Jump to content



2x200GB η raptor 36.6 + 200GB?


circi

Recommended Posts

Εφτιαξα ενα καινουριο υπολογιστη και θελω να αλλαξω τον παλιο Seagate ATA 40αρι μου με 2 καινουριους SATA.:117:

ειμαι αναμεσα σε

1)2 Χ 200GB και

2)ενα raptor 36.6 10.000rpm + ενα 200αρι

Τι απο τα 2 προτεινετε?Ποιος συδιασμος ειναι καλυτερος για ενα τετοιο συστημα?

athlon 3700+@2.6

ASUS A8N-SLi

PixelView 7800 GT 256

Seagate 40 GB ATA

1 GB ram

ThermalTake Mambo

ENERmax 535 watt

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα......τώρα βέβαια αν θές το υπέρτατο (κατά την γνώμη μου) σύστημα ταχήτητας και χώρου τότε α σου πρότεινα 2 ράπτορες σε raid και 2 seagate τουλάχιστον 200GB πάλι σε Raid (όλα σε RAID 0, stripe:118: ) και οι ράπτορες θα κάνουν boot και οι θαλασσόπορτες (seagate) θα είναι αποθήκη....:D αν φυσικά το σηκώνει η τσέπη σου..... αλλιώς ....200GB επί 2 είναι πολύ καλή επιλογή και δεν θα είναι αισθητά αργότερο άντε να να έχει διαφορά 2% με 5% συν το ότι οι ράπτορες έχουν MTBF 102 χρόνια....(κάτι εκατομμύρια ώρες :077: ).....από εκεί και πέρα η επιλογή είναι δική σου...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα 2*200gb θα επερνα αλλα δεν θα τους εβαζα σε raid αντιθετα θα αξιοπιουσα τον πολυ χωρο. Τωρα αν θες ταχυτητα στο λειτουργικο παρε καλυτερα εναν raptor να βαλεις win εκει και τα progs σου και κρατα τον 200αρι ως αποθηκη. Δε προτεινω raid 0 με συνολικα 400gb data. Μια στραβη να γινει και να μην εχεις backup κλαφτα Χαραλαμπε που λενε!

Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι 2 δισκοι θα συνεργαζονται καλα μεταξυ τους?

1) http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303823 (sata2)

και

2) http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303825 (sata2)

η στη θεση του (2) να βαλω αυτο που ειναι οπως λεει για RAID:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.303828 (sata1)

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο varelasj.Μαλλον δεν εχεις φαει την νηλα να χτυπαει το raid0 array και να χεις μεσα ολο τo stuff...Ουτε εγω ευτυχως αλλα εχω ακουσει φιλους τρομοκρατημενους να ζητουν απελπισμενα βοηθεια αλλα ματaια...Η γνωμη μου ειναι ενας raptor 36(ακομα και πολυ καλυτερα ενας 74) για λειτουργικο και οτι εφαρμογες εχεις και ασχολεισαι και οτιδηποτε αλλο θες για αποθηκη.Η αποθηκη ΠΟΤΕ σε raid0.Ουτως η αλλως δεν νομιζω να σαι video editor ωστε να χρειαζεσαι τοσο γρηγορη μεταφορα μεγαλου ογκου αρχειων.Πολλοι χρηστες δεν καταλαβαινιυν ποσο πιο σημαντικο ειναι να φορτωνεις το λειτουργικο πιο γρηγορα απ οτι τα αποθηκευμενα αρχεια(που δεν νομιζω να δεις διαφορα περαν της μεταφορας απ το ενα μερος του δισκου στο αλλο).Χτυπα εναν raptor(και αργοτερα αλλον ενα εαν βασταει η τσεπη σου και η ορεξη σου για raid0 στο λειτουργικο)και για τον χωρο μην ανησυχεις.Υποψιν οτι η επιλογη raptor ειναι χωρις γυρισμο(δεν τον αλλαζω με τπτ και κανει μπαμ στο ματι μου οποιο συστημα δεν εχει....)

