Jump to content



το pc σε LCD hdtv 26"....


kbilly13

Recommended Posts

ΜΑ εχασες την ουσια φιλε μου Δεν διαφωνησα με τη χρηση της HDTV σαν monitor, αντιθετως το προτεινω και εγω....και σου εδειξα και αυτην την απιστευτη 37αρα που αν ασχολουμουν ακομα θα επαιρνα σιγουρα. Απλα να μην ξεφευγουμε κιολας....ιδια τεχνολογια ειναι δεν ειναι τιποτα το επαναστατικο....δηλαδη επειδη το βαφτιζουν HDTV ξαφνικα εξαφανιζεται το ghosting και γινονται super τα χρωματα? Αυτο θελω να σου πω...Στο μονο που διαφερει (και αφορα την ποιοτητα της εικονας) απο ενα monitor ειναι στον video processor που εχει πανω και χρησιμοποιει τεχνικες οπως το DNIE που ανεφερες, αλλα η χρησιμοτητα αυτων ειναι οταν της δινεις σημα χαμηλης ποιοτητας (πχ αναλογικο τηλεοπτικο σημα).

Αποκει και περα πρεπει να ξεκαθαρισεις λιγο το τι γινεται με τις αναλυσεις. Οταν βαλεις στο COD 1920χ1080 τοτε το PC σου στελνει στην TV σημα 1920χ1080p και εκει αναλαμβανει ο scaler της TV για να σου πετσοκοψει αυτο το σημα και να το χωρεσει στα 1366χ768 pixels της. Αρα δεν εχει και πολλη ουσια να στελνεις τετοιο σημα. Γενικα το καλυτερο ειναι να αποφευγεις η να ελαττωνεις οσο γινεται τη χρηση του scaler γιατι δεν εχει παντα πολυ καλο αποτελεσμα. Ο scaler υπαρχει για τις περιπτωσεις που ΔΕΝ εχεις επιλογη, ας πουμε αμα πιασεις ενα HD καναλι που προβαλει σε 1080ι εκει υπαρχει ο scaler ωστε να σου επιτρεψει να το δεις, αλλα αν ειχες την επιλογη για 720p θα την προτιμουσες! Στο PC Λοιπον που υπαρχει μια σχετικη ελευθερια στις αναλυσεις καλο ειναι να βαζεις 1366χ768 οταν μπορεις. Οταν δεν μπορεις (το παιχνιδι δεν εχει την επιλογη) αφου θα χρησιμοποιησεις τον scaler αναγκαστικα, τοτε βαλε την πιο κοντινη αναλυση προς τα πανω που σου επιτρεπει (πχ 1440χ900).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Επειδή προσπάθησα και εγώ να συνδέσω το PC με την 32PF9966 της Philips μέσω μιας 7800GT αλλά δεν τα κατάφερα έχω κάποιες απορίες.

Την ΤV την συνδέουμε ασν δεύτερη (ταυτόχρονα με το monitor) δλδ ή σαν πρώτη (μοναδική);

Και τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε πριν την σύνδεση διότι εγώ δεν κατάφερα να έχω σήμα στην LCD με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

πέρα από τα θεωρητικά, στα οποία έχεις δίκιο στα περισσότερο σημεία... δεν μπορεί να με γελούν τόσο τα μάτια μου...

και δεν είναι ίδια η ποιότητα του scaler του monitor με αυτόν μιας καλής hdtv - μην ξεχνάμε και τον παράγοντα ποιότητα - και στα reviews το έχω δει αλλά και μόνος μου

Αν βάλεις 1080i στα games για παράδειγμα, δεν βλέπεις κάποιο ελάττωμα! η εικόνα είναι τόσο καθαρή σαν να είναι η φυσική ανάλυση της τηλεόρασης... αυτό θέλω να πω - αν είχα πολύ ισχυρή κάρτα σαφώς και θα επέλεγα 1080i, και ας μην είναι "θεωρητικά σωστή"

Βέβαια όπως είπες και εσύ η ανάλυση 720p είναι η καλύτερη περίπτωση - δεν διαφωνώ

Τέλος πάντων, εγώ είδα πολλά πλεονεκτήματα και πολύ καλή εικόνα από όλες τις απόψεις

Μην ξεχνάμε και το DNIe βέβαια που μπορεί να κάνει τη διαφορά στη συγκεκριμένη τηλεόραση...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προσπάθησα και εγώ να συνδέσω το PC με την 32PF9966 της Philips μέσω μιας 7800GT αλλά δεν τα κατάφερα έχω κάποιες απορίες.

