Jump to content



Linux CD/DVD Vendors στην Ελλάδα.


Prowler

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από defiant [Σήμερα, στις 13:53]

Λοιπον, εχω τις παρακατω διανομες :

1.debian...

...Επισης εχω και FreeBSD και BeOS.

:hmm:Για δώσε και τιμή... :fist: με ενδιαφέρει το SuSE Professional 9.2 (όχι liveCD) και το BeOS.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Prowler

Συμφωνώ, οτι είναι στα όρια της αισχροκέριας...:TD:

Αλλά τι να κάνουμε, οι υπηρεσίες που προσφέρουν (κατέβασμα και "κάψιμο" οποιασδήποτε διανομής τους υποδείξει ο χρήστης), δεν βρίσκουν σοβαρό ανταγωνιστή (μέχρι στιγμής) στη χώρα μας εκτος της ΕΕΧΙ, η οποία όμως είναι ακόμα πιο ακριβή... :TD:

Κι αν δεν βρεθούν σοβαροί ανταγωνιστές (τύπου linuxcd.org:T: ) εγώ δεν βλέπω να πέφτουν οι τιμές...

Αυτός είναι άλλωστε και ο λόγος που άνοιξα αυτό το topic, για να βρούμε και να καταχωρίσουμε τυχόν Vendors που έχουν πιο λογική πολιτική....

Μέχρι στιγμής στιγμής τα ηνία τα έχει το DiasNet:T: :T: :T:

με 10 ευρω το δισκακι εχω και εγω

gentoo 2004.3r1

freebsd 5.3

openbsd 3.6

netbsd 2

gnoppix

beatrix

freesbie 1

slax popcorn

suse 9.1

promepis 2005b4

slackware 10

knoppix 3.7

knoppix games

jollix

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα εχω ολες τις παρακατω διανομες:

1. Arch linux 0.6

2. ASPLinux 9

3. clusterKnoppix 3.6

4. coLinux 0.6.1

5. Debian 3

6. Fedora 3

7. Gentoo 2004.3

8. Gnoppix 0.8.2.2

9. Helix 1.5

10. Knoppix 3.7

11. Knoppix 3.2 Ελληνικα

12. LAS 0.5

13. Mandrake 10.2beta1

14. Redhat 9 -παιζει να εχω και το Enterprise-

15. Slackware 10.0

16. SuSE 9.2

17. ZeusLinux v1

18. Scientific

Και:

FreeBSD 5.3

FreeSBIE 1.1

XFree86 4.4.0

BeOS 5

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάντως δεν ξέρω κατα πόσο τούτο το thread επηρέασε, αλλά τα πράγματα έχουν καλυτερέψει πολύ στο DiasNet , και σε τιμές αλλά και σε ποικιλία :T: :clap: :clap: :T:

Όμως για ένα πράγμα χρειάζονται πολύ κράξιμο:

Ζητάνε λεφτά για την Ubuntu......:TD: :TD: :TD:

Link to comment
Share on other sites

να κανω και μια ερωτηση μια και δεν εχω και πολυ επαφη με το Linux: Αν καταλαβα καλα καθε εταιρεια πχ SUSΕ, MANDRAKE δίνει καποια έκδοση (συνήθως light) δωρεαν για κατεβασμα και την professional την πουλαει; ’ρα ειναι παρανομο να κατεβασει κανεις κανεις την εκδοση σουσε 9.3 (σαν να την ειδα για download σε καποια λινκ που δωσατε) μια και η νοβελ την κοστολογει 60$; Γιατι ειδα οτι στο diasnet ειχε με 5ευρω την 9.2. Να υποθεσω οτι ειναι η εκδοση που τωρα πια δινει δωρεαν η νοβελ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από scrolllock

να κανω και μια ερωτηση μια και δεν εχω και πολυ επαφη με το Linux: Αν καταλαβα καλα καθε εταιρεια πχ SUSΕ, MANDRAKE δίνει καποια έκδοση (συνήθως light) δωρεαν για κατεβασμα και την professional την πουλαει; ’ρα ειναι παρανομο να κατεβασει κανεις κανεις την εκδοση σουσε 9.3 (σαν να την ειδα για download σε καποια λινκ που δωσατε) μια και η νοβελ την κοστολογει 60$; Γιατι ειδα οτι στο diasnet ειχε με 5ευρω την 9.2. Να υποθεσω οτι ειναι η εκδοση που τωρα πια δινει δωρεαν η νοβελ;

οι εμπορικές διανομές συνήθως έχουν κάποια εργαλεία- tools -implementations τα οποία μπορεί και να μην τα δίνουν free. να κατεβάσεις το suse 9.3 π.χ. από torrent είναι παράνομο, αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι παράλογο να πληρώνεις μια διανομή σήμερα, τουλάχιστον ο απλός χρήστης.

