Jump to content



Machine exception error!


Braveheart1980

Recommended Posts

Ααααχ!

Αρχισανε παλι οι γκαντεμιες γμτ

Λοιπον εβαλα περιχαρης το νεο Plextor 750a που κερδισα εκανα κατι δοκιμες και μετα απο καννα διωρο και ενω εκανα browsing,τσουπ μπλε οθονη με μηνυμα Machine exception error

Κανω ρισταρτ τα ιδια

Safe mode τα ιδια

Οποτε σκεφτηκα 2 πραγματα

(1) Δεν τραβαει το τροφοδοτικο ( Fortron 550 watt)

(2) Mνημες

Εβγαλα τον ενα σκληρο και μπουταρει μια χαρα!

Τον ξαναβαζω,μπλε οθονη!

Τωρα τρεχω memtest #5 εδω και 12 λεπτα,ολα οκ

ΣΩΣΤΕ ΜΕ!!

ΥΓ Εχω αναλυτικα

AMD 3500+ @ 2820 1,6v

OCZ REV2 PLATINUM 282X10 @ 2,7V

3XOPTICAL DRIVES

AEROGATE GATEWATCH

2XRAPTORS 74 GB SATA

1XSEAGATE 300GB SATA

1XSEAGATE 200 GB PATA

VGA 6800 GT @ 415/1150 PCI-X

X-FI

PLAYTV PRO ULTRA tv card

2 λαμπες φθοριου

5 ανεμιστηρες 12ρηδες

1 ανεμιστηρα 9αρι

USB mouse logitech mx 1000 usb

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ πραγμα πανω αδερφε μου!Αφου εβγαλες τον σκληρο και ειναι ολα οκ,τοτε πηρες την απαντηση σου..τροφοδοτικο!Ποσα Αmber δινει το τροφοδοτικο σε 5v,3.3v γραμμες?

Αν λες θεωρητικα,θα κοιταξω και θα σου πω

Αν εννοεις ποσο πραγματικα δινει,δεν εχω ιδεα πως τα μετραμε τα ατιμα τα αμπερ(εχω παντως πολυμετρο)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα μπορει να φταιει και ο ιδιος ο δισκος αφου πεταει μπλε οθονες οταν ειναι επανω. Κανε το εξής ξεφορτωσε λιγο το μηχανημα βγαζοντας κανενα cdrom και τιποτα αλλο περιττο και βαλε το δισκο και δες αν ξεκινησει. Αν ειναι οντως προβλημα τροφοδοσίας δε θα βγαλει μπλε οθονη αλλιως σημαινει οτι φταιει ο δισκος.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι λεει το χαρτακι στο τροφοδοτικο πανω γιατι αμα εχεις κανα πολυμετρο που μετραει μεχρι 10Α τοτε δεν σου κανει για να μετρησεις τα Α των γραμμων του psu καθως ειναι αρκετα παραπανω...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αν βγαλω εναν οποιονδηποτε σκληρο το συστημα μπουταρει μια χαρα!(ειτε sata ειτε pata)

Αρα μαλλον τροφοδοτικο

Εβγαλα την καρτα τηλεορασης και μπουταρει μια χαρα(δεν την πολυχρησιμοποιουσα κιολας..)

Σε λιγο θα τρεξω απανωτα 3dmark06,snm κτλ κτλ να στρεσαρω οσο παει το συστημα

ΥΓ1 Υπολογισα με ενα χρησιμο προγραμματακι τα watt που καιει περιπου ο υπολογιστης μου και μου εβγαλε 560 watt και εγω εχω 550 watt..

YΓ2 Κοιταω τα χαρακτηριστικα του fortron μου και σας λεω...

Link to comment
Share on other sites

Newsflash

Εβγαλα εκτος απο την καρτα τηλεορασης ΚΑΙ εναν σκληρο ΚΑΙ το παλιο dvd rw μου αλλα μου το ξαναπεταξε το εν λογω λαθος!

Λετε να φταιει το καινουργιο plextor?????

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι η μητρικη ή ο driver που εχεις τωρα για τα IDE/SATA δε συμπαθησαν το Plextor.Αμα ειχες προβλημα με το PSU δεν θα αναβε καθως εκεινη τη στιγμη το PC τραβαει το μεγαλυτερο ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι η μητρικη ή ο driver που εχεις τωρα για τα IDE/SATA δε συμπαθησαν το Plextor.Αμα ειχες προβλημα με το PSU δεν θα αναβε καθως εκεινη τη στιγμη το PC τραβαει το μεγαλυτερο ρευμα.

Οποτε τι να κανω?

Πιο καινουργιοι drivers απο αυτους που εχω δεν υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξενυχτησα (ξημερωσα μαλλον..) χθες αλλα μαλλον εβγαλα ακρη

Λοιπον με το 750a ως MASTER μονο του στο καναλι δουλεψε το συστημα ΜΙΑ χαρα και εγραφε dvd ως τις 4+ το πρωι!!

Θα παω σημερα να παρω round ide καλωδιο,μεγαλυτερο απο αυτο που εχω , ωστε να φτανει για να εχω ως master το 750a και ως slave τον σκληρο(ο σκληρος δεν εχει αρχεια συστηματος,ειναι ενας 200αρης που απλα μεταφερω οτι εχω κατεβασει!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλορίζικο το plextor! Συγχαρητήρια για την νίκη στην κλήρωση και πάντα τέτοια!

Τώρα για το πρόβλημα:

Mήπως ο σκληρός έχει επιλογή master with slave και σκέτο master και έχεις βάλει σε λάθος θέση το jumper;

Επίσης κάνε και μια δοκιμή με διαφορετική καλωδιοταινία μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλορίζικο το plextor! Συγχαρητήρια για την νίκη στην κλήρωση και πάντα τέτοια!

Τώρα για το πρόβλημα:

Mήπως ο σκληρός έχει επιλογή master with slave και σκέτο master και έχεις βάλει σε λάθος θέση το jumper;

Επίσης κάνε και μια δοκιμή με διαφορετική καλωδιοταινία μπας και...

Καταρχην να'σαι καλα βρε Γιαννη!Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!

Ο σκληρος εχει 2 ρυθμισεις:

(1) Jumper στη θεση "1" -->Master ON,Slave off

(2) Jumper στη θεση "2" --> Cable select

(εχει και (3) Jumper στη θεση "4" --> Limit capacity to 32 GB,αλλα ασχετο)

Θα τον βαλω cable select τοτε με master το 750a

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά μερικοί δίσκοι αν τους βγάλεις τελείως το jumper δουλεύουν με λογική master with slave.

Το πιο ασφαλές για να δοκιμάσεις είναι το cable select.

Εκτος απο τους WD που εχουνε μια ανεξηγητη "αγαπη" στο jumper... Δεν το γουσταρουνε το cable select... :p

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ2 Mefistofeli σε ξορκισα!Χε,χε,χε...

So you thought you could escape....Μπουχαχαμπουχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα.... :077: :077:

Την επομενη φορα που θα κερδισεις δωρο (και να ευχεσαι να μην ειναι στις 29 του μηνα) δεν θα ειμαι τοσο επιεικης με το κακομοιρο το πισακι σου... :070: :068: :075: :067: :066: :072: :065: :079: :071: :044: :016:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.