Jump to content



Θέλω την γνώμη σας


vegito

Recommended Posts

Συνθέσαμε με ένα φίλο το παρακάτω σύστημα και θα ήθελα τις απόψεις σας.

CPU: AMD ATHLON 64 X2 4400+ DUAL CORE BOX

MOBO: ASUS A8N32-SLI DELUXE

RAM: 2x1024 αλλά ποιες...

HDD1(SYSTEM): WESTERN DIGITAL 120GB WD1200JS 7200rpm SATA2

HDD2: (BACKUP) 2χWESTERN DIGITAL 250GB WD2500JS 7200rpm SATA2

GPU: SAPPHIRE ATI X1900XT 512MB PCI-E DVI RETAIL

SPU: TERRATEC AUREON 7.1 SPACE PCI

PSU: ENERMAX EG565AX-VE 535W DUAL FAN NOISE TAKER + PCI-E

UPS: MGE ELLIPSE PREMIUM 800VA USBS

TOWER: COOLERMASTER CM STACKER STC-T01 FULL TOWER CASE SILVER/BLUE

DVD-RW: NEC DVD+/-R/RW ND-4551 LABELFLASH 16X BULK BLACK DOUBLE LAYER

DVD-ROM PLEXTOR DVD PX-130A 16X50 ATAPI BULK BLACK

SPEAKERS: LOGITECH X530

DISPLAY: LG 19'' 1950SQ GREY

KEYBOARD/MOUSE: LOGITECH CORDLESS DESKTOP LX700 967418

ο υπολογιστής φτιάχτηκε με γνώμονα να κρατήσει όσον τον δυνατό περισσότερο χρόνο και να καλύψει στον χρόνο αυτό όλες (την πλειοψηφία τουλάχιστον) των απαιτήσεων του φίλου μου.

υπάρχει ένα όριο +100ευρώ ακόμα και σκέφτηκα να το ρίξουμε στις μνήμες.

σας ευχαριστώ και περιμένω τις απόψεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Καλο φαινεται σε γενικες γραμμες.

Μπορεις να γλυτωσεις καποια χρηματα και στην μητρικη. Με μια dfi ΝF4 ultra θα ηταν καλυτερα εκτος και αν σκοπευετε να εχετε crossfire.

Μαλλον καλυτερα να μην δωσεις τοσο λεφτα για το 4800+ καλυτερα παρε το 4400+ και κλοκαρε τον 200MHz.

Αλλα γιατι Terratec και οχι Xfi?????

Αν σκοπευεις να κανεις overclock τοτε σιγουρα θα ειναι καλυτερα να παρεις λιγο πιο καλες μνημες. Gskill ισως.

Link to comment
Share on other sites

τοσο ακριβο συστημα και θα βαλεις μονο 1GB?

οπωσδηποτε 2 και αναλογα αν σκοπευει να κανει o/c , ισως να παρει καλυτερες

δεν εχει νοημα να παρει 120αρη δισκο, (να μην πω πλεον οτι ουτε και 200αρη συμφερει), ας παρει 2 200αρηδες ή 2 250αρηδες (οχι raid)

Link to comment
Share on other sites

@kallileo

επέλεξε το crossfire μιας και η ati τώρα ειναι καλύτερη από τη nvidia.

overclocking δεν τον βλέπω να κάνει μιας και δεν γνωρίζει από αυτά και δεν θέλει να κάνει πατάτες.

@sakattack

λάθος μου.ξέχασα να βάλω ότι επιλέξαμε 2 μνήμες του 1gb.όπως και ειναι 2χ200 για το backup.

τώρα για τον δίσκο δεν θεωρώ ότι τα 120gb δεν θα τον καλύψουν για το λειτουργικό και τα προγράμματα του.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι οτι τα 120 δεν θα τον καλυψουν για το λειτουργικο.

ειναι οτι ο 120αρης κανει 80Ε και ο 200αρης 90Ε και ο 250αρης 107

για 10Ε ειναι κριμα να αφησει 80GB

Αλλωστε τι θα κανει? 120GB το C: ?

καμμια 30GB θα το κανει και τα υπολοιπα θα τα χρησιμοποιησει για κατι αλλο (πχ αποθηκευση)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμμη κιολας για αυτο που θα πω , αλλα σαν πολλα λ7 δε δινεις φιλε μου για ενα πισι;

Το ξερω μπορει να εισαι πορωμενος , αλλα σε 1 - 1,5 χρονο να ξερεις οτι θα ειναι ξεπερασμενο και τοσα λ7 στραφει....

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά δεν πάνε στράφι, ανάλογα με το budget του καθένα και με τις απαιτήσεις του. Για δύο χρόνια που το θέλει θα περάσει καλά. Σίγουρα είναι σύστημα με αντοχή.

Αν τώρα θέλει να κάνει περικοπές υπάρχουν διάφορες επιλογές, πχ 1 σκληρός αντί για δύο, μόνο DVD-RW χωρίς το DVD-ROM, αντί για SPU, το on-board σύστημα κ.ο.κ. αλλά δεν μας ζήτησε αυτό ο φίλος, μας ρώτησε αν είναι καλό το σύστημα και τι άλλες βελτιώσεις μπορεί να κάνει μάλιστα με +100 ευρώ περιθώριο.

Εντάξει σύνολο βγαίνουν πολλά τα λεφτά αλλά τι να κάνουμε, το PC είναι ακριβούτσικο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα προτείνω....να πάρει άλλη μητρική.... πιο εύκολη.....asus οτιδήποτε.....

συμφωνώ για τον 4400+

και φυσικά συμφωνώ στο να πάρει καλύτερες μνήμες.

και δίσκους western digital Μόνο....και ο πρωτεύον και οι δευτερεύοντες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου εγω θα σου προτεινα να παρεις εναν AMD 4400+dual core,μνημες εφωσον δεν τον ενδοιαφερει το oc να παρει οποιες εχουν cas latency 1.5 ή 2 το πολυ 2.5 και ddr pc3200(400Mhz) δεν ειναι αναγκη να παρει με ποιο γρηγορο ρολοι αφου δεν θα τις χρησιμοποιησει για oc,και σκληρο δισκο να παρει κατι σε WESTERN DIGITAL RAPTOR 76GB 10,000RPM SERIAL ATA για τα windows και για αποθηκη να παρει κατι σε MAXTOR HDD 500GB - 16MB - SATA2 BULK,αφτα απο εμενα και απο τροφοδοτικο μπορεις να δεις και κατι σε TAGAN TG530-U15 EASY CONNECT 530W BLACK που ειναι πολυ καλο και τα καλωδια τα βαζεις εσυ οτι χρειαζεσαι,αλλα και αφτο που εχεις επιλεξει ειναι και αφτο αρκετα καλο,οποτε δικη σου η επιλογη...!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.