Την ΤV την συνδέουμε ασν δεύτερη (ταυτόχρονα με το monitor) δλδ ή σαν πρώτη (μοναδική);

Και τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε πριν την σύνδεση διότι εγώ δεν κατάφερα να έχω σήμα στην LCD με τίποτα.

Με τι καλώδιο την σύνδεσες?

έχεις και το monitor ταυτοχρονα? ή θες να έχεις μόνο την tv?

Υπάρχει λύση για όλα

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να την συνδέσω στην DVI είσοδο της TV, (το καλώδιο είναι Dsub to DVI αλλά με το γνωστό adaptoraki) αλλά και με componet καλώδιο. Τίποτα.

ΜΕ ενδιαφέρουν και οι 2 περιπτώσεις. Δλδ και μόνη της η TV αλλά και με το Monitor ταυτόχρονα/

Link to comment
Share on other sites

με κλειστό pc, κάνε τη σύνδεση με το component, και άνοιξε την tv επιλέγοντας το component ως πηγή

μην βγάλεις το monitor αρχικά

μπες κανονικά windows, και πήγαινε στα properties της κάρτας να δεις αν σου έχει εμφανίσει την τηλεόραση, (κανονικά πρέπει) και επέλεξέ την

αν θες για ταυτόχρονη απεικόνιση αυτό είναι δουλειά του dual-view, κάπου πρέπει να έχει επιλογή στα properties δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει, δεν το έχω κάνει ποτέ

για δες πρώτα αυτό ...

(στην ανάγκη, βγάλε και ξαναπέρνα τους drivers της κάρτας, με το component συνδεδεμένο όμως)

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι ίδια η ποιότητα του scaler του monitor με αυτόν μιας καλής hdtv

Αυτο ισχυει σιγουρα, οπως υπαρχουν και scalers σαν αυτονομα μηχανηματα που κανουν ακομα καλυτερη δουλεια. Αλλωστε στις HDTV ο scaler ειναι αρκετα σημαντικο κομματι, αφου πρεπει να μπορουν να δειξουν "καλα" ολες τις αναλυσεις, ενω στα PC monitors δεν υπαρχει σημαντικος λογος να πας σε χαμηλοτερη αναλυση της native. Αυτο δε σημαινει ομως οτι πρεπει να τον χρησιμοποιουμε. μια rescaled εικονα εχει υποστει αλλοιωση οσο καλος και αν ειναι ο scaler, και σιγουρα ειναι κατωτερη απο την original.

Αν βάλεις 1080i στα games για παράδειγμα, δεν βλέπεις κάποιο ελάττωμα! η εικόνα είναι τόσο καθαρή σαν να είναι η φυσική ανάλυση της τηλεόρασης...

Εχθρος του καλου ειναι παντα το καλυτερο. Μπορει να κανει πολυ καλη δουλεια ο scaler και να μην μπορεις να δεις σημαντικη διαφορα (οπως πολλοι πχ δεν βλεπουν ουσιαστικη διαφορα με antialiasing και anisotropic filtering στο PC) αλλα αν ξερεις οτι κατι ειναι καλυτερο και μπορεις να το σεταρεις ετσι, γιατι να μην το κανεις....οποτε αφου υπαρχει πιο κοντινη αναλυση στα 1366χ768 που να την υποστηριζει το game απο την 1920χ1080, καλυτερα να χρησιμοποιεις αυτην για να ελαττωσεις οσο μπορεις τη δουλεια του scaler.

Σιγα σιγα οσο θα μεγαλωνουν και τα Monitors για PC, ολοι θα καταληξουμε σε HDTVs για monitors ειδικα οσο θα αρχισουν να φτηναινουν οι 1080p HDTVs. Το μελλον μαλλον ειναι ενα media center PC συνδεμενο με τεραστια HDTV και δυνατα 7.1 ηχεια που θα αποτελει ενα πληρες home entertainment system, με ολες τισ λειτουργιες ενος PC αλλα και home cinema.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αυτή την τιμή (1100) παίζει να πλησίαζα την 24άρα DELL παρα την 26άρα samsung...

