Jump to content



Πρόβλημα με κάρτα γραφικών.


superduke

Recommended Posts

Δοκίμασα να μπω σε safe mode αλλά με το που βγαίνουν τα εικονίδια και η επιφάνεια εργασίας βγάζει μπλε οθόνη και κάνει επανεκκίνηση.Λέτε να είναι τίποτα άλλο?π.χ. μητρική?

αν μετα το ανοιγμα (κατα το ποστ) δεν βγαζει γραμμες κλπ αλλα κι οταν μπαινεις στα win εστω και σε ασφαλη δεν κανει αρτιφακτς τοτε υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να ειναι κατι αλλο.. (νωρις να πουμε τι..)

για μενα οπως σου ειπε και ο cakrit δοκιμασε την σε αλλο μηχνμ

EDIT> (χμμ.. ολοι μαζι τα ιδια λεμε)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις φροντίσει να ξαναβάλεις την ψήκτρα που είχε πίσω και μάλιστα σωστά?

Έβαλες τίποτα πάστα που είναι αγώγιμη και έχει "τρέξει" στα πλάγια?

Δεν νομίζω να την έχεις χαλάσει. Βεβαιώσου ότι η ψήκτρα πατάει καλά και ότι το ανεμιστήρι γυρνάει.

Link to comment
Share on other sites

Την ξαναέβαλα και τη τσέκαρα και πατάει καλά και δουλεύει ο ανεμιστήρας της κανονικά.Αυτό που μου παθαίνει όταν πάει να μπει στα Windows τι συμπεραίνεις ότι φταίει?Δοκίμασα μήπως έφταιγε η υποδοχή pci-x και δοκίμασα την άλλη, αλλά πάλι τα ίδια.Και κάτι άλλο αν είχε πρόβλημα η μητρική λογικά δεν θα το έδειχνε με την οθόνη που έχει πάνω η μητρική?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάποιο live CD με Linux δοκίμασε το και πες μας αν εκεί κολάει η κάρτα. Αν ναι τότε μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης δοκίμασε να μπεις στο BIOS της μητρικής και απλά κόβε βόλτες εκεί μέσα για 5-10 λεπτά. Πες μας αν κόλλησε κάπου.

Ίσως απλά να έχουν πάθει ζημιά τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα πρόβλημα παρόμοιο με αυτό του Superduke και για να μην ανοίξω καινούργιο thread, σκέφτηκα να ποστάρω εδώ. Ας με συγχωρήσει αν δεν επιτρέπεται.

Λοιπόν σήμερα το πρωί με το που ανοίγω το pc, μου βγάζει η οθόνη κάτι κατακόρυφες χρωματιστές γραμμές ( σαν εκείνες τις παλιές κουρελούδες ήτανε ). Κάνω επανεκίννηση μερικές φορές, αλλά τα ίδια.

Βγάζω τη κάρτα γραφικών και βάζω επάνω μια παλιά Geforce MX 440 και δουλεύει μια χαρά.

Μας άφησε χρόνους η Asus; Την έχω 2 μήνες μόνο.

Τι κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

@Green Dragon > μαλλον πας για rma..την ειχες κλοκαρει καθολου??

μπες βιος και ριχτα ολα default (αν και..)

@superduke > πιθανοτατα δεν φταιει η καρτα - αν δεν πεις ομως και τι γραφει η μπλε δεν βγαινει κανενα συμπερασμα..

ισως η μνημες

ισως ο δισκος

ισως το τσιπσετ!

ισως η σαρακοστη....

τα παιδια σου εχουν πει ηδη μερικα βηματα αλλα επιμενεις να βρεις απαντηση μεσω μεντιουμ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.