Jump to content



3500+ Ven. Vs 3700+ S.Diego (50 € διαφορά)


squid

Recommended Posts

εχω βρει δυο κομματια (μετχ) cpu που με ενδιαφερουν για το 939 συστημα που θελω να φτιαξω.

  • Η διαφορα αναμεσα στον Venice 3500+ και στον S.Diego 3700+ ειναι μονο η διπλασια cache ?
  • Αξιζει ο 3700+ την διαφορα των 50 € ?

Link to comment
Share on other sites

[*]Η διαφορα αναμεσα στον Venice 3500+ και στον S.Diego 3700+ ειναι μονο η διπλασια cache ?

[*]Αξιζει ο 3700+ την διαφορα των 50 € ?

Μονο η διπλασια cache?Μην το σκεφτεσαι καν,απλα αγορασε τον 3700+ γιατι οταν σου χρειαστει ειναι καλυτερα να την εχεις απο το να σου λειπει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως squid, επειδή βλέπω το ψάχνεις πολύ το θέμα για το νέο σου σύστημα, (και καλά κάνεις), και για κάθε εξάρτημα ανοίγεις νέο thread, μήπως θα ήταν καλύτερα να συγκεντρώσεις τις επιλογές σου σε 1 thread, για να πάρεις συνολικές απόψεις; Έτσι, θα μπορέσεις να εκτιμίσεις τις συνθέσεις και με βάση το συνολικό κόστος, και να καθοδηγηθείς ανάλογα, ή να μάθεις και για τυχόν ασυμβατότητες κλπ. Πιστεύω έτσι θα σου είναι πιο εύκολο να πάρεις μια απόφαση, διότι πράγματι μια ριζική αναβάθμιση αποτελεί πονοκέφαλο για τον καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως squid, επειδή βλέπω το ψάχνεις πολύ το θέμα για το νέο σου σύστημα, (και καλά κάνεις), και για κάθε εξάρτημα ανοίγεις νέο thread, μήπως θα ήταν καλύτερα να συγκεντρώσεις τις επιλογές σου σε 1 thread, για να πάρεις συνολικές απόψεις; Έτσι, θα μπορέσεις να εκτιμίσεις τις συνθέσεις και με βάση το συνολικό κόστος, και να καθοδηγηθείς ανάλογα, ή να μάθεις και για τυχόν ασυμβατότητες κλπ. Πιστεύω έτσι θα σου είναι πιο εύκολο να πάρεις μια απόφαση, διότι πράγματι μια ριζική αναβάθμιση αποτελεί πονοκέφαλο για τον καθένα.

Δεν εχεις αδικο, τo σκεφτηκα και αυτο αλλα τα πραγματα αλλαζουν γρηγορα και μου εμφανιζονται καινουριες αποριες και επιλογες, θα γινοτανε χαος νομιζω ισως σε ενα thread να ειναι μαζεμενες ολες οι αποριες , μνημες, cpu, vga, sli, μητρικες κλπ, ειπα να το εξειδικευσω με τα thread σε καθε ενοτητα χωριστα ωστε απο την αλλη να μην αποτελουν μονο απαντηση σε μενα αλλα μηπως χρησιμευσουν και σε αλλους noob που κανουν Search στα threads με παρομοια ερωτηματα.

Επισης με αυτον τον τροπο μαζευω νομιζω απαντησεις και πιο γρηγορα , με τους τιτλους των thread που ειναι πολλοι συνκεκριμενοι. Ειμαι πολυ κοντα στη τελικη σουμα των πραγματων που εχω διαλεξει. Επισης οχι μονο για το pc που θελω να κανω ριζικη αναβαθμιση αλλα γενικα μαθαινω και περισσοτερα πραγματα ετσι, νομιζω, ειχα αποχη για αρκετο καιρο απο το αντικειμενο και καλυπτω κενα αρκετα γρηγορα με αυτα τα threads ....

ελπιζω να μην ειναι σπαστικο αυτο που κανω :087:

Νικος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι San Diego είναι Venus ο πυρήνας του opteron.

Ψάξε για KACAE 0547RPMW στο multirama-mall.

Εκεί πήρα τον δικό μου και έχει και ο κολλητός μου το ίδιο στεπ.

3GHz χαλαρά με αέρα.Δοκιμασμένο κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τους Venus υπαρχει και αυτο :

http://www.overclockers.co.uk/acatalog/AMD_Opteron.html

http://www.newtechlabs.gr/shop/index.php?main_page=product_info&products_id=494

μη με ρωτησεις δεν ξερω ακομη τι παιζει.

Οσο για το Multirama-Mall, ειμαι Θεσσαλονικη, και επαιξε και ευνοική ανταλλαγη για τον Opteron.

.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.