Κατά τα αλλα πιστεύω ότι μια χαρά ανάλυση είναι η 1300x700 απλά λίγο ασυνήθιστη σε υπολογιστές... Aμα κάνει την δουλειά τις όμως...

Δεν σε περιορίζει λίγο σε παιχνίδια που αναγκαστικά παίζεις σε 1024x768??

edit :Εννοώ τα 4:3 έτσι... μην ξαναπιάσουμε την κουβέντα με το scaler...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σε αυτή την τιμή (1100) παίζει να πλησίαζα την 24άρα DELL παρα την 26άρα samsung...

Κατά τα αλλα πιστεύω ότι μια χαρά ανάλυση είναι η 1300x700 απλά λίγο ασυνήθιστη σε υπολογιστές... Aμα κάνει την δουλειά τις όμως...

Δεν σε περιορίζει λίγο σε παιχνίδια που αναγκαστικά παίζεις σε 1024x768??

edit :Εννοώ τα 4:3 έτσι... μην ξαναπιάσουμε την κουβέντα με το scaler...

Εφοσον το παιχνιδι δεν υποστηριζει 1366χ768, τοτε σιγουρα θα χρησιμοποιησεις το scaler εκτος αν δεν σε πειραζει να βλεπεις μαυρες μπαρες πανω και κατω. Οποτε αφου δεν τον γλιτωνεις το scaler θα βαλεις (σε παιχνιδι με τις στοιχειωδεις αναλυσεις) μαλλον 1024χ768 για να γινει rescaled μονο η μια διασταση.

Παντως εγω ΔΕΝ θα επαιρνα την dell αφου δεν υποστηριζει HDCP απο το DVI της οποτε μπορεις να ξεχασεις την πιθανοτητα να δεις Blueray/HD-DVD ταινιες αργοτερα στο PC σου...

Αυτη τη στιγμη μονο η 30αρα Dell υποστηριζει HDCP στο DVI (που ισοδυναμει με HDMI) και η Dell θα βγαλει νεες εκδοσεις για την 20αρα και την 24αρα που θα το υποστηριζουν σε λιγο καιρο....2007FPW kai 2407FPW. Με εκεινα τα μοντελα το συζηταμε, αλλα τωρα με τιποτα καινουρια οθονη σε αυτην την κατηγορια τιμης χωρις HDCP για να μην τραβας τα μαλια σου αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.hdbeat.com/2006/02/08/how-to-connect-your-pc-to-your-hdtv/

Χρίσιμο αρθράκι για αρχή, έχει και ένα καλό διάγραμμα με τις αναλύσεις και τα αρτικόλεξα που τις συνοδεύουν. Οι μερακλήδες, ας δουν το link από το AVS forum που έχει.

Και ένα ωραίο, όσον αφορά την ποιότητα των DVI και component σημάτων - καλωδίων:

http://news.ecoustics.com/bbs/messages/34579/122868.html

Με λίγα λόγια χρόνο και όρεξη να έχει κανείς να πειραματιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε περιορίζει λίγο σε παιχνίδια που αναγκαστικά παίζεις σε 1024x768??

edit :Εννοώ τα 4:3 έτσι... μην ξαναπιάσουμε την κουβέντα με το scaler...

Είναι ένα μείον αυτό... ή θα πρέπει να τα βλέπεις παραμορφωμένα σε full screen, ή σε 4:3 (1024*768) αφήνοντας κενό δεξιά-αριστερά

ελπίζω από δω και πέρα τα παιχνίδια να βγάζουν (και) wide αναλύσεις, και έτσι πρέπει εδώ που τα λέμε

θα ανέβει και η αγορά των wide monitors... Οπότε κάτι πρέπει να κάνουν

(μέχρι και το xbox1 υποστηρίζει wide ... έλεος αν δεν το κάνουν και τα pc ..)

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω ΔΕΝ θα επαιρνα την dell αφου δεν υποστηριζει HDCP απο το DVI της οποτε μπορεις να ξεχασεις την πιθανοτητα να δεις Blueray/HD-DVD ταινιες αργοτερα στο PC σου...