συνήθως δίνουν μια πιο φτωχή έκδοση τζαμπέ πάντως.

επίσης πάντα υπάρχει επιλογή για άλλες διανομές, π.χ. debian, slackware, knoppix etc.

η suse δίνει εδώ και καιρό το 9.2, και θα δώσει και το 9.3.

το fedora core όμως είναι πιο λογικό, είναι τζάμπα το fedora και κοστίζει το redhat enterprise (που απευθύνεται σε εταιρίες).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχική απάντηση από sotiris [15-05-2005 18:06]

οι εμπορικές διανομές συνήθως έχουν κάποια εργαλεία- tools -implementations τα οποία μπορεί και να μην τα δίνουν free. να κατεβάσεις το suse 9.3 π.χ. από torrent είναι παράνομο, αν και κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι παράλογο να πληρώνεις μια διανομή σήμερα, τουλάχιστον ο απλός χρήστης.

συνήθως δίνουν μια πιο φτωχή έκδοση τζαμπέ πάντως.

επίσης πάντα υπάρχει επιλογή για άλλες διανομές, π.χ. debian, slackware, knoppix etc.

η suse δίνει εδώ και καιρό το 9.2, και θα δώσει και το 9.3.

το fedora core όμως είναι πιο λογικό, είναι τζάμπα το fedora και κοστίζει το redhat enterprise (που απευθύνεται σε εταιρίες).

Δεν ισχύει αυτό.

Απ' ότι γνωρίζω, το να κατεβάσεις το SuSE 9.3 Professional από torrent δεν είναι παράνομο ούτε και να το διανείμεις σε φίλους σου σε cd και dvd είναι παράνομο.

Παράνομο είναι να το διανέμεις με σκοπό το κέρδος, (δηλ. να το πουλάς).

Κάτι σχετικό αναγράφεται και στην άδεια χρήσης του SuSE που βρίσκεται στο 1ο CD της διανομής (CD1) ως /COPYRIGHT.yast

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει άργησα λίγο....

Και όντως το SuSE έγινε oss...

Πάντως αυτό που προανέφερα ήταν αυτό που ίσχυε, για την μέχρι πρότινος άδεια χρήσης...

Όσο για YaST στο Debian δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

ναι. i know, πάντως δεν είναι και πολύ έτοιμο ακόμα.

για την άδεια χρήσης δεν κάθομαι να την διαβάσω τώρα, αν όμως υπάρχουν κομμάτια κώδικα που είτε η SuSE σκάει δικαιώματα (π.χ. wmv?) είτε εσύ τα σκας στη SuSE (έσκαγες τέλος πάντων), αντιγράφοντάς το από torrent δεν δίνεις τίποτα. Σκέψου και τις τιμές και τη διαφορά που είχε η standart από την professional.

Όσον αφορά το yast, κι αυτό πριν 6-12 μήνες δόθηκε υπό GPL, δεν το χε βγάλει η SuSE (αν θυμάμαι καλά).

Πάντως στα δικά μου repositories δεν υπάρχει ακόμα:D

από ότι είδα στο link σου είναι σε σχετικά αρχικά στάδια.

post-1085-1416072113,8729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχω την υποψία, οτι η στιγμή που θα μπει ολοκληρωμένο το yast στη Debian είναι πιο κοντά απ'ότι φανταζόμαστε...

Μέχρι τώρα οι άνθρωποι εκεί έκαναν αγώνα για να εκδώσουν (επιτέλους) τη "sarge" ως stable, κάτι που είχε καταντήσει σχεδόν ανέκδοτο, πράγμα που δεν τους έδινε πολλά περιθώρια για νέα "implementations", παρά μόνο για "critical bug fixes".

Τώρα που ξεπεράστηκε αυτό, έχουν τη δυνατότητα να συγκεντρωθούν σε πιο ενδιαφέροντα πράγματα (όπως να εσωματώσουν το yast).

Και να είσαι σίγουρος ότι όταν μπει το yast έστω και στην "sid", θα την αρπάξουν οι ubuntάδες, και θα την στρώσουν για την i386 αρχιτεκτονική της δικής τους διανομής, (όπως άλλωστε έκαναν και με το Debian installer).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Prowler

Πάντως έχω την υποψία, οτι η στιγμή που θα μπει ολοκληρωμένο το yast στη Debian είναι πιο κοντά απ'ότι φανταζόμαστε...

Και να είσαι σίγουρος ότι όταν μπει το yast έστω και στην "sid", θα την αρπάξουν οι ubuntάδες, και θα την στρώσουν για την i386 αρχιτεκτονική της δικής τους διανομής, (όπως άλλωστε έκαναν και με το Debian installer).

ναι, αν είναι να το βάλουν κάποιοι πρώτοι, οι ubuntάδες σίγουρα:D

τεσπα, το περιμένω στη sid :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.