Jump to content



Vgpu mod via Bios - Nvidia


RootX

Recommended Posts

Ο παρακάτω οδηγός στοχεύει στην αύξηση του Vgpu(τάση πυρήνα) μέσω τροποποιημένου Bios.

Κατεβάζουμε το Nibitor από εδώ

Ξεκινάμε το πρόγραμμα και η πρώτη εικόνα που παρατηρούμε, είναι η παρακάτω:

step15fb.th.jpg

Πηγαίνουμε Tools-->Read Bios-->Select Device

και βλέπουμε μία εικόνα αντίστοιχη με την παρακάτω:

step26cr.th.jpg

Επιλέγουμε την κάρτα μας, πατάμε οκ και μας επαναφέρει στο αρχικό screen.

step39bx.th.jpg

Από εκεί πηγαίνουμε Tools--> Read Bios-->Read into Nibitor και βλέπουμε μία εικόνα όπως η παρακάτω:

step48co.th.jpg

1ο Βήμα: File-->Save Bios, save as original.rom πχ. Aυτό είναι το original bios της κάρτας μας και καλό θα είναι να το αποθηκεύσουμε κάπου σε περίπτωση που χρειαστούμε να επαναφέρουμε την κάρτα στο original bios.

2ο Βήμα: File-->Open Bios και ανοίγουμε το original.rom. Πάνω σε αυτό το bios θα δουλέψουμε. Μπορούμε να πειραματιστούμε με πολλά settings, πχ τάσεις και συχνότητες για τα 3 modes λειτουργίας.

Συμβουλή: μην επιλέξουμε συχνότητες που δεν είναι σταθερή η κάρτα και μην πειράξουμε timings αν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς πειράζουμε(προσωπικά δεν ξέρω τι να πειράξω στα timing sets).

Με το που θα φορτώσουμε το bios στο Nibitor, θα έχουμε την ίδια εικόνα όπως όταν το φόρτωσε από την κάρτα.

Όσο αφορά τις τάσεις. Δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει. Μπορούμε μετά το flash να μετρήσουμε με πολύμετρο αν αυξήθηκε το Vgpu(αν ξέρουμε που να μετρήσουμε την τάση), αν κέρδισε παραπάνω μεγάκυκλους ο πυρήνας μετά το flash ή να τσεκάρουμε με το rivatuner(εφόσον μπορεί να διαβάσει την τάση του πυρήνα της κάρτας μας).

Προσοχή, αν με την υπάρχουσα ψύξη παρατηρούμε αυξημένες θερμοκρασίες πυρήνα, καλό θα είναι να σκεφτούμε την βελτίωση της ψύξης πριν δοκιμάσουμε να αυξήσουμε την τάση.

Στο tab voltages βλέπουμε τι ισχύει για την κάρτα μας ανάλογα το mode. Στην συγκεκριμένη κάρτα(την δική μου), έχει 1.4V για 3d, το ίδιο για low-power3d και 1.2 για 2d.

step52ql.th.jpg

Κλικάρουμε στο 2ο tab(Vid Mode) και βλέπουμε μία εικόνα όπως η παρακάτω:

step63wt.th.jpg

Εδώ έχουμε ένα table, στο οποίο αντιστοιχεί μία τάση. Ουσιαστικά αντιστοιχεί τις τάσεις σε έναν αριθμό, δλδ το 1 είναι είναι τα 1.4V, το 2 είναι τα 1.3 και το 0 τα 1.2.

Πάμε Tools-->Voltage Table Editor και βλέπουμε μία εικόνα όπως η παρακάτω:

step75zz.th.jpg

Εδώ μπορούμε να δοκιμάσουμε 2 πράγματα:

να προσθέσουμε ένα καινούργιο Vid και να του αντιστοιχήσουμε μία νέα τάση ή να αλλάξουμε την τάση σε ένα από τα διαθέσιμα Vid.

α) Νέο Vid: Θεωρητικά, αλλάζοντας το "Amount of Active Entries" ξεκλειδώνει η επιλογή του Entry 4.

Δεν μας αφήνει να προσθέσουμε νέο Vid όμως, αλλά μας έχει διαθέσιμα τα 3 που ήδη συναντήσαμε παραπάνω.

step82kz.th.jpg

Για τον λόγο αυτό, επειδή δεν γνωρίζω τι αποτέλεσμα θα έχει, δεν το συνιστώ. Αν κάποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ας μας ενημερώσει σχετικά.