Αυτη τη στιγμη μονο η 30αρα Dell υποστηριζει HDCP στο DVI (που ισοδυναμει με HDMI) και η Dell θα βγαλει νεες εκδοσεις για την 20αρα και την 24αρα που θα το υποστηριζουν σε λιγο καιρο....2007FPW kai 2407FPW. Με εκεινα τα μοντελα το συζηταμε, αλλα τωρα με τιποτα καινουρια οθονη σε αυτην την κατηγορια τιμης χωρις HDCP για να μην τραβας τα μαλια σου αργοτερα.

Μάθαμε κάτι και σήμερα! :)

Ωραίος παίκτη! :023: :023:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον και η δικια μου εμπειρια:

Αλλαξα τηλεοραση στο δωματιο μου και πηρα μια Samsung 27R51.

Κορυφαια!!!!!

Ακριβως απο κατω εχω ενα μονιτορ LG 1980Q. Θελησα να συνδεσω υπολογιστη με τηλεοραση.

Η τβ λεει οτι δεν μπορει να παρει σημα υπολογιστη απο το DVI μονο RGB. ΨΕΜΑΤΑ!!!

Αγορασα ενα splitter απο DVI>2DVI. (δεν δουλευει μπερδευουν οι οθονες)

Τεσπα, αγορασα και ενα 3M DVI>DVΙ το συνεδεσα στην τηλεοραση αλλα δεν μπορουσα να δω στην σωστη αναλυση. Κατεβασα καινουριους οδηγους και πλεον βλεπω!

ΠΡΟΣΟΧΗ! Η τηλεοραση υποστηριζει 1366 (ή 8, δεν θυμαμαι)χ768 αλλα ο υπολογιστης βγαζει 1360χ768. Χανω 6 Pixels, κανενα προβλημα.

Το flicker ομως ειναι αναποφευκτο! Οσο για τα παιχνιδια ποτε παιζω σε 19΄΄ ποτε σε 27΄΄!:077:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κανονισε κανα καφε ρε billy κανα lanparty κατι βρε αδερφε...μου κινησες την περιεργεια με την hdtv! απο καταναλωση αληθεια πως παει? εμεις εχουμε μεινει στην εποχη πατας το power και πεφτει η ταση στις λαμπες του σπιτιου...καταλαβες....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτη τη στιγμη μονο η 30αρα Dell υποστηριζει HDCP στο DVI (που ισοδυναμει με HDMI) και η Dell θα βγαλει νεες εκδοσεις για την 20αρα και την 24αρα που θα το υποστηριζουν σε λιγο καιρο....2007FPW kai 2407FPW. Με εκεινα τα μοντελα το συζηταμε, αλλα τωρα με τιποτα καινουρια οθονη σε αυτην την κατηγορια τιμης χωρις HDCP για να μην τραβας τα μαλια σου αργοτερα.

Αυτές τις ρημάδες περιμένω και εγώ εδώ και πόσο καιρό και ακόμα να εμφανιστούν... Ξέρει κανείς τπτ επαυτού? Καμιά info ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Με τα ίδια χρήματα πρόσφατα πήρα την Samsung LE32R74BDX με ενσωματωμένο αναλογικό (εννοείτε) και ψηφιακό δεκτη (p.x. για να παίζει το πρόγραμμα τις επίγειας ψηφιακής πλατφόρμας τις ερτ).

Όταν συνέδεσα το pc στην TV έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Δεν έχω δει τέτοια εικόνα στα σίγουρα. Είναι σαν οθόνη κανονικά. Και με VGA->VGA όχι DVI->HDMI (που δεν έχει το laptop μου προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

Με τα ίδια χρήματα πρόσφατα πήρα την Samsung LE32R74BDX με ενσωματωμένο αναλογικό (εννοείτε) και ψηφιακό δεκτη (p.x. για να παίζει το πρόγραμμα τις επίγειας ψηφιακής πλατφόρμας τις ερτ).

Όταν συνέδεσα το pc στην TV έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Δεν έχω δει τέτοια εικόνα στα σίγουρα. Είναι σαν οθόνη κανονικά. Και με VGA->VGA όχι DVI->HDMI (που δεν έχει το laptop μου προφανώς).

Τοσο ομορφα ρε παιδια????? Εχει «φτιαξει» τοσο πολύ η κατασταση με τις LCDTV@monitors.... ???

Παιζει... "τσιτα-μπριζα" εν οψει!!!!!:083:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.