει και εμένα...

Η μόνη δοκιμη που μπορείς να κάνεις είναι να αφήσεις μόνο τα βασικά πάνω (vga cpu ram) και να δεις αν το κάνει πάλι.

Το θέμα είναι οτι επειδή δεν το κάνει πάντα θα δυσκολευτείς αρκετά να σιγουρευτείς για το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες είναι 2 Kingston, 512 mb η μία, DDR 1, μάλλον 400 mhz.

To CPU-Z λέει PC3200 (200 Mhz), αλλά στα timings έχει frequency 158 mhz. (Σήμερα που δούλεψε το pc έκανα load τα defaults του bios, δεν ξέρω αν έχει σχέση με τα χαμηλά mhz). Απ' ότι γνωρίζω η μητρική μου δεν υποστηρίζει dual channel.

Link to comment
Share on other sites

επισης...κοιταξε καλα τα καλωδια που εχεις συνδεσει στα Frond USB...αν ενα ζυγαρι δεν ειναι σωστα κανει τετοια σχεδια το μηχανημα..το εχω παθει!...

Ναι όντως ισχύει αυτό, μου είχε τύχει με το usb του εκτυπωτή μέχρι να κάνω update το bios που το έφτιαξε.

Πάντως χτες που δεν έπαιρνε μπρος, δοκίμασα να το τρέξω μόνο με οθόνη, πληκτρολόγιο, mouse, και δεν έπαιζε οπότε δεν είναι αυτό.

Σήμερα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα ακόμα. Επειδή έχω ένα κάρο εργασίες και λίγο χρόνο να τις κάνω δεν έχω το περιθώριο να το ψάξω τώρα. Όταν τις τελειώσω θα το ερευνήσω κι αν δεν ξανακάνει πρόβλημα θα το πάω σε κάνα μαγαζί να το :064: κοιτάξουν εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

CPU: Athlon 64 3500+

Mητρική: MSI K8T Neo 2 (Slot 939)

VGA: SAPPHIRE 9800XT 128mb AGP

RAM: 2x512mb

Είχα το ίδιο πρόβλημα το pc άνοιγε όποτε ήθελε τελικά η vga πέθανε αλλά και με άλλες κάρτες το σύστημα έκανε τα ιδία

Τα δοκίμασα όλα εκτός από την μητρική και δούλευαν μια χαρά

Άλλαξα την m/b και πήρα asus a8n sli και όλα δουλεύουν τελεία.

Να σημειωθεί ότι η msi ούτε το νέο bios δεν δεχόταν παρόλα αυτά από το service μου είπανε ότι δουλεύει τέλεια. Εγώ την ξαναδοκίμασα με A hardware αλά πάλι τα ίδια. Οι τεχνικοί έχουν δίκιο η εγώ. Υπάρχει περίπτωση η κάρτα να κάηκε λογά M/B?

Link to comment
Share on other sites

...............Για σταθερή τάση υπάρχει ups

..........Η motherboard είναι σχετικά καινούρια, το καλοκαίρι την πήρα, και με την προηγούμενη, ASUS K8V έκανε τα ίδια (όταν έλειπα πολύ καιρό δεν έπαιρνε μπρος)........... και το τροφοδοτικό είναι ψιλοκαινούριο. Είχα ένα 400άρι Zalman που όταν έκανε αυτό το πρόβλημα (όταν έλειπα καιρό), δεν έπαιρνε ρεύμα τίποτα μέσα! (Και μετά από κάτι ώρες δούλευαν όλα κανονικά!)

Τώρα έχω πάρει ένα 12inch 500άρι, σχετικά άγνωστης μάρκας που όταν το pc δεν παίρνει μπρος, παίρνει ρεύμα, δηλαδή δουλεύουν όλοι οι ανεμιστήρες, τα cd rom, το φωτάκι power, αλλά δεν αρχίζει καν το bios και η οθόνη δεν παίρνει το παραμικρό σήμα...

αλλαγη μητρικης

αλλαγη τροφοδ/κου

δυο απο τα βασικα εχουν ηδη αλλαχθει κι εχεις τα ιδια προβληματα??

δλδ μενουν επεξεργαστης-μνημη-καλωδια(οχι μ αυτη τησειρα...)

δεν κοιτας λεω 'γω και το ups ! ? ...για βγαλτο απο τη μεση και βαλε το συστημα κατευθειαν στην πριζα

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ισχύει αυτό, μου είχε τύχει με το usb του εκτυπωτή μέχρι να κάνω update το βίος που το έφτιαξε.

Πάντως χτες που δεν έπαιρνε μπρος, δοκίμασα να το τρέξω μόνο με οθόνη, πληκτρολόγιο, mouse, και δεν έπαιζε οπότε δεν είναι αυτό.

Σήμερα δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα ακόμα. Επειδή έχω ένα κάρο εργασίες και λίγο χρόνο να τις κάνω δεν έχω το περιθώριο να το ψάξω τώρα. Όταν τις τελειώσω θα το ερευνήσω κι αν δεν ξανακάνει πρόβλημα θα το πάω σε κάνα μαγαζί να το :064: κοιτάξουν εκεί.

ο νομος λέει δε πας ποτε το pc σου σε μαγαζί να στο φτιάξει :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εφοσον έχει περάσει διάστημα μεγαλύτερο του μήνα χωρίς καμία απάντηση, το θέμα πλέον δεν ανήκει στην κατηγορία επείγοντα περιστατικά και κλειδώνει.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.