Link to comment
Share on other sites

Οτι ειπε ο varelasj.Μαλλον δεν εχεις φαει την νηλα να χτυπαει το raid0 array και να χεις μεσα ολο τo stuff...Ουτε εγω ευτυχως αλλα εχω ακουσει φιλους τρομοκρατημενους να ζητουν απελπισμενα βοηθεια αλλα ματaια...Η γνωμη μου ειναι ενας raptor 36(ακομα και πολυ καλυτερα ενας 74) για λειτουργικο και οτι εφαρμογες εχεις και ασχολεισαι και οτιδηποτε αλλο θες για αποθηκη.Η αποθηκη ΠΟΤΕ σε raid0.Ουτως η αλλως δεν νομιζω να σαι video editor ωστε να χρειαζεσαι τοσο γρηγορη μεταφορα μεγαλου ογκου αρχειων.Πολλοι χρηστες δεν καταλαβαινιυν ποσο πιο σημαντικο ειναι να φορτωνεις το λειτουργικο πιο γρηγορα απ οτι τα αποθηκευμενα αρχεια(που δεν νομιζω να δεις διαφορα περαν της μεταφορας απ το ενα μερος του δισκου στο αλλο).Χτυπα εναν raptor(και αργοτερα αλλον ενα εαν βασταει η τσεπη σου και η ορεξη σου για raid0 στο λειτουργικο)και για τον χωρο μην ανησυχεις.Υποψιν οτι η επιλογη raptor ειναι χωρις γυρισμο(δεν τον αλλαζω με τπτ και κανει μπαμ στο ματι μου οποιο συστημα δεν εχει....)

δηλαδη μου λετε να αγορασω 1 raptor που μεσα θα περασω το λειτουργικο (win xp) και καποια προγραματα που ειναι μεγαλα ας πουμε και θελω να φορτωνουν γρηγορα (lineage2 4GB)...:101:

και να αγορασω και ενα 200αρι πχ για να αποθηκευω βιντεακια,μουσικη και αρχεια μικροτερα...

Μπορω να παρω 2 raptores 36 σε raid_0 (με λειτουργικο + αρχεια μεσα καθε ειδους)

και αν χρειαστω αργοτερα μεγαλυτερο χωρο να χτυπισω και ενα 200αρι αποθηκη...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη μου λετε να αγορασω 1 raptor που μεσα θα περασω το λειτουργικο (win xp) και καποια προγραματα που ειναι μεγαλα ας πουμε και θελω να φορτωνουν γρηγορα (lineage2 4GB)...:101:

και να αγορασω και ενα 200αρι πχ για να αποθηκευω βιντεακια,μουσικη και αρχεια μικροτερα...

Μπορω να παρω 2 raptores 36 σε raid_0 (με λειτουργικο + αρχεια μεσα καθε ειδους)

και αν χρειαστω αργοτερα μεγαλυτερο χωρο να χτυπισω και ενα 200αρι αποθηκη...

Καπως ετσι εχω κανει εγω . Δυο raptors 36αρηδες raid0 για λειτουργικο και προγραμματα , καθως και δυο 80αρηδες (σε raid1 ομως!) για αποθηκευτικους χωρους . Φυσικα εχω και το dvd writer το οποιο αξιοποιειται πληρως .

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις αγορά τσέκαρε να δεις τι σημαίνει RAID και τι προσφέρει (ταχήτητα, ασφάλεια, ή ταχήτητα+ ασφάλεια). Τσέκαρε εδώ http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=143 σε αυτά που λέει ο ERMOULIS. και εδώ http://www.webopedia.com/TERM/R/RAID.html Αν έχεις κι άλλες απορίες για το RAID google it.

Επίσης να σου επισημάνω ότι για να βάλεις RAID, πρέπει να έχει ενσωματωμένο controller η μητρική σου, ή να αγοράσεις έναν σε PCI κάρτα οπότε μιλάμε και για λίγη φασαρία και χρήμα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.