β) Αλλαγή της τάσης σε ένα από τα διαθέσιμα Vid: Παρατηρήσαμε σε προηγούμενο βήμα ότι το Vid 1 αφορά την τάση του performance 3D, που είναι και αυτή που μας ενδιαφέρει.

Από το dropdown menu του Vid 1 επιλέγουμε την τάση που θέλουμε, όπως φαίνεται στην φώτο

step95fq.th.jpg

Πατάμε ΟΚ και επιστρέφουμε στην προηγούμενη εικόνα. Κλικάρουμε στο tab Vid Mode και παρατηρούμε ότι η τιμή της τάσης για το Vid 1 έχει αλλάξει από 1.4V σε 1.5V.

step100zc.th.jpg

Επιστρέφουμε στο tab "Exact Mode" και παρατηρούμε ότι οι τιμές Thrtl και 3D είναι κενές. Για το Thtrl επιλέγουμε την τιμή που είχε εξαρχής, 1.4V δλδ και 1.5V για 3D( προσοχή οι τιμές αυτές αφορούν την δική μου κάρτα).

Από File-->Save Bios αποθηκεύουμε το νέο bios πχ mod.rom.

Κλείνουμε το Nibitor και το ξεκινάμε πάλι, πηγαίνουμε File-->Open Bios και ανοίγουμε το mod.rom ώστε να τσεκάρουμε ότι το νέο αυτό bios έχει όντως τις τιμές που επιθυμούμε. Εφόσον όλα πήγαν καλά, θα πρέπει στο Voltages-->Exact Mode να μας δείξει την νέα τιμή στο 3D, 1.5V.

Κατεβάζουμε το nvflash 5.25 από εδώ.

Δεν ξέρω αν είναι η νεότερη έκδοση(με βάση την έκδοση είναι, με βάση την ημερομηνία όχι) αλλά δούλεψε μία χαρά σε μένα.

Φτιάχνουμε μία boot δισκέτα και αποθηκεύουμε και τα αρχεία που περιέχει το .zip αρχείο καθώς και τα 2 .rom bios αρχεία, το original και το mod.

Σημειώνουμε(σε χαρτί) τις παρακάτω εντολές:

nvflash -j -4 -5 -6 mod.rom

nvflash -j -4 -5 -6 original.rom

Η πρώτη είναι για να flashάρουμε την κάρτα με το mod bios και η δεύτερη για να flashάρουμε με το stock που έχουμε πάρει backup.

Μπουτάρουμε με την boot δισκέτα και μόλις μας βγάλει σε command prompt πληκτρολογούμε μία από τις παραπάνω εντολές(ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε).

Ο λόγος που προτείνω να τα σημειώσουμε σε χαρτί είναι στην περίπτωση που κάτι πάει στραβά και δεν δουλέψει σωστά η κάρτα και δεν βλέπουμε τι πληκτρολογούμε ώστε να την flashάρουμε στο original bios.

Υπάρχει τρόπος η διαδικασία να γίνει αυτόματα(σύμφωνα με forums του εξωτερικού), πειράζοντας το autoexec αρχείο αλλά δεν βρήκα σχετικές οδηγίες.

Επίσης, από forums του εξωτερικού πάλι, δεν είναι σίγουρο ότι η αλλαγή στην τάση θα ισχύσει. Άλλοι υποστηρίζουν πως ναι, περισσότεροι πως όχι.

Happy flashing :D

Link to comment
Share on other sites

Φιλε RootX ωραιο το μινι guide ;)! Προσωπικα το προτεινω sticky.

Σε ευχαριστώ, την Κυριακή ασχολήθηκα λίγο με την κάρτα μου(αλλαγή δεν είδα όμως :073: ) και το είχα πρόσφατο :)

Link to comment
Share on other sites

Μεσα απο το Nibitor.....

Θα σου δείξει την αλλαγή που έχεις κάνει, αλλά δεν μπορεί να σου δείξει αν "δουλεύει". Στην 7800gtx πχ, θα δεις στο flashed bios τα 1.5 πχ, αλλά 1.4 θα εξακολουθεί να έχει.

Εμενα η μητρικη, μου εχει onboard chip γραφικων,εαν γινει μ@λ@κι@ μπορω να ανοιξω με το onboard και μετα να φλασαρω αλλο bios

Όχι φίλε, δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμενα η μητρικη, μου εχει onboard chip γραφικων,εαν γινει μ@λ@κι@ μπορω να ανοιξω με το onboard και μετα να φλασαρω αλλο bios

Δεν είναι λίγο επικίνδυνο ????. Καλύτερα να βρεις και μια back up κάρτα και να πειραματιστεις . … Μήπως έχουμε κανά site που να έχει bios από άλλες κάρτες ?? πχ όπως το http://www.techpowerup.com/bios/ Εχω μια παλιά FX5200 και θέλω να την πειράξω , δοκιμές όχι τίποτα τρομερό (πχ να γίνει 5200Ultra )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο επικίνδυνο ????. Καλύτερα να βρεις και μια back up κάρτα και να πειραματιστεις . … Μήπως έχουμε κανά site που να έχει bios από άλλες κάρτες ?? πχ όπως το http://www.techpowerup.com/bios/ Εχω μια παλιά FX5200 και θέλω να την πειράξω , δοκιμές όχι τίποτα τρομερό (πχ να γίνει 5200Ultra )

Aν θες τη γνωμη μου δεν εχει και νοημα να παιδευεσαι για την καρτα αυτη μιας και οτι και να κανεις δεν θα κερδισεις και τπτ το τρομερο... Οσο για το επικινδυνο ναι ειναι για αυτο και ο καθενας το κανει με δικη του ευθυνη.

Link to comment
Share on other sites

Aν θες τη γνωμη μου δεν εχει και νοημα να παιδευεσαι για την καρτα αυτη μιας και οτι και να κανεις δεν θα κερδισεις και τπτ το τρομερο... Οσο για το επικινδυνο ναι ειναι για αυτο και ο καθενας το κανει με δικη του ευθυνη.

To ξέρω , αλλά επειδή την έχω για δεύτερη με τρώει η περιέργεια (που σκότωσε την γάτα ) να δώ που μπορεί να φτάσει πχ τα ρολόγια ανεβήκαν 75 (250->325 )πυρήνα και 100(320->420) μνήμες αναρωτιέμαι αν με αλλαγή bios φτάνει πιο ψηλά (να έχουμε κάτι να κάψουμε τώρα που τελειώνει η εξεταστική βρε αδερφέ )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

παντως εμενα που εχει ανοιχτο μονο ενα κουτακι vid ετσι οταν ανεβαζω την ταση την ανεβαζει και στο 3d/2d. Επισης στο κουτακι throttle δεν γραφει τπτ.

Θ δοκιμασω με ταση απο 1.2 σε 1.3 να δω τι θα γινει...

Link to comment
Share on other sites

οταν λες boot disk δηλαδη αυτη που φτιαχνουμε οταν ειναι για format κλπ? και για τα αρχεια που λες βαζουμε αυτα που ηδη ειχε το πργραμμα μεσαα οταν εκανα extract τον φακελο + τα τα αλλα 2 το back up bios και το τροποποιημενο bios σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, boot δισκέτα για να μπουτάρει ο υπολογιστής. Στην δισκέτα αυτή αντιγράφεις και τα αρχεία που περιέχει το zip(ώστε να δουλέψει το nvflash) καθώς και τα 2 bios files ώστε να έχει κάτι να φλασάρει το nvflash.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον το δοκιμασα ολα καλα...αλλα στα 585 που εβαλα τον πυρηνα μου πετα artifacts στο δευτερο τεστ του mark05 με 1.4ν. Τωρα δεν ξερω εαν οντως ειναι στα 1.4 παντως επειδη ειχα βαλει χρονισμους να ξεκινα στα 500/800 αυτο λειτουργησε...δυστηχω ς δεν εχω και πολυμετρο να δω εαν οντως πηγε στα 1.4ν

Link to comment
Share on other sites

ξαναδοκιμασα και flashαρα με 1.5ν αλλα τπτ στα 585 μου βγαζε artifacts οπως και πριν το ''πειραγμα''. Αν και δεν εχω πολυμετρο να μετρησω η λογικη λεει εφοσον ουτε και στα 1.5ν δεν κατεφερε εστω στα 585 να μην βγαλει artifacts παει να πει οτι δεν αυξηθηκε δυστηχως η ταση